אולי זו שאלה שהתשובה די מובנת מאליה להרבה אנשים, אבל

orian666

New member
אולי זו שאלה שהתשובה די מובנת מאליה להרבה אנשים, אבל

עדיין לא מצליח להבין את הנושא הזה:
מדוע האלקטרונים נעים סביב הגרעין ולא נמשכים אליו? האם זה אותו עיקרון של הכוכבים שנעים סביב השמש?

סבבה, מרכז המסה היא בגרעין (פרוטון+ניוטרון) והאלקטרונים קלים יותר... אבל איך יש דחייה יותר ממשיכה?

אשמח להסבר :)

BigBadWolf

Member
במציאות האלקטרונים לא מסתובבים כלל

מודל 'מערכת השמש' של האטום הוא מודל ארכאי שנחשב נכון בין השנים 1913-1926 ומשום מה עדיין נלמד בבתי הספר, ולא כהיסטוריה של המדע... אם כך אצטרך לפרק את התשובה שלי לשתיים - לפי מודל בוהר (מודל מערכת השמש) ולפי המודל הקוונטי המלא (כלומר המציאות כפי שידועה כיום). בכל מקרה, בשני המקרים הסיבה לקיום אורביטלים בדידים היא מכניקת הקוונטים.
1. מודל בוהר: מודל זה הוא חצי קלאסי ולכן אתחיל בתאור של מערכת השמש ולא של אטום. ברגע נתון רגעי כדור הארץ נע בקו ישר לפי שימור תנע כך שאם לא היה פועל שום כח אחר הוא היה מתחיל להתרחק מהשמש ברגע הבא. באותו הזמן הגרביטציה של השמש מושכת את כדור הארץ כלפיה - אז יש לנו כאן שני כוחות מנוגדים שמאזנים אחד את השני ובסופו של דבר כדור הארץ ינוע בתנועה מעגלית מבלי להתקרב או להתרחק מהשמש (בקרוב גס). ניתן להסתכל על זה גם באופן הבא - כדור הארץ מסתובב מסביב לשמש ולכן פועל עליו כח צנטרפיטלי שדוחף אותו החוצה ומצד שני כח גרביטציוני שמושך אותו פנימה. הכוחות מאזנים אחד את השני.
האטום של בוהר פועל באותה הצורה רק שבמקום גרביטציה יש לנו משיכה אלקטרוסטטית.
מצד שני האטום של בוהר הוא גם ייצור חצי קוונטי. מבלי להכנס לפרטים, מכיוון שאור יכול להפלט רק בקוונטות אנו יכולים להראות שהאלקטרון חייב לנוע במסלולים מסויימים בלבד ולא בכל מסלול. יתר על כן, המסלול שבו הרדיוס בין הגרעין לאלקטרון הוא 0 הוא מסלול אסור לפי הפיתוח.

2. המודל הקוונטי המלא: לפי מודל זה אלקטרון הוא חלקיק-גל קוונטי. פתרון משוואת שרדינגר תתן לנו את האורביטלים המותרים עבור גל, כלומר (באופן גס) את המקומות שמותר לגל עומד להיות בהם בסביבה תלת-מימדית מבלי להתאבך עם עצמו. האורביטלים של מודל זה אינם מסלולים מעגליים אלא עננים תלת-מימדיים בצורות שונות (לדוגמה ראה כאן [URL]http://chemwiki.ucdavis.edu/@api/deki/files/8855/Single_electron_orbitals.jpg[/URL]).יתר על כן, האלקטרון איננו נע במובן הפשוט של המילה אלא נמצא בכל המקומות בגל בו-זמנית. החלוקה של כמה מהאלקטרון נמצא בכל נקודה במרחב נקבעת לפי פתרון משוואת שרדינגר ונקראת 'הסבירות למצוא אלקטרון' (במילים אחרות הענן איננו צורה גאומטרית קשיחה אלא מפת סבירויות למציאת האלקטרון). בפתרון של מודל זה הנקודה שבה מרחק האלקטרון מהגרעין הוא 0 היא נקודה בעלת סבירות 0 למצוא את האלקטרון (אפשר לחשוב על זה במונחים של שימור תנע זוויתי).

orian666

New member
תודה רבה על התשובה המעמיקה :).. בעצם

אתה אומר שהמקור לגרוויטציה מגיע מהשמש? ולמה כדוה"א נע בקו ישר (כלפי מעלה?) ?

אשמח להסבר מעולה כמו שנתת :), אבל גם אם תוכל להפנות אותי למקור מידע בעברית שיספק לי את התשובה, אודה לך מקרב לב.

תודה רבה רבה רבה!!!

