איך גורמים לשינוי

נחמנית

New member
איך גורמים לשינוי

אני מסתכלת על תהלוכות הנשים מאז בחירת טראמפ כנשיא, מסתכלת על הפעילות והמוחצנות החברתית של קשריי בפייסבוק, מסתכלת על הפגנות בישראל. האם אתן משתתפות בתהליכים חברתיים כאלה? אתן רואות בזה משהו שאפשר למצוא לו זמן כשיש משפחה, או כאקט חינוכי שצריך לקחת אליו ילדים שילמדו על ערכי הדמוקרטיה ועל חשיבות ניצול חופש הדיבור שלך? והכי מסקרן, הדבר שהכי קשה לי להחליט עליו - מאמינות שבאמת יש לפעילויות המבוססות על אמירה פומבית יכולת ליצור שינוי מול המצב הנוכחי (ישראל, ארה"ב או כל מקום אחר שבו אתן חיות או עוקבות מקרוב ביותר)?

אני חושבת שלפעמים הפגנות הן רק כדי לראות ולהראות

ההפגנות מול בית היועמ"ש כדוגמא. חוץ מלהפריע למנוחת השכנים לא מקדמות כלום. ההפגנה מול בית הכנסת בו הוא מתפלל- חוצפה (בעיני)

כאקט חינוכי- תלוי בגיל.
לפעמים קומץ יכול לדרדר הפגנה לאלימות (מילולית) לא הייתי רוצה לחשוף את הצעיר שלי לזה.

mykal

New member
אוהבת מאוד את מטבע הלשון

שהטביע הטיס הראשון לחלל "צעד קטן לאדם צעד גדול לאנושות"
מציעהלך לראות את הסרט סופרזיסטיות, נראה לי עונה לשאלתך,
ואגיד כך, כל הכבוד למי שיש לו כח ואמונה ביציאה בפומביות,
לי אישית זה לא מתאים--לא יכולה.
אבל מאמינה שבדרכי עשיתי הרבה תזוזות--דרך החינוך.
בכיתות בהן הייתי במשך הרבה שנים --אפילו ניכר.

מילי2017

New member
בנוגע ליכולת לשנות -

בישראל מחאת האוהלים והמחאה לשחרור גלעד שליט (הצעדות וההפגנות והקמת
אוהלים מול הכנסת וכו) כן הצליחו להביא לשינוי (קחי לדוגמא את הבחור האתיופי
שבשבי חמאס ורוב הציבור, כולל אני, אפילו לא יודע את שמו) .

MiaJoy

New member
מאמינה שאפשר לשנות דרך מחאות

במחאה החברתית לקחתי את שתי בנותיי להפגנה שאורגנהה - אחת הייתה בעגלה לשנייה הסברתי כמיטב יכולתי שצריך לפעמים לצאת לרחוב כדי לשנות דברים. לא בטוח שדברים השתנו כל כך לפחות ניסינו...

mykal

New member
באמת?!

המחאה החברתית שינתה משהו? מה שינתה?
מלבד שני אנשים שדאגו לעצמם והפכו להיות חברי כנסת--סתיו שפיר ושמולי,
והשאירו את היוזמת והפעילה מאחוריהם.
על איזה שינוי נוסף את יודעת ואנחנו לא?

מילי2017

New member
קודם כל הוקמה ועדה

ועדת טרכטנברג וחוקק חוק חינוך חינם בגני עירייה ויושמו עוד המלצות
(בתחום המיסים, הדיור וכו) .
המחאה הזו הייתה באמת גדולה וכללה את כל קצוות הקשת הפוליטית
(להבדיל מהפגנות של מפגינים רק מהצד הפוליטי הנגדי) ולדעתי זה מה שגרם
בסופו של דבר להקמת הועדה ולשינוי (שאפשר להתווכח אם הוא טוב או לא אבל
היה שינוי בעקבות המחאה) .

Ani15

New member
חינוך ציבורי חינם מגיל שלוש

הקצאת דירות לזכאים בפרוייקטים חדשים
בית הספר של החופש (ומפסח הקרוב - לא רק החופש הגדול)
ככה, בשלוף. לחפש עוד?

mykal

New member
עונה לשתיכן,

הדברים שאתן מציינות הן מעט מאוד לעומת המאמץ הגדול
הזמן הארוך וכמות הקהל שהיתה בהפגנה.
מה גם שכל הדברים האלה היו כבר בדיונים והיו לקראת עשיה,
לא היו שום חידושים.
הדיור לא הוזל, מחיר השכרת דירות רק גדל, הדירה למשתכן יש בה המון באגים,
הרבה כתוב על הניר ולא הרבה באמת השתנה במהות.

אני אומרת את הדברים--לא כי אני מזלזלת בצורך לשינוי,
וגם למעט הצעדים שנעשו יש ערך--אבל ואבל גדול,
ההשגים הם לא פרופורציונליים לעשיה,
וכל מי שהצית את המחאה בסופו של יום רק דאג לעצמו,
ובