איחורים (נושא בנאלי ביותר)

איחורים (נושא בנאלי ביותר)

מישהו יודע מי התחיל עם המנהג המוזר הזה? כי אני לא מכיר אותו מיפן:

בדוג'ואים מסויימים לאייקידו, כשמישהו מאחר, הוא נוהג לשבת בסייזה בשולי הטטאמי ולהמתין לרשות מהמורה להצטרף לשיעור.
אצלנו, אם מישהו מאחר, וממש לא משנה לי מה הסיבה לכך, הוא קד קידה ומצטרף לשיעור ובהזדמנות ראשונה פשוט מתנצל בפני המורה ללא שום הסברים.

גם לאחר לשיעור וגם לחכות להתיחסות מיוחדת בזמן שהמורה עסוק בהעברת חימום... נראה לי מיותר.

שמעתי על מורה שנוהג להתעלם לגמרי באותו שיעור מהתלמידים שאיחרו. הם יכולים להתאמן אבל הם לא יקבלו ממנו שום יחס אישי.

אצלנו, ההנחיה היא שעדיף לאחר לשיעור מאשר לפספס אותו לגמרי. אפילו אם הוא מגיע לדקה האחרונה ונשאר להתאמן עם החבר'ה אחרי השיעור.

איך זה אצלכם?

כשמישהו מאחר אצלנו

הוא יושב בסייזה ועושה מדיטציית תחילת שיעור אישית. כשהוא מסיים הוא קד למורה, מתחיל חימום ומצטרף לאימון ברגע שהוא מסיים.
זו גם הדרך שנהוגה בהונבו דוג'ו באוקינאווה...
אין עניין של התעלמות מהתלמיד, וגם אצלנו עדיף להגיע באיחור מאשר לא להגיע... יש לי תלמידים שמאחרים באופן קבוע בגלל העבודה, וזה לגיטימי לחלוטין.

בדיוק כפי שנהוג אצלנו

תודה על השיתוף.

אצלי מי שמאחר עומד בצד ומחכה שאסמן לו להכנס

אצל המורה שלי, אין שיעור, באים ומתאמנים יחד או לחוד. היום הוא כבר לא ממש מלמד, אבל בסניף של האח הגדול שלי (לקונג פו) בהונג קונג, יש שעות אימונים כל יום וכך נהוג - כל אחד מגיע בזמן שנוח לו במסגרת אותן שעות, אומרים לו אחד מה לעשות, הוא מתאמן עם עצמו או עם עוד מישהו ומדי פעם יש מי שעובר לידו ומלמד אותו.
כלומר - אי אפשר לאחר
.

amir_aikido

New member
גישות בהן ניתקלתי עם סיבותיהן

קשה לי לענות ביחס לגישה אצל המורה שלי כי היא לא אחידה - יש בה התייחסות למיהו התלמיד, מהו מצבו כיום ומה הפתרון החינוכי הנכון למצב.

בהתייחסות יותר כוללת - ראיתי מקומות בהם מקובל לחכות עד שהמורה יתיר להיכנס, בדר"כ השיקול העקרוני לגישה זו הינו בטיחותי - שלא יהיה ספק שהמורה הבחין בתלמיד.
ראיתי גם מקומות בהם היתה גישה של עונש (אני זוכר דווקא כפיפות מרפקים נוספות/תרגילים כושר אחרים ) - בדר"כ זה בא יחד עם לימוד של צעירים יותר, שהמורה שואף לחנך אותם לנושא.

גם אני מאמין בגישה שעדיף לאחר מלהעדר מאימון, אם כי מודה ומתוודה שרק לאחרונה ויתרתי על אימון כשהבנתי שאם אגיע, זה יהיה רק לחצי שעה אחרונה (ואחרי יום עבודה של 14 שעות
)

אמיר

גדי שור

New member
ביושינקאן זה היה תלוי בסוג האימון

אימון לשוטרים - מחכים בסאייזה להתייחסות מצוות ההדרכה, נענשים, (Bunney hops) וממשיכים באימון.
אימון לבני אנוש - רצים למורה, קדים ומצטרפים לאימון.
אצלי אין בררנות בדרך כלל- מי שבא,מתי שבא, ברוך הבא.
ולסיום: אצל מאסטר קן - יש לירות ברגלי המאחר, להושיב אותו בסאייזה וללמד אותו חרקירי

