לימוד שומרית (עוד הפעם)

tapas tapas

New member
לימוד שומרית (עוד הפעם)

האם יש אוניברסיטה או אתר שמלמדים את השפה השומרית בצורה מכוונת? האם יש כזה אתר ישראלי? האם יש כזה אתר לא ישראלי? ראיתי שאוניברסיטת בר אילן מלמדת קורסים בצוהר מכוונת, אבל לא הצלחתי להשיג יותר פרטים. בכלל, כל אימייל שאני שולח לאיזשהוא בעל תפקיד בבר אילן לא נענה לי. לא יודע איך בכלל ליצור עם בר אילן קשר, אולי תוכלו לעזור לי. אז ידוע לכם על משהוא כזה?

shay4442

New member
באוניברסיטת תל-אביב

יש את החוג לארכיאולוגיה ותרבויות המזרח הקדום , אני סטודנט שם , נכון לעכשיו יש לימוד של 3 שפות עתיקות של המזרח הקדום 1.מצרית - הירוגליפים והיארטית 2.אכדית זאת השפה הקדומה של מסופוטמיה(עירק) יש אכדית של ניב דרומי(בבלי) ויש אכדית של ניב צופני(אשורי) בכל מקרה אי אפשר ללמוד אכדית בלי ללמוד קצת שומרית חייבים להבין שכתב היתדות שבהם נכתבו השפות האכדית והשומרית(דרום מסופוטמיה השכנים של האכדים) מקורם מהשומרית שהם העם העתיק שהמציא את כתב היתדות שאומץ בשלב מאוחר יותר על ידי האכדים והשומרים נעלמו מהמפה של דרום מסופוטמיה(דרום עירק) ולכן לוחות היתדות שנמצאו ופוענחו מכילים כתב יתדות עם שילובים של מילים אכדיות עם אידאגרמות(סימנים שיש להם משמעות של מגדיר) שומריות ומן הסתם חלק מהמילים השומריות גם נכנסו ללקסיקון האכדי... 3.השפה החיתית , שהיא השפה ששימשה את האימפריה החיתית ויושבי חתי באנטוליה(תורכיה) מ-1650-1200 לפני הספירה רוב הלוחות שנמצאו בבוזעקוי(עיר הבירה המפורסמת של החיתים) הלוחות כתובים בכתב היתדות בדומה ללוחות השומרים,אכדיים,אוגריתים וכו שגם בהם יש איך לא? אדיאגראמות שומרים במכתבים שלהם.... בכל מקרה נכון להיום אין לימודים ספציפים של השפה השומרית בין השאר בגלל שעדיין ידוע מעט יחסית ויש הרבה נעלמים בקשר לשפה השומרית.... וגם בגלל שלא נתגלו יותר מדי לוחות טהורים בשפה השומרית 3,300-2200 לפני הספירה

tapas tapas

New member
תראה

אני לא צריך ללמוד את השפה ברמה של לכתוב סיפורים שלמים. רק ברמה של מתחילים. למשל מצאתי באינטרנט מילון של כמה אלפיי מילים בשומרית, כך שיש תוכן. בנוסף, יש לי שני ספרים מאוד מפורסמים של לימוד שומרית, לא זוכר כרגע את שמם. אבל התחלתי לקרוא את השפוט מבינהים וכבר לא הצלחתי להבין. יש שמה כל מיני סימונים של מספרים ואולי ידע מקדים שצריך בשביל להיות מסוגל להבין את הספר. כך שאני רוצה לקחת קורס כדי שזה ייעזור לי להתחיל, כך שאוכל אחר כך ללמוד מהספרים בכוחות עצמי.

shay4442

New member
אתרים וספרים יש בלי סוף

רק בספרייה לארכיאולוגיה שלנו(באוניברסיטת תל-אביב) יש מדפים שלמים של ספרים,פירסומי דוקטורט ומאסטרס של שומרית,אכדית,חיתית,מצרית עתיקה. אתרים זרים יש בלי סוף באינטרנט: http://psd.museum.upenn.eud/epsd בכל האוניברסיטאות הגדולות בעולם יש אגף של שפות עתיקות מהמזרח הקדום ובטוח יש להם אתרי אינטרנט נלווים רק תחפש קצת... בכל מקרה לימוד עצמי של שפה עתיקה באמת נשמע לי מגוחך ואם אתה באמת מעוניין ללמוד שפה אז אם אתה סטודנט פשוט להירשם לקורס הזה ואם אתה לא אז זה בעייתי אני למדתי שנה שעברה חיתית וזה הספיק לי....

tapas tapas

New member
כן

הקישור שנתת לי לא עובד. אבל בכל מקרה הכוונה שלי הייתה ללמידה של קורס on line, או הרצאות מצולמות שאפשר לראות באינטרנט או בדרך אחרת און ליין. הבעייה היא שאני סטודנט בטכניון, וקצת קשה לי לסוע לבר אילן בשביל הקורס, ואולי יהיה לי קשה בכלל להירשם לקורס.

Mozzarella

New member
ניתן ללמוד את השפה

באוניברסיטה העברית, אבל לא בטוח שהקורס מועבר בכל שנה. שנית, ישנו ספר לימוד של M. L. Thomsen, שנקרא The Sumerian Language. אני יודעת שהוא נמצא בספרייה בהר הצופים, אבל לא יודעת לגבי מקומות אחרים.

tapas tapas

New member
יש לי את הספר הזה

אבל נאמר לי שהוא מאוד קשה, ואת הספר היותר קל שיש לי לא הצלחתי להבין. אולי בעצם כדאי לנסות ללמוד ממנו בכל זאת. איזה ידע מקדים צריך בשביל ללמוד מהספר הזה? אני סטודנט למדעי המחשב, אני לא מבין יותר מדי בבלשנות.

Mozzarella

New member
לא נראה לי.

אם יש מושגים שאתה לא מבין, תמיד יש את האינטרנט. בהצלחה.

למעלה