אז מאבון...

אז מאבון...

קודם כל, מאבון שמח לכל החוגגים! סתם נקודה מעניינת - השימוש בשם "מאבון" לחג זה החל בשנות ה-70, בידי איידן קלי, אישיות ידועה (ויש שיגידו - לשמצה) בקרב הפגנים בארה"ב וקנדה. הוא קרא את החג על שם מאבון אפ מורדון (מאבון הבן של מורדון) שהוא גיבור במיתולוגיה הוולשית, ואחד משותפיו של המלך ארתור האגדי. לפי אטימולוגיית המילה המוצעת בויקיפדיה - "מאבון" משמעותו "הבן האלוהי" של "מודרון" - "האם האלוהית". באקלים שלנו גם מדובר בחג של אסיף - קירבה גדולה מאוד לסוכות (אחד משלושת הרגלים. מעניין לציין כי בלוח השנה הניאו-פגני, שלושה חגי קציר, המקבילים פחות או יותר לשלושת הרגלים היהודיים - מראה על המקור המשותף, שהוא כמובן השנה החקלאית אשר היתה הגורם החשוב בחיי אדם לפני שהמציאו את המכולת).

Widsith

New member
קראתי משהו מעניין על הזוג הנ''ל

או אם לדייק, על מודרון (אבל זה היה בויקיפדיה אז אני לא מתחייב שזה נכון), שמקורה בשילוש האלות Dea Matrona הגאליות, וככל הנראה היא הפרוטוטייפ לדמות של מורגן לה פיי בסיפורים המאוחרים יותר. מודרון גם מתוארת (אם אני זוכר נכון) כ"בת אפאלאך" (הגרסא הוולשית לאבאלון, אם כי לא ברור אם מדובר בשם אדם או שם מקום, למרות שישנו מקוםפ במיתולוגיה האירית, Emain Ablach, שאולי יכול להזיז דברים קצת לטובת הפרשנות שמדובר במקום). אגב, אי אפשר לקשר בין החגים היהודים לחגים הניאופגאניים, מאחר ולוח השנה כאן היה מבוסס ירח (זה כמו הניסיון לקשר בין יול לחנוכה, שלאחר בדיקה מתברר כלא מדויק בלשון המעטה, וככל הנראה יותר קשור ליום הולדתו של אנטיוכוס) ולא שמש (אין ספק שלהרבה מהחגים ביהדות ישנו מקור פגאני, אבל יהיה יותר זהיר לנסות לקשר את זה עם לוח השנה הבבלי, שהוא המקור לחודשים היהודיים).

Widsith

New member
עוד משהו

למה דווקא מאבון? הוא הרי ממש לא אל העולם התחתון אצל הוולשים...

את זה כדאי לשאול את איידן קלי...

הוא עדיין חי (כולה בן 71). אפשר לנבור בדברים שכתב כדי לגלות למה, אבל לי זה לא כל כך חשוב.

הרגלים היהודיים הם לפי העונות בסופו של דבר

והעונות משתנות פחות או יותר לפי מסלול השמש - ולא הירח. הלוח העברי הוא ירחי-שמשי. החודשים נספרים ע"י הירח (וכך גם בעמים עתיקים רבים ברחבי הגלובוס), אבל מאחר ופסח תמיד צריך לצאת באביב - "חג האביב" ישנו התיקון של שנה מעוברת. זאת בניגוד ללוח המוסלמי למשל, שהוא ירחי בלבד. ההתאמה כמובן היא לא מושלמת - וכמו שציינתי המקור המשותף הוא המחזור הטבעי של העונות והשפעתו על החקלאות, שתרבויות שונות ציינו לאורך ההסטוריה המוכרת לנו, וגם כנראה בפרה-הסטוריה. לא התכוונתי לכך שהחגים נובעים ממקור דתי משותף.

בלוח השנה המוסלמי

שהוא אכן ירחי בלבד יש תופעה מעניינת בגלל(או שמה..בזכות?)העניין שהם ירחיים בלבד ולא מתקנים את הלוח בשנה מעוברת. וזה מועדי החגים.השנה לדוגמה הראמדן נחגג לפני כחודש וחצי אאל"ט.ואילו לפנ שלוש שנים הוא נחגג בסביבות אמצע אוקטובר. ככה שאצלם בניגוד ליהדות או לחגים פאגאנים יש גיוון בתאריכי החגים....

אבל כשהרמאדן יוצא בקיץ כמו השנה?

זה באמת סבל, לא לשתות כל היום ולעבוד כרגיל בחום שכזה. מילא לא לאכול, שזה גם לא נחמד כשעובדים כרגיל, אבל בחום הזה לא לשתות?!

דברתי על זה חבר מוסלמי שלי

הוא אמר שזה משהו שהם פשוט מתרגלים אליו(אצלו המצב היה קשה אפילו יותר כי הוא עובד בעסק המשפחתי שלהם-מסעדה) זה באמת סבל לצום ככה יום שלם,אבל הבנתי שהרבה מהם אוכלים טוב לפני שהשמש זורחת וזה מחזיק אותם עד השקיעה

5halo

New member
חג שמח ../images/Emo140.gif../images/Emo20.gif../images/Emo39.gif../images/Emo230.gif../images/Emo28.gif../images/Emo115.gif../images/Emo228.gif

5halo

New member
נו ו? ../images/Emo3.gif

אתה לא אומר ליהודים שנה טובה כבר איזה שבועיים?

Widsith

New member
האמת שלא ><

אני לרוב מקטר על זה שהולך להיות גפילטע ולא משהו אשכרה אכיל על השולחן :)

עד הגפילטע!

עכשיו באמת הגזמת. איך אתה מעז לצאת כנגד קודש קודשי יהדות פולניה?! יש לך מזל שלא אמרת שום דבר על הגזר! טפו, כופר!

5halo

New member
איכס פישיוחה

ג'לי דגים מסריח חלק מהיתרונות של צמחונות לא מכריחים אותך לטעום את הגפילטע של הדודה כי זה יצא בדיוק כמו של סבתא ז"ל

למעלה