אוכל...ושינה

liri251

New member
אוכל...ושינה

אקדים ואומר שיש לי 3 בנים . נראה לי שאתן כבר יודעות את זה

אחד בן 3 וחצי ותאומים בנים בני שנה וחודש
הגדול שלי היה בגן מגיל ארבע חודשים והם בבית עם מטפלת עד ספטמבר..
הגדול שלי ינק עד גיל שנה וחצי ולא נגע בבקבוק בכלל רק בגן ולהם השלמתי כמעט מהתחלה עם מטרנה וחלב שאוב. אותם הנקתי בעיקר שאבתי עד גיל 5 חודשים.
הגדול התחיל לאכול מוצק די מוקדם והסכים לאכול מכפית בלי בעיה ובכלל היה מאוד עצמאי בענייני אוכל מגיל קטן. נראה לי שהוא אכל מעדן לבד בכפית כבר בגיל שנה וקצת...
איתם אולי בגלל שהם בבית ממש קשה לי עם האוכל.
אצל המטפלת הם אוכלים בכפית ויש להם שיגרה של ארוחות. בבוקר בקבוק + פתיבר.ציריוס...זה אני נותנת
אחר כך המטפלת נותנת להם חתיכות של פירות ומשלימה בפירות טחונים עם שקדייה

ארוחת צהריים מרק עוף עם ירקות ופסטה. היא נותנת להם חתיכות קודם ואז משלימה בטחון.
שקמים נותנת להם גמדים בלי סוכר
ארוחת ערב : ביצה/פנקייק/אבוקדו/לחם/עגבנייה ואז בקבוק עם כף דייסה של מטרנה לפני השינה

הם אוכלים כמויות קטנות יחסית ..גם בקבוק לפני השינה הם יאכלו 180 אבל בתשלומים...בבוקר אולי 100/120

בשייש שבת אני מגוונת להם בצהריים ומכינה סלמון/קציצות או מה שיש אצל סבא סבתא. נותנת להם לאכול הכול

הבעיה הראשונה היא שאחד מהם קם עדיין לשני בקבוקים בלילה והשני לבקבוק אחד בדרך כלל. כולם אומרים שמגיל שנה לא צריך לאכול בלילה ואני לא סגורה אם הם רעבים או שזה הרגל באמת... הם הרי לא אוכלים מי יודע מה ביום. אוכלים מגוון אבל לא הרבה. הם גם רזים. שוקלים 9 קילו.

ובשיש שבת קשה לי איתם מאוד עם האוכל. אצלי הם לא אוכלים בכפית בשום אופן. הם פשוט עושים לי לא עם הראש. הם מוכנים לאכול רק חתיכות. הבעיה שהם לא אוכלים מספיק ואני לא יודעת אף פעם אם הם שבעים... ופחות מתלהבת להשלים עם בקבוקים...
עצות יתקבלו בברכה גם לגבי האוכל וגם לגבי האכילה בלילה

רi תם

New member
אנסה

ראשית,בבקשה אל תשווי בין הבכור לצעירים.הם שונים וגם את השתנית באמהות.ההשוואה לא תעזור לך למצוא תשובות.
לגבי המשקל,לעניות דעתי 9 ק"ג הוא משקל תקין.בטיפת חלב יתנו לך תשובה יותר מוסמכת.
הקטנים אכן בגיל שצריך לחשוף אותם לאוכל מוצק ומגוון והם מאמצים לעצמם העדפות טעמים ומרקמים.
אצלי שתו בקבוק לפני השינה,ביתי עד שנתיים+4 ובני עד ארבע.
בתשלומים בעייני לא סביר ועל זה הייתי מתייעצת עם אחות טיפת חלב.
אולי היחס בין המטרנה לדייסה שתסמיך צריך להשתנות,אולי הזמנים.....
קימה בלילה הייתה לי עם שניהם עד גיל 3,הגיל בו העברתי למיטת נוער.
כפית היא לא חובה.אני בעד אכילת ידיים.
אצלי אוטוטו בני 6,בגן אוכלים בסכו"ם אבל בבית מה שרוצים אוכלים עם הידיים.תאפשרי להם עם הידיים ושיאכלו.לא אכלו אל תתני בקבוק.תציעי אחרי חצי שעה אולי אז יהיו רעבים.
מה שכולם אומרים הוא של כולם.אצלך זה אחרת.אז?!?! אני לא בעד "להתיישר" לפי מה שאצל אחרים. הילדים שלך הם שלך.לא של אחרים.
אין לי ספק ששגרת מעון מכניסה את הילדים לסגנון אכילה אחר וכנראה שגם המטפלת מקפידה בצורה טובה על התזונה. מולך הם מתנהלים אחרת כי כנראה הבינו שאפשר
.
אם תתיאשי מניסוי ותהייה תמיד יכולה להתייעץ בטיפת חלב או עם תזונאית לפעוטות.

