קושי בבליעה - בן 13 חודשים

אלונה ע

New member
קושי בבליעה - בן 13 חודשים

שלום, תינוקי היה חודשים ארוכים סרבן של אוכל מוצק ורק יונק. לאחרונה הוא התחיל לאכול קצת יותר מוצקים אבל אני מבחינה שיש לו קושי לבלוע, אפילו קציצה אני צריכה ממש לפורר לו ולהרטיב עם מרק בשביל שיוכל לבלוע, אני גם שמה לב שכשהוא לוקח חתיכת מזון היא יכולה להישאר בפה מספר דקות. האם זה תקין בגלל שהוא התחיל לאכול מאוחר וייקח לו זמן לתרגל? (אני מבחינה בשיפור קל עם הזמן) האם עליי להיפגש עם קלינאי תקשורת? ואם כן מה הוא או /היא יוכלו לעשות בנידון? האם יש איזשהו תרגיל/ משהו שאני יכולה לעשות איתו בבית? תודה מראש

קושי בבליעה- מעינה

ראשית - תודה שפנית אלינו שנית- חסרים מעט פרטים בשאלתך: מתי החל לאכול מוצקים, עם אילו מוצקים התחלת? האם מקיא את המזון או רק דוחה אותו?האם רגיש למגע? האם יש עוד קשיים בתחומים אחרים? במידה והתחלת רק לאחרונה להאכילו באוכל מוצק- יש להתחיל בתהליך הדרגתי, כפי שאמור היה להתחיל בגיל חצי-שנה לערך, ירקות, פירות ומרק מרוסק, כשלאט ובהדרגה יש לטחון את המזון בצורה גסה יותר, ובהמשך התהליך, לערבב חלקים גסים (כמו: אורז, ביסקויטים שבורים וכיו"ב) במרקם הטחון, ומשם לאוכל יותר ויותר מוצק הדורש לעיסה בוגרת יותר. את מבחינה בשיפור- משמע יש התקדמות, אם בחודש-חודשיים הקרובים לא תימשך מגמת ההתקדמות, יש לפנות לרופא המשפחה שיבדוק אם קיימות בעיות המסבירות את הקושי, ובהמשך יפנה אתכם לקלינאית תקשורת להעמקת הבירור, ולמתן הדרכה. מקווה שעזרתי, אשמח להפנות אם יש צורך לקלינאיות תקשורת המתמחות בנושא אכילה ובליעה. בהצלחה.

למעלה