שאלה על ברירה זוויגית

GoghVV

New member
שאלה על ברירה זוויגית

אני קורא את ״למה האבולוציה נכונה״ של ג׳רי קוין, שם הוא מסביר, בין היתר, מדוע הנקבות הן אלה שזוכות לבחור את בן זוגן, ולא להיפך, כלומר מדוע הזכרים הם אלה שנלחמים ביניהם על הנקבות ולא להיפך.
הוא אומר שזה נעוץ במספר הגמטות (שם כולל לתאי רבייה, כלומר תאי זרע וביציות) של כל מין.
הזכר יכול לייצר הרבה יותר תאי זרע מאשר הנקבה, והיריון וטיפול בצאצא לרוב לא דורש ממנו השקעה כפי שדרוש מהנקבה.
לכן, באופן פוטנציאלי הוא יכול להעמיד כמות עצומה של צאצאים, בניגוד לנקבה שמספר הביציות שלה מוגבל.
האסימטריה הזאת בין זכרים לגברים מובילה לכך שזכרים לא מפסידים הרבה בהזדווגות עם ״כל הבא ליד״ (
) כי הם יכולים להזדווג שוב בקלות, לעומת הנקבות, שאצלן היריון וצאצא כרוכים בהשקעה עצומה. ולכן הן נוקטות בטקטיקה של בררנות. הן צריכות להבטיח שלכל הזדמנות תהיה תוצאה חיובית, על ידי בחירה באב הטוב ביותר לשם הפריית הביציות שלהן, שכאמור מספרן מוגבל.
השאלה שלי היא, איך הן ״יודעות״ את זה? איך הן יודעות שמשתלם להן להיות בררניות ולא כדאי להן להזדווג עם כל אחד?
״יודעות״ לא במובן המודעות והידע, אלא ״יודעות״ במובן שבו, למשל, הברירה הטבעית ״יודעת״ לבחור את הכשירים ביותר.

Sophalin

New member
טוב זה לא ממש מסובך

תחשוב לאילו אנשים אתה נוטה להמשך מבחינה מינית?
נשים שנתפסות כמושכות הן בדכ נשים עם חזה שופע למשל - למה זה? חזה שופע רומז (גם אם זה לא מדוייק) על פריון (מבחינת תנובת חלב האם שהאישה יכולה לספק לילד)

גברים נתפסים כמושכים אם הם חטובים וחזקים - למה זה? כי שרירים וכוח הם סימן שהגבר יכול לצוד ולכן סיכויי ההשרדות שלו גבוהים.

שוב זה לא מדויק נכון, אבל זה נכון באופן סטטיסטי. וזו הברירה - הסטטיסטיקה.

אצל בעלי חיים שונים התפתחו סימנים אחרים שמעידים על כשירות ויכולת השרדות גבוהה - ואלו הסימנים שהאבולוציה "מלמדת" אותנו לחפש.

GoghVV

New member
זה לא עונה על השאלה שלי

לא שאלתי למה פרט עשוי להימשך לפרט אחר. זה די ברור לי.
השאלה הייתה כיצד הנקבה "יודעת" שעדיף לה להיות בררנית? (כיצד היא יודעת שמספר הצאצאים הפוטנציאלי שלה הוא קטן משמעותית ממספר הצאצאים הפוטנציאלי של הזכר ולכן עליה לבחור בקפידה את הזכר).

"תשובה" מהדיוט

כלומר, מה שנראה לי הגיוני, לא מגובה מכלום...

נקבות שלא היו בררניות הולידו צאצאים פחות חזקים,ש"הפסידו" בקרב ההשרדות. ולכן הגנים שלהם נעלמו.

אלו שבמקרה היו בררניות יותר, הביאו צאצאים טובים יותר.

ברירה טבעית במלוא הדרה.

לא תמיד הנקבה בוחרת כאשר יש זכר אלפא בלהקה, זכר זה גבר על כל מתחריו בקרבות חיזור ועל כן הוא זכה בכל הנקבות בלהקה או בעדר. נכון לאיילים ,לצבאים, לאריות, ואפילו לציפורים חברתיות כמו זנבנים. ישנן להקות כמו סוריקטות או זאבים שבהם רק זוג אחד מתרבה וכל השאר דואגים לצאצאים. הנקבה גם כן נלחמת על מעמדה ולפעמים היא בעצמה בת של נקבת אלפא. במקרים אחרים, של בעלי חיים שאינם חיים בלהקות כאלה, הנקבה בוחרת את המחזר המתמיד ביותר. מי שמתמיד ומחזר במרץ, הוא שנבחר. לפעמים המחזר צריך להראות כישורים כמו בניית קן מוצלח , או צריך להראות יופי. יופי הוא לא רק בעיני המתבונן, הוא מראה על כשירות. רק מי שיפה ו"ומטופח", מראה שהוא צעיר וחזק, שנצליח להימלט מטורפים ויופיו ( פרווה יפה, נוצות יפות ושלמות) מראות על בריאות ועמידה בפני טפילים. כמובן שהנקבות יכולות לטעות , אם יש חמישים אחוז נקבות וחמישים אחוז זכרים, אז יש להניח שלכולם יש בן/בת זוג ומי שלא נבחר עכשו ייבחר בהמשך.

GoghVV

New member
נכון, ויש גם מקרים

שהזכר הוא זה שבוחר. מקרים נדרים - אבל עדיין - יוצא מהכלל המעיד על הכלל.

השאלה שלי מתייחסת לאותם מינים ביולוגיים בהם הנקבה היא "בררנית".
כנראה שהייתי צריך לשאול: "כיצד התפתחה התכונה של הבררנות אצל הנקבה?"
התגובה של שם מקורי 19 עונה לי על השאלה.

GoghVV

New member
הבהרה

היוצא מהכלל הזה מעיד על הכלל מכיוון שבמינים אלה הזכרים הם אלה שנכנסים להיריון, לכן הזכר הוא זה שמספר הצאצאים הפוטנציאליים שלו קטן יותר (משל הנקבה).
ולכן הבררנות משתלמת יותר לזכר.

GoghVV

New member
ברור (לא ראית ג'וניור?)

וברצינות, לא מצאתי איפה כתבתי שאצל בני האדם הזכר נכנס להיריון (או איך זה השתמע מדבריי).
בכל אופן, התכוונתי למינים ביולוגיים מסויימים, שאצלם הזכר מפרה את הנקבה ואז נושא את העובר על בטנו עד שהוא נולד. (לא זוכר אילו דוגמאות הוא נתן שם בדיוק, אבל היה שם סוסון ים אם אני זוכר נכון).

תחרות ובררנות

עקרונות כללים באבולוציה של ברירה מינית שמסבירים את הכלל והיוצא מן הכלל - בשיווי משקל (חסינות לפלישת מוטנטים אנוכיים), בעלי פוטנציאל הרביה הגבוה מתחרים (לרוב זכרים) ובעלי הפוטנציאל הנמוך בוררים (לרוב נקבות):
https://www.youtube.com/watch?list=SP6299F3195349CCDA&v=ScDG8MFr8uw&feature=player_detailpage#t=410

למעלה