תורנויות של הילדים- עזרה בבית

תורנויות של הילדים- עזרה בבית

הילדים שלי, (10, 8, 5) לא נדרשו עד כה לעשות שום דבר בבית באופן רשמי. כלומר- לזרוק את בגדיהם לסל הכביסה, לפנות את כלי האוכל שלהם מהשולחן, להוציא את שקיות האוכל מהתיק- כל אלה כמובן שכן, אבל לא שומדבר שלא שלהם ממש. הקטנטן בן השנתיים כמובן לא בעסק.
לאחר סופשבוע מתיש של 'תעשו לי, תתנו לי, תביאו לי' בנזוגי נשבר והחליט שהגיע הזמן ללמד את הילדים עזרה בבית מהי.
שוחחנו על כך כולנו, ובחרנו בשלושה תפקידים- עריכת השולחן לארוחת ערב, מתן אוכל ומים לכלבה ולחתול ובמידת הצורך, לקחת בקבוקים למיחזורית.
אני חוששת שזה יהפוך לעוד שדה קרב. למעשה, בגלל זה נמנענו מזה עד כה. איך גורמים לתורנויות לא להפוך לעוד מלחמה (כי יש מספיק- מקלחות, שיעורים, נגינה, צחצוח שיניים...)??
כבר אתמול- הערב הראשון- בת החמש סירבה לערוך את השולחן, כי אמרתי לה שהיא לא יכולה לתת אוכל לחיות, כי היא עדיין קצת קטנה בשביל זה...

אמאyyy

New member
25, 20, 19 ואני עדיין לא יודעת.

חלקם (הגדולים) עוזרים קצת בבישול ומדי פעם לפנות מדיח אבל בעקרון אני כשלון חרוץ בנושא. הגדול לפחות מסודר מוד, שני האחרים מש משמ לא...
עוד מעט יחיו בבתים משלהם ואז זו תהיה בעיה של מישהו אחר...

adif11

New member
גם אני כשלון למופת בנושא הזה

הבנים (16,19) ילדים טובים ואם אני מבקשת הם עושים הבעיה שאני צריכה בכל פעם לבקש מחדש וברוב הפעמים במקום לבקש אני פשוט עושה בעצמי כי זה קצר יותר ומתבצע בדיוק כמו שאני רוצה....
מענין אם נשותיהם בעתיד יצליחו יותר ממני

נשמע מצב קשה. אבל - נסו לדבר. ולהקשיב

אם מלכתחילה התפקידים חולקו על ידכם בלי להתחשב ברצונות של הילדים - אולי כדאי לשבת שוב. שכל ילד יגיד מה הוא מעדיף. ואז תחלקו מחדש.
אולי גם יהיו תפקידים אחרים שהילדים ירצו לעזור בהם?
להוריד כביסה? לסחוב סלים מהסופר? לחתוך ירקות לסלט?

לגבי המקרה של הילדה שסרבה לערוך שולחן. הייתי אומרת לה משהו כמו ״חשבנו שאת קטנה בשביל לתת אוכל לחיות. אבל אני רואה שזה חשוב לך. אז בואי נעשה נסיון, ומחר את אחראית על האוכל לחיות. אבל בתור ילדה גדולה ואחראית - תעשי עכשו את המטלה שאת אחראית עליה עכשו״.

עוד משהו - מטלות של ילדים זה חשוב. אבל אני חושבת שכדאי לעשות שזה יהיה להם נעים לעשות את המטלה. לא כמו חיילים ״תמלאו פקודה״.
אתם צריכים להדגיש את הטוב שבמטלה.

״תראו איזה יופי רוני ערכה היום! בחרה מפיות מקסימות״
או ״תבחרי אם לערוך בצלחות הזכוכית או הפלסטיק״ (שהיא תרגיש שיש לה בחירה. היא עכשו מחליטה על כל המשפחה במה אוכלים)
או ״את לוקחת לבד את הכוסות או שצריכה עזרה? כל הכבוד!״ (אני מניחה שהיא תיקח לבד כדי להוכיח שהיא יכולה...)

moma422

New member
אני עובדת על זה חזק - שני בנים 11.5 ו-15

אני לא בונה על זה שהם יעשו לבד, זה מועד לכשלון, חייבים להזכיר להם כל פעם וגם אז יש לא מעט ויכוחים. בצדק מבחינתם, כי יש כאן הרעת תנאים. כיון שילדים עשויים לגור בבית המון שנים, זה ממש דחוף בעיני להרגיל אותם שאין משרתים והם חלק מצוות התחזוקה של הבית (אין לי עוזרת).
העיקרון אצלינו הוא סבב כי שניהם מסוגלים לבצע הכל ולא רוצים לעשות כלום. מתחילים במטלה אחת ומוסיפים בהדרגה אחרי שהם מתרגלים לרעיון שהם אלו שצריכים לבצע.
בגילאים של הילדים שלך הייתי הרבה יותר וותרנית בעניין, בדיוק מהסיבה שהרבה יותר קל לעשות לבד. תני להם עוד שנה שנתיים של חסד
ותעסיקי אותם בעבודות הבית איפה שמתאפשר לך להבנתך.

המטלות שהם נדרשים לבצע:
להביא לי את הכביסה מהמייבש שנמצא במרתף
לפנות מדיח
לפרוק ולסדר את סל הקניות השבועי
יום שבועי קבוע של שאיבת אבק במטבח (מקווה שיתרגלו גם להעביר סמרטוט)
לכל אחד יש שירותים שהוא אחראי בו על הניקיון האסלה (זה שיפר מאוד את המצב שהם השאירו את האסלות, כי ממש נימאס לי לנקות אחריהם).
לוקחים דברים למיחזור
חוץ מזה כל אחד אחראי על הניקיון והסדר בחדר שלו - קורה אחת לחודש בערך.

למעלה