אורסוליט ומחלת הכבד של CF

• פותח הנושא orii
  • פורסם בתאריך

orii

New member
(לורדית) שאלה על אורסוליט

אני מנצל את הפורום לשאול את שאלה אישית שאולי תהיה רלוונטית לאחרים.

נאמר לנו לתת אורסוליט בבוקר ובערב עם האוכל.

ארוחות הבוקר קטנה - האם לא יותר הגיוני לקחת את אחת המנות של האורסוליט עם הארוחה הגדולה של היום בצהרים?

השאלה למעשה נוגעת בשתי פונקציות שאני רואה בתרופה:
1. מלח מרה שעוזר לעיכול שומנים
2. מלח מרה שעוזר לניקוז חסימות בצינורות המרה בכבד.

אולי יש סתירה בין השניים אולי כדי לעלות את ריכוז האורסוליט בצינורות המרה בכבד רצוי שהאורסוליט לא ילקח עם הרבה מזון...

בתודה,
אורי

chakiv

New member
תשובה על אורסוליט

התרופה היא מלח מרה בעצמה - היא מתערבבת עם המזון ויוצרת מיצלות (שהן טיפות קטנות של שומן, שנכנסות ממערכת העיכול לגוף).
ועל כן, הפעילות שלה דורשת מזון. ועדיף מזון שומני.

על כן, אורסוליט עדיף שינתן עם ארוחות גדולות, שהן שומניות.
וכן, עדיף לחלק את האורסוליט לפעמיים ביום בשביל פעילות אופטימלית (כי מתן פעם ביום במנה אחת גורם לכך שחלק נכבד מהתרופה הולך לאיבוד).
אתה יכול לחלק את התרופה לפעמיים ביום, ולא חייב בוקר וערב (אין חובה שזה ינתן במרווח של 12 שעות אחת מהשניה).

ורדית

orii

New member
אני אחדד את השאלה שלי

האם הפעילות של אורסוליט כמסייע להפחתת הנזק בכבד עקב חסימת צינורות המרה בו מתרחש כשהאורסוליט נספג במעי ומגיע לכבד, או שהוא חודר דרך צינור המרה אל כיס המרה ומשם בחזרה לכבד ושם הוא עוזר לשיחרור החסימות?

chakiv

New member
אורסוליט והטיפול ב- CF

אורסוליט היא חומצת מרה הידרופילית (אוהבת מים) טבעית אשר משפרת מדדים ביוכימיים הקשורים לתפקודי כבד. מנגנון הפעולה שלה אינו ברור במאת האחוזים, כמו כן ,מה שהיא עושה במטופלים עם CF, לא ממש ברור ומוחלט. מבחינת השערות, אורסוליט מקדמת זרימה של נוזל מרה (פעילותה מתרחשת בתוך מערכת העיכול בזמן ארוחה שומנית), היא מפנה חומצות מרה רעילות (שיכולות להופיע ביתר ב- CF, להצטבר בתאי הכבד ו/או לחסום את צינורות המרה. הפינוי נעשה מעצם קיומה בתוך מערכת העיכול ולא בצינורות המרה), והיא גם מגרה הפרשה של ביקרבונט (שתפקידו להבסיס את נוזלי מערכת העיכול. ביקרבונט אינו מופרש בכמות תקינה ב- CF, ואורסוליט עוזרת במקרה זה).

במטופלים עם CF, החלו להופיע עדויות בשנות ה- 90 שהטיפול באורסוליט מועיל במקרה של מחלת כבד. הודגם כי התרופה הזו מורידה את שכיחות הופעת מחלת הכבד ומאטה את התקדמות המחלה בחולים עם סיכוי גבוה לפתח את המחלה. התועלת של אורסוליט ב- CF הודגמה במעבדה, אבל הודגמה במספר קטן גם של מחקרים. באחד מהם, לדוגמא, אורסוליט ניתן ל- 2 קבוצות חולים (סה"כ 26 חולים), כאשר בקבוצה א' אורסוליט ניתן בגיל צעיר עוד לפני הופעת עדות של מחלת כבד, ואילו בקבוצה ב' האורסוליט ניתן כבר כשיש עדות ראשונית למחלת כבד – אחרי מעקב של כמה שנים (עד גיל 9 שנים), נצפה שמתן מוקדם של אורסוליט הפחית את ההופעה של מחלת כבד משמעותית שהובילה להשתלה (1 בקבוצת הטיפול המוקדם, ו- 9 בקבוצת הטיפול המאוחר).
ולמרות זאת, אין מספיק מידע קליני מחקרי מהימן, כלומר: תוצאות התקבלו ממחקרים עם מספר קטן של חולים, ויש גם תוצאות סותרות, לכך שאין שיפור תחת הטיפול באורסוליט. ולכן, התועלת בטיפול באורסוליט היא עדיין, גם היום, לא חד משמעית.

