אהלן - הודעה ראשונה שלי בפורום

Shakty

New member
אהלן - הודעה ראשונה שלי בפורום

למרות שקראתי אותו כסמוי בערך מהתקופה. א' KUDOS לפועלים ולפעילים - כיף לראות שיש עוד כאלו שאוהבים ומתחברים לג'אנר הזה - שהוא הרי כל כך לא ישראלי במקורו ובהוויתו. ממש מדהים גם לראות את הפריחה היצירתית בשנתיים האחרונות עם שפע האמנים בתחום. אני אספן נהלב של מוסיקה מהמון ג'אנרים (יש לי יותר מ 3000 דיסקים בספרייה) חלק נכבד ממנה הוא ג'אז (כמעט חצי) והשאר מתחלק כמעט על כל הגלובוס - ממוסיקה הודית קלאסית עד LOUNGE מודרני - אני סבור שאין ג'אנר שלא ניתן למצוא בו דברים איכותיים למרות שכמובן יש ג'אנרים שהHYPE שלהם יוצר כל כך הרבה זבל שקשה למצוא את הדברים הטובים (מטאל על מגוון התפצלויותיו וראפ למשל - כמות התת ג'אנרים עולה על כמות המוסיקה עצמה - זה כבר ריגור מורטיס) אני אוהב מאוד מאוד פולק גם מהיבשת הישנה וגם מהחדשה, בקאנטרי אני יותר ביקורתי - פשוט כמות הזבל שם היא עצומה עקב הפופלריות העצומה של הג'אנר בארה"ב - איפה הימים הטובים שהיא נחשבה למוסיקה של ההילביליס הנבערים ומדוכאי העם אותם ניצולי ה DUST BOWL. אני תוהה על דבר אחד שאני שנעשה כאן באופן תדיר בפורום - קשר הגורדי הזה שעושים פה בין SINGER SONG WRITER לבין FOLK כמו שאי אפשר לשים את מלך מלכי המלכים דילן באותה משבצת עם הכהן הגדול (לאונרד) איך אפשר לשים את גבע אלון ואת ערן רבינוביץ או אוהד בן אבי באותה משבצת ? הפולק הוא חלק מקונטקסט תרבותי מסויים לא רק אוסף של מלודיות ודימויים של מרחבים אינסופיים ב MID WEST :) אשמח לשמוע את דעתכם We'll sweep out the ashes in the morning

ברוך הבא! ו...

אני מבינה את העיניין הזה, של איך אפשר לשים את האנשים האלו באותה מסגרת... אבל אני באמת חושבת שלאחרונה, המונחים האלו קיבלו באמת משמעויות אחרות. לאחרונה אנשים שמים למשבצת של Folk למשל, אנשים שפשוט נותנים ביצועים אקוסטים. למה? כי לפעמים באמת קשה לשבץ את הז'אנר הזה, קשה להגדיר אותו, ואנשים הרי תמיד מחפשים מסגרות. למשל, כשהזמנתי לכאן לאירוח שני מוסיקאים, שעושים בעיקרון הרבה דברים ובשלל סיגנונות, בחרתי אותם גם בגלל העובדה שאני שומעת בהם גם הרבה השפעות פולקיסטיות, למשל רועי, שלעיתים קרובות מבצע קאבר של השיר Another Man Done Gone... האמת היא שאני דווקא פחות מבינה במוסיקאים ישראלים ואני לא רוצה להשמע יומרנית סתם לדון הנושאים שלא ממש קרובים אליי חח 3000 דיסקים דיסקים מקוריים??? אם כן, אז אני מורידה בפניך את הכובע! אתה מוזמן להשתלב כאן ונסות לעזור לי לעורר כאן קצת את העיניינים הרדומים חח

Shakty

New member
כל הרעיון של הפולק צמח מרקע פוליטי תרבותי

מסויים, לכן זו תופעה מעניינת שפה בארץ שתמיד העדיפה את האסקפיזם על פני בחינה עצמית כואבת ומדממת (ראי מה היה היחס למלכת האמבטיה ואפילו השיר שהפך להמנון מחנה השלום היה מוקצה מחמת המיאוס ואסור היה לנגן באירועים ממלכתיים(שיר לשלום)) יש נטיה לעיתונאי מוסיקה במיוחד בארץ (למרות שהתופעה היא גלובאלית) לארוז יחדיו אלמנטים ולקרוא להם ג'אנר בכוח - פשוט יותר קל לקטלג ולאבחן כשזה ארוז יחדיו ולא תופעה ייחודית. במיוחד בארץ שעיתונות המוסיקה היא חובבנית במקרה הטוב (ראי למשל את הכתבה של חרסונסקי על ההופעה של האוסטרליין פינק פלויד בו אפילו ב SET LIST הוא הצליח לטעות) דווקא המטריה האקוסטית נראית לי רחבה מספיק - תזכרי את תגובתו של הקהל בפסטיבל ניופורט 65 כשדילן חישמל את ההופעה שלו. כיוון שכיום אי אפשר כמעט להפריד בין SINGER SONGWRITER לבין FOLK צריך מה שנקרא לבחון כל דבר לגופו :) לגבי האוסף שלי - מדובר בהמון של שנים של אספנות וסנוביות מטורפת - אני לא מסוגל להאזין ל MP3 - לא שאני לא מוריד - מבחינתי השרת היא אמצעי מעולה להכיר דברים חדשים - אבל אם אני אוהב משהו והתחברתי אליו הזמן לרכישה אצלי הוא יחידת הזמן הכי קצרה שניתנת למדידה :) אני לא יודע מה הגיל הממוצע כאן - אני בן 35 - אז אני מניח שיש לי פור על מרבית האנשים. אפשר אם את רוצה לפתוח שירשור המלצות מנומקות על דברים שהם לא מהמוכרים דווקא - כל מיני פנינים שידועים רק לחופרים רציניים. למשל את הצמד הסקוטי Tir Na Nog - אני מניח שאין הרבה שמכירים אותם

Shakty

New member
השלמה של הפסקה הראשונה:

ישנה פריחה של הג'אנר הזה - כנראה הגענו לסוג של בגרות עצמית - למרות שהפולק פה הוא לא פוליטי, הוא עדיין אינטרוורטי

dweck2k

New member
האמת...

התחלתי לקרוא עכשיו את האוטוביוגרפיה של ג'וני קאש. בערך בעמוד 20 הוא כותב שאחת הבעיות המרכזיות שלו עם קאנטרי, בתור אחד שלא הוגדר כקאנטרי תקופה ארוכה אם בכלל, היא שרוב הזמרים בכלל לא יודעים על מה הם מדברים. כמה מהקאנטרי של היום באמת רלוונטי לתרבות החקלאית של לפני 80-50 שנים? לדעתו הרוב סתם מ***ינים בשכל והם לא באמת פוגעים במהות האמיתית של הז'אנר. מה גם שהוא טוען שלדעתו מדובר בעיקר בז'אנר שהוא שיר הלל לתרבות שגוועת לאיטה ומתפוררת. מה דעתכם? דוויק

למעלה