ashigara

New member
איחורים זה דבר טבעי

תודה זאב על הצעת הנושא המעניין.
ככלל הציפייה בדוג'ו היא שאנשים יגיעו בזמן ואפילו יתרמו כמה דקות לסידור המזרונים באולם ולהעברת המגב המסורתית לפני האימון.
מצד שני, המציאות יותר חזקה ויש אילוצים. יש אצלנו כמה מתאמנים שסוגרים את העסק ב- 20:30 (בדיוק כשמתחיל האימון) ונאלצים לאחר באופן קבוע.
אצלנו בדוג'ו נהוג חימום ארוך יחסית. החימום נחלק באופן גס לשני חלקים. החלק הראשון נשימות בנוסח הקי-נו-רנמה לפי שיטתו של טאדה סנסאי והחלק השני תרגילי חימום.
המקובל אצלנו הוא שהמאחרים נכנסים לאולם בשקט ככל האפשר, מתלבשים בלי שיחות מיותרות ומצטרפים מחוץ למזרון לפרק הנשימות. כשזה מסתיים הם עולים על המזרון בלי הזמנה מיוחדת. נותנים קידה כמקובל ועולים להתאמן.

איחורים

נושא כאוב
ביפן לא מאחרים. מי שמאחר לא נכנס לשיעור, חוץ מ"באקה גאיג'ין". מושיבים אותם בסייזה עם הגב לקבוצה עד שמתירים להם להצטרף, לרוב ל15 דקות האחרונות של השיעור שנמשך שעתיים. אין מישהו שמנסה להכנס פעם שנייה.
אני נוקט בגישה יותר מחמירה ומאפשר להכנס ולהצטרף גם כשמאחרים.
אני חושב שהפסד דקות אימון וניסיון להצטרף במהלך האימון מהווים עונש חמור מספיק.

זה השתנה ומשתנה עם הזמן

פעם דרשתי לעמוד בצד, לקוד למעביר השיעור (אני או אחר) ורק עם ניד ראשו לאפשר למאחר להשתלב בשיעור...
והייתה גם תקופת ההומור: מי שהרבה לאחר ללא הצדקה (עבודה, משפחה - קרי פור מאז'ור) הצתווה להביא עוגה
...

כדייקן כרוני
תמיד צרמו לי
איחורים. אני עדיין חש כך, אני מעריך, אך ככל שאני הולך ומזקין אני למד כי מדובר בתרבות הרווחת ואין הרבה מה לעשות...
כך שכיום אני נוח עם העניין: אני - בא. בזמן. מעביר שיעור. מי שמצתרף בזמן - ירוויח יותר שיעור.

החיים הפכו אעפ'ס, הרמוניים יותר.

ואין הדבר - עניין של מה בכך, לפולני חם-דם שכמותי...

פרוטוקול איחורים

אצלנו ישנה הבנה שאיחורים קורים ויש לוודא שלא יהפכו להרגל, אלא אם עקב אילוצי עבודה או משפחה, ואז ניתן לתאם עם המורה.

כשמאחרים (שלא באיחור מתואם) פחות מ-20 דקות מתחילת השיעור נכנסים בשקט לחדר ההלבשה ומשם מתיישבים בסייזה מחוץ למזרון ומחכים לאישור המורה להכנס. באם זה בשלבי החימום - מצטרפים לחימום. אם אחרי החימום - עושים חימום אישי בצד ומצטרפים כשמוכנים.
אין עונשים או עיכובים כלשהם.
לא מקובל להצטרף לשיעור אחרי 20 דקות מתחילתו, אם כי איני מקפידה על שמירת זמן מדויקת. אם מישהו עשה מאמץ להגיע, גם אם באיחור - אני מקלה.

davidtigers

New member
שאלה פשוטה תשובה מורכבת

אצלנו, אם מישהו מאחר זה תלוי בגיל ובקבוצה
בוגרים - , הוא קד קידה ,מקבל אישור להצתרף ומצטרף לשיעור ובהזדמנות ראשונה פשוט מתנצל בפני המורה ומסביר לה. תלוי בזמן האיחור מתבקש פעמים רבות לעשות חימום וגמישות אישיים בצד. אנשים מגיעין מאוניברסיטה/ עבודה ופעמים רבות תלויים בטרמפ או תחבורה ציבורית.

ילד בגיל שתלויי בהורים להסעתו- קד קידה ,מקבל אישור להצתרף ומצטרף לשיעור .
בגילעי קאדטים ונוער שילדים מגיעים בכוחות עצמם, בדרך כלל מתלווה לאחור עונש חינוכי בדמות שכיבות שמיכה וכדומה בסוף האימון.

למעלה