אוכל ושינה אחרי גיל שנה
בואי נתחיל מזה שהסטטיסטיקות של טיפת חלב מבוססות על ממוצעים של האוכלוסיה.
המשמעות היא שבממוצע מרבית הילדים לא קמים בלילה לבקבוק אחרי גיל שנה.
אבל ממוצע מגלם בתוכו גם את הילדים שהפסיקו לקום לבקבוק בלילה בגיל חצי שנה וגם את הילדים שהפסיקו לקום לבקבוק בלילה בגיל שנה וחצי (ראי לדוגמא את הבן הבכור שלך).
ברור שכשמדובר בתאומים הקימות בלילה הרבה יותר קשות ומתישות, כי הן רבות יותר מאשר בילד אחד ולכן יש לנו נטייה טבעית לרצות ש"זה ייגמר כבר". אבל חשוב להיות קשובים לצרכים של הילדים , ואם הם עדיין זקוקים לבקבוק בלילה - הם צריכים לקבל אותו למרות הקושי שלך.
ברור שהעובדה שבמשך היום הם לא אוכלים כמויות גדולות משפיעה על הלילה, כי הם זקוקים לקלוריות הנוספות הללו לצורך תפקוד והתפתחות. לכן אני הייתי ממקדת את המאמצים בהגדלת הצריכה הקלורית במשך היום כדי שבהדרגה יהיה פחות ופחות צורך בבקבוק בלילה.
אני ממליצה לך להתייעץ עם דיאטנית ילדים כדי שתוכל לכוון אותך כיצד להעלות את הצריכה הקלורית שלהם במשך היום.
לגבי הבקבוק שלפני השינה - ששותים אותו ב"תשלומים" - אני לא אוהבת את זה. אם הם לא רעבים מספיק כדי לגמור את הבקבוק לא צריך להתעקש על זה. דווקא ללכת לישון על בטן מלאה מדי יכול להפריע לשינה. יכול להיות שכדאי להקדים קצת את ארוחת הערב, כדי שעד שיגיעו לבקבוק הם יהיו רעבים מספיק כדי לגמור אותו.
לעניין אופן האכילה איתך ועם המטפלת - ילדים מתנהלים אחרת מול "מטפלים" שונים. הם יודעים לזהות שאצלך הם יכולים לומר "לא" לכפית ואצל המטפלת הם צריכים להתיישר לפי הכללים שלה. זה בסדר, ומעיד על התפתחות תקינה. יכול להיות שהם מזהים את זה כמקום שבו הם יכולים להשיג שליטה מולך? ולמה בעצם זה כל כך מפריע לך שהם אוכלים עם הידיים ולא בכפית? אני מציעה לשחרר את זה. תגישי להם את האוכל, וגם את הכפית אבל תני להם לאכול איך שהם רוצים ואיך שנוח להם. מה דעתך?

liri251

New member
אני מאוד זורמת איתם

בגלל זה שאלתי .. אין לי שום כוונה להילחם איתם על הבקבוק בלילה...אני נגד גמילות בכוח. עם הגדול שלי נלחמתי והכול היה לחינם...מיותר. בשישי שבת הם ישנים בוקר וצהריים בטיול בעגלה כי רק ככה הם נרדמים כי הם רוצים להיות עם הבן הגדול שלי... אני לא נלחמת בזה...בלילה הם ישנים במיטה...
אין לי שום בעיה לתת להם לאכול לבד אבל זה מקשה עלי לזהות מתי הם בוכים מרעב ומתי ממשהו אחר כי אני לא בטוחה ששבעו.
אחד מהם יותר רגוע ומסוגל לשבת בשקט לאכול אבל השני אחרי שתי דקות מאבד סבלנות... לגבי הכפית לתת להם את המעדן והכפית התכוונת? כי כשאני מנסה להאכיל בכפית הם מסרבים בתוקף.
לגבי העשרת הקלוריות... לדעתי הם אוכלים טוב פשוט הם לא אכלנים וזה תמיד היה ככה. הם אוכלים כמויות קטנות...אבל אם אתן להם במבות וכאלה הם יאכלו בכל מצב...וחבל לי. אני מאמינה שכשיכנסו לגן יהיה יותר קל עם האוכל .. המטפלת היא מאוד טובה להם אבל מטפלת כמו מטפלת יש לה אג'נדות משלה...

