אחים

פולספגן

New member
איך הם יודעים שהם אחים?

אל תשכח שברוב המקרים, הם לא גדלים ביחד.

כמו כן, כתבת "לצאצא של אחאים אין יותר מוטציות מלכל צאצא אחר"
על סמך מה כתבת את זה? הרי יש להם אב/ם משותפ/ת.

יש להם הורים משותפים,

אבל מוטציות הן לא מה שירשת מההורים שלך, אלא בדיוק להיפך - השינויים ב-DNA שנוצרו לא בגלל תורשה אלא בגלל גורמים אחרים.

אולי יש לך כאן בלבול בין המילה "מוטציה" למושג "פגם גנטי" (או "מחלה תורשתית"). אלה דברים שונים לגמרי.

לגבי איך בע"ח יודעים שהם אחים - אני לא יודע לגבי כל מין ביולוגי יך הם יודעים מה שהם יודעים. יש לך שאלה ממוקדת יותר?

פולספגן

New member
התכוונתי כמובן ל"פגם גנטי"

השאלה הממוקדת היא, האם יש שונות בין בע"ח שונים בהקשר זה?

אם התכוונת ל"פגם גנטי"

הרי שזיווג בין קרובי משפחה אכן מעלה את הסכנה לפגמים גנטיים רצסיביים (צריך לשים לב שאלה ממש לא כל סוגי הפגמים הגנטיים).

רצוי בפעם הבאה להיזהר בשימוש במילה "מוטאציה".

לשאלתך הממוקדת: האם יש שונות בין בע"ח שונים בהקשר של זיווגי קרובים? התשובה הפשוטה תהיה שאכן יש שונות כזו, אבל היא תהיה תלויה בראש ובראשונה באוכלוסייה הספציפית ובתנאי הסביבה שלה, ורק אחר כך במין הביולוגי. כלומר, תהיה שונות גדולה יותר בין שתי אוכלוסיות של (נניח) בואשים, שאחת מהן תקועה על הר שקשה לעלות עליו או לרדת ממנו ושניה נמצאת במישור שקל לנוע ממנו למקומות אחרים, מאשר השונות בין אוכלוסיית הבואשים על ההר ההוא לאוכלוסיה מקבילה של גיריות על אותו הר.

העובדה הבסיסית והאוניברסלית היא שבעלי חיים (כולל אנשים) יזדווגו ויביאו צאצאים לעולם, ולא ממש חשוב מה הבעיות העומדות בפניהם. זיווגי קרובים יהיו נפוצים הרבה יותר בקרב בעלי חיים (כולל אנשים) שנמצאים באוכלוסיה יחסית מבודדת שבה רוב בני-הזוג הפוטנציאליים הם קרובים בדרגה זו או אחרת, כי כשאין ברירה אז אין ברירה...

לבעלי חיים רבים יש מנגנונים התנהגותיים למניעת זיווגי קרובים (בעיקר נדידה), ולא הייתי מופתע אם היו מספרים לי שיש בעלי חיים שמסוגלים לזהות קרובים לפי ריח או מראה. אני לא מיר מחקר כזה, אבל אולי יש. אני לא מומחה בתחום.

ולבסוף, הנה קצת חומר קריאה:

http://www.livescience.com/1794-hyenas-avoid-incest.html

http://www.livescience.com/9343-kinky-female-bats-share-mates-mothers-avoid-incest.html

למעלה