BigBadWolf

Member
זה יותר מסובך, גרויטציה פועלת בין שני גופים

השמש היא לא המקור לגרביטציה, כל גוף בעל מסה הוא מקור לגרביטציה. כלומר השמש מושכת את כדור הארץ, אבל גם כדור הארץ מושך את השמש (אם כי הרבה פחות חזק מכיוון שכדור הארץ הרבה פחות מסיבי). באותה המידה, כשאת עומדת על כדור הארץ כדור הארץ מושך אותך וגם את מושכת את כדור הארץ. אבל בו-זמנית גם הירח מושך אותך ואת אותו (בגלל זה יש גאות ושפל) וכו'. אסטרונאוטים בחלל יגידו לך שחפצים קרובים נמשכים אליהם בכח הגרביטציה שהם מפעילים.

קודם כל מה זה כלפי מעלה? בחלל אין למעלה ולמטה... נעשה ניסוי מחשבתי - נקח כדור טניס ונקשור אותו בחוט למוט שתקוע באדמה. עכשיו נזרוק את כדור הטניס לאיזשהו כיוון המאונך למוט. בהתחלה, כל עוד החוט לא מתוח הכדור ינוע ישר כאילו לא היה קשור למוט, אבל ברגע שהחוט ימתח הכדור יתחיל לנוע בתנועה סיבובית מסביב למוט מכיוון שהוא מנסה לנוע ישר והמוט (דרך החוט) מושך אותו כלפיו ומשנה את כיוונו בכל רגע נתון. אותו הדבר לגבי כדור הארץ והשמש. נניח לרגע שאין שמש אזי כדור הארץ נע בקו ישר בחלל מכיוון שיש לו שימור תנע. עכשיו ברגע אחד נוסיף את השמש שתמשוך את כדור הארץ בכח הגרביטציה. כדור הארץ רוצה להמשיך לנוע ישר אך השמש מושכת אותו כלפיה ולכן כדור הארץ כמו כדור הטניס יתחיל לנוע בתנועה סיבובית.

נ.ב. מקור המידע הכי טוב הוא ויקיפדיה, ויש גם לא מעט בעברית שם.

orian666

New member
תשובה מעולה, וזה בעצם מחזיר אותי ל"תנועה מעגלית" בפיזיקה, וע

ועכשיו קל יותר להבין.
השאלה היותר מעניינת היא מדוע כדור הארץ נע מלכתחילה?
תיאוריית המפץ הגדול לא ממש ענתה לי על השאלה...

תודה רבה על התשובה :)

BigBadWolf

Member

corrector

New member
הסבר במישור התיאורי:

קראתי את ההסבר של ביג בד וולף,שמעתי פעם אותו,אבל
זה נשמע כמו זריקת עשרים אקסיומות,בלי ממש הגיון בדברים,
כן אני יודע שהוא מצטט מתורת הקוואנטים,זו הבעיה שתורת הקוואנטים היא כזו,
אל תחשבי שזהו תיאור משביע רצון מבחינת תיאורי הגיון,
תורת הקוואנטים מנסה לתאר מה שקורה,בלי להסביר מאום מהתיאור,

א האלקטרון נמצא סביב כל ההיקף,ב יש סבירות שווה למצוא אותו בכל מיקום שם????פעם נמצא בכל מקום ופעם יתכן שבכל מיקום???

מתואר כענן מרוח??שזה אומר מה??ממש כלום-מרוח זה לא אלקטרון,
אלקטרון הוא לא ישות היקפית,הוא ישות מרחבית נקודתית,

ונניח שאני מקבל את כל התיאורים האלו-מה זה שמרחף שם מרוח,
עם מרחק קבוע מהגרעין??מה מייצב את הדבר הזה,אם לא תנועה צנטרפוגלית??
למה שישאר שם? לא דחיה ולא משיכה,
תורת הקוואנטים,תורת הגיחוכים.שם המהלך אימים,אל תעיז לשאול
ולערער על גיאונות...
האמת היא שתורת הקוואנטים היא לא יותר מגיבוב ונסיון לתאר שברירים
מהאמת,ללא הבנה כלום על האמת.

ולגבי תנועת עדור הארץ סביב השמש-
כוח המשיכה של המסה הגדולה יוצר תאוצה לכיוון המרכז,
כדור הארץ הוא מסה שעברה בקו ישר את השמש ונקלעה למסלול סביבה,
איך?-
על כל תנועה לאורך הקו מן המשיק למעגל,התאוצה משנה את מהירות
כדוה"א וכיוונו עוד קצת ועוד קצת,עיוות ועוד עיוות כך שבמקום לנוע בקו
ישר יש התעגלות ועוד התעגלות,למעגל,
צריך מרחק מאוד ספציפי מהשמש,על מהירות מאוד ספציפית,
כדי שהדבר יסתיים בתנועה מעגלית מושלמת,ולא ספירלית.

למעלה