רi תם

New member
בעניין המעדן

כן,לתת המעדן ולהניח הכפית ליד.ירצו יאכלו עם הכפית.לא ירצו עם כפית שיטבלו אצבעות בתוכו וילקקו.
גמדים הם מעדן יותר "יציב" ממלקי וכד' אפשר לנסות ...
פסטה,קציצות,כריך ....הכל אפשר לאכול באצבעות
.שישבעו יעצרו.אם את לא בטוחה ששבעו,תציעי שוב אחרי חצי שעה.
בהצלחה.

fialka3

New member
לעניין הכפית

שלי קצת יותר גדולות - שנה וחמישה חודשים - ואחת אוכלת בגן עם כפית מציון, שניה פחות, אבל בבית שתיהן מתעיפות מהר עם כפית לבד וכבר לא מסכימות שאני אכיל אותן, אז אני ממלאה להן את הכפית ונותנת ביד ואז הן כבר שמות אותה לפה. ככה הן אוכלות כמעט הכל לאחרונה.אולי תנסי את זה?

liri251

New member
רעיון מעולה!

אני אנסה. מה עושים בגן עם התאומה שאוכלת פחות טוב?
אני קצת מוטרדת מה יהיה שיכנסו לגן למרות שיש עוד חצי שנה.
אני כל הזמן אומרת למטפלת שתפסיק לתת להם מרוסק בגלל שזה כבר לא מתאים ובגן אף אחד לא ישב להאכיל אותם בכפית...אבל היא לא ממש מקשיבה

fialka3

New member
קודם כל, בגן כן מאכילים ילד שלא מסוגל לאכול לבד עדיין

אם זה משהו שהוא לא יכול לאכול עם ידיים. אבל שלי היו מסרבות שאכילו אותן עם כפית, סיפרו לי שאחת לא אכלה בכלל ארוחת צהריים פעם אחת בנסיבות האלו, אז ביקשתי שבפעם הבאה הם ימלאו לה כפית ויתנו ביד. ועשו את זה וככה היא אוכלת בגן. בעיני זו בקשה סבירה, מדובר בגן פרטי ובנות שלי הן מהקטנים בקבוצה ורוב כבר אוכלים לבד לגמרי. דרך אגב, הבנות עברו לקבוצת פעוטות לפני חודשיים כשלא ידעו כמעט בכלל לאכול עם כפית וגדולה למדה תוך ימים ספורים גם לאכול עם כפית, גם לשבת על כיסא קטן וגם לרדת ממנו וגם ללכת - לפני זה הייתה עושה כמה צעדים בלבד. קטנה טיפה מתעקבת עם זה, אבל גם היא מסתדרת - או שגננות מסתדרות. בסוף לא הסכמתי להעביר רק את הגדולה ולהשאיר את הקטנה בתינוקיה והן עברו ביחד.

liri251

New member
אוקי זה מרגיע

שלי בני שנה וחודש שניהם הולכים.
אמרתי למטפלת להפסיק לתת להם מרוסק. עכשיו היא מחרפנת אותי שהם לא אוכלים מספיק והם לא יגדלו ובלה בלה.
היא גם התחילה להשלים להם בקבוק בצהריים ואני מפחדת שזה יסתום אותם.
אשמח לשמוע מה הבנות שלך אוכלות במהלך היום

fialka3

New member
במהלך השבוע

הבנות אוכלות בגן בעיקר. כשעברנו לשעון קיץ, הפסקתי לתת להן בקבוק בוקר. הן אוכלות בגן ארוחת בוקר ב8.30, אחר כך ארוחת צהריים סביב 12.00, ב15.30 יש להם איזה ארוחה קלה כמו עוגת תפחוחים או משהו בסיגנון. אז מגיעים הביתה והן אוכלות ארוחת ערב -גבינה עם פרות, לביבות קמח, חביטה, לחם, עוגיות ובקבוק ערב ממש לפני שינה - 180 מל
כשהן איתי בבית כל היום - ארוחת בוקר - שיבולת שועל עם פרות כשקמות. אחר כך אנחנו הולכות לטייל בחוץ ושם אני נותנת להן איזה חטיפים על הדרך. סביב 11.30-12.00 ארוחת צהריים - ירקות מבושלים, פסטה, אורז, כסמת עם עוף או דג. בדרך כלל הן לא מספיק רעבות כדי לסיים מנה, אז הולכות לישון צהריים, קמות ואז מסיימות מה שנשאר.
ב17.00 ארוחת ערב - יוגורט, גבינה עם פרות ועוד דברים בסיגנון של ארוחת ערב במהלך השבוע ואז בקבוק לפני שינה
&nbsp