מצד שני, לתרופה אין כמעט תופעות לוואי– ולכן, הטיפול הזה נחשב יחסית לבטוח. אחת התופעות הנפוצות שחוזרות במחקרים היא עליה בשלשול. המינון הניתן הוא בין 15 ל- 20 מ"ג לק"ג ליום, ועדיף לחלק את המנה ל – 2-3 פעמים ביום, ושוב, עם ארוחות שומניות. לדוגמא, מישהו ששוקל 50 ק"ג יכול לקחת מינון של עד 1000 מ"ג ליום (מתורגם ל- 3 כדורים של אורסוליט 300 מ"ג).

orii

New member
תודה רבה-ומה עם הביקארבונט

האם ההשפעה המבוכת של האורסוליט על הפרשת הביקארבונט (סודה לשתייה) מהלבלב נמצאה בחולי CF?
(בחולי CF יש לרוב פגיעה חמורה בהפרשה זו, החיונית לניטרול המוחצה שמגיעה מהקיבה ולפעילות אנזימי הלבלב.)
השאלה היא האם ראו שאורסוליט מעלה הפרשת ביקארבונט גם בחולי CF שאין להם הפרשה זו.

בנוסף, מה הריכוז המקסימאלי לטיפול בטווח קצר?
באיזה ריכוז מתחילה רעילות ?

chakiv

New member
אורסוליט - המשך תשובות

אני ממשיכה לענות על השאלות שהצגת:
"האם ההשפעה המבורכת של האורסוליט על הפרשת הביקארבונט (סודה לשתייה) מהלבלב נמצאה בחולי CF?"
אורסוליט הדגים השפעה על הפרשת ביקארבונט הן בעבודות בבעלי חיים (אוגרים, חולדות) והן בבני אדם (קיימת עבודה אחת בה הדגימו ב- 8 חולי CF שיפור בהפרשה של חומצות מרה עשירה בביקרבונאט (Erlinger et al. Gut 1990).

"השאלה היא האם ראו שאורסוליט מעלה הפרשת ביקארבונט גם בחולי CF שאין להם הפרשה זו"
לא מצאתי עדות לכך שבדקו נושא זה בספרות.

"מה הריכוז המקסימאלי לטיפול בטווח קצר?"
הטיפול באורסוליט אינו ניתן לטווח קצר. כאשר מחליטים על טיפול, כמעט תמיד מדובר לטיפול של שנים, או לכל החיים. המינון המקסימלי הניתן הוא 450 מ"ג 3 פעמים ביום. רוב מהטופלים בארץ נוטלים מינון של 300 מ"ג X 3 פעמים ביום.

"|באיזה ריכוז מתחילה רעילות ?"
ההתייחסות לרעילות היא בתופעות הלוואי של התרופה. תופעות הלוואי, שעלולות לקרות הן: שלשול, כאבי בטן, בחילה ועד אבנים בכיס המרה. אחר השפעת הטיפול התרופתי, כולל תופעות הלוואי, עוקבים הרופא, הדיאטנית בבדיקות השגרתיות.

chakiv

New member
תכשירים משווקים בארץ

קיימים 2 תכשירים בארץ שמכילים את החומר הפעיל, חומצה אורסודאוקסיכולית.
ursolit, אורסוליט - המגיע ב- 2 מינונים: 100 מ"ג ו- 300 מ"ג. מכילים לקטוז
Ursoflak, אוסופלק - המגיע במינון של 250 מ"ג בקפסולות, וסירופ שמכיל 250 מ"ג בתוך 5 מ"ל. לא מכילים לקטוז.

אין בעיה להחליף בין התכשירים השונים. כמו כן, 3 כדורים של 100 מ"ג אורסוליט הם שווי ערך לכדור אחד של 300 מ"ג אורסוליט.

ורדית

orii

New member
ורדית תודה על התשובות

אכן ענית על רוב השאלות.
לגבי ההפרשה של הביקארבונט - את מציינת הפרשה מהמרה ואילו אני מדבר עלהלבלב. אנא שפכי אור על הנושא (אם הוא נחקר)

תודה,
אורי

orii

New member
אורסוליט ומחלת הכבד של CF

אני מקפיץ לכאן (ומטגלן - שם ב- tag line) דיון שורדית תרמה לו המון מידע חשוב.

למעלה