לעניין הכפית
את יכולה לתת להם כפית אחת בשבילם ואחת בשבילך - ככה הם ישתמשו בכפית שלהם אם וכשירצו, ואת תוכלי להאכיל אותם בכפית "שלך". אם הם לא רוצים לאכול בכפית בכלל - שיאכלו עם הידיים. יהיו להם עוד מספיק הזדמנויות לאכול בכפית....
מה שהייתי שמה לב אליו, בגלל שאמרת שבמבה הם יאכלו מצויין ואוכל רגיל פחות - אני הייתי מוותרת לחלוטין על הבמבה ושאר החטיפים. כדי שיגיעו לארוחה מספיק רעבים ויתרכזו באוכל ולא בחטיפים.

liri251

New member
שאלה נוספת לגבי האוכל והבקבוק בלילה

אחד התאומים אוכל או בקבוק בלילה או בכלל לא וישן סבבה. אם אוכל חוזר לישון ישר. גם אוכל מוצקים יותר טוב במהלך היום מבחינת כמויות.הוא מעדיף עם כפית ומרשה לי להאכיל אותו בכפית אם יש לו משהו ביד
השני קם לפחות לשני בקבוקים בלילה ולא מוכן לחזור לישון. צריכה לשבת לידו חצי שעה עד שנרדם ולצאת בשקט מהחדר
לאחרונה התחיל לוותר על ארוחת הבוקר . נגיד נותנת בקבוק ב 11 וחצי בערך ואז בארבע בבוקר. בבוקר אוכל עוגייה ועד הצהריים לא מוכן לאכול...
אני עושה להם בקבוק של 180-210 עם כפית אחת של דייסה כי רק ככה הם מוכנים לאכול. בלי הדייסה הם לא נוגעים אבל אני שמה להם רק כפית לא כמו בהוראות.
שהיו קטנים שמתי להם כי אכלו כמויות קטנות ממש ואכלו כל שעה וחצי אז כדי להעביר לפיטמה יותר גדולה הוספתי קצת דייסה ופיטמה משולבת של אוונט וכך לאט לאט הגדילו כמויות.הם לא מוכנים לגעת בבקבוק בלי דייסה
אני לא יודעת מה לעשות..לזרום איתו? או להוריד בקבוקים כדי שיאכל יותר מוצקים? הוא פשוט קם וצורח וקשה לי עם זה.
מצד שני לא רוצה שיוריד במוצקים. הוא באופן כללי אוכל ממש טוב מוצקים אבל כמויות קטנות.
המוגלובין תקין והמשקל סבבה. שניהם רזים אך באחוזון סביר(נראה לי 30)
ובאופן כללי מאוד קשה לי לקום גם פעמיים בלילה וגם כל פעם לשבת לידו חצי שעה שיירדם. בבוקר הוא בכלל לא נרדם ואני מעבירה אותו לעגלה ורק שם הוא ממשיך לישון

כשתינוק מתעורר כתוצאה מרעב
ברוב המקרים, מיד אחרי הבקבוק הוא יחזור לישון מיד.
ממה שאת מתארת אני לא בטוחה שההתעוררות היא תוצאה של רעב או תוצאה של הקשרי שינה שהוא תלוי בהם (הנוכחות שלך לידו לפני שהוא נרדם). כלומר, כשהוא מתעורר ולא מוצא את אותם תנאים שהיו לו בהירדמות בתחילת הלילה קשה לו לחזור לישון.
אני הייתי מנסה קודם כל לטפל בעניין ההירדמות בתחילת הלילה (למה את צריכה לשבת לידו חצי שעה? אולי הוא לא עייף מספיק בשעת השינה? או שהוא עייף מדי ? ) ככל שתצליחי להשכיב אותו לישון בשעה הנכונה לו כך יהיה לו קל יותר להירדם ותוכלי ללמד אותו להירדם באופן עצמאי ללא תלות בנוכחות שלך לידו. כשהוא ידע להירדם באופן עצמאי בתחילת הלילה הוא יצליח לעשות זאת גם בהמשך הלילה ואני מניחה שגם ההתעוררויות יפחתו.
קחי בחשבון שבהתעוררות לפנות בוקר לרוב התינוקות קשה יותר לחזור לישון כי רמת ההורמון האחראי על שינה שמופרשת בגוף הולכת ויורדת במהלך הלילה ולכן לפנות בוקר קשה יותר לחזור לישון.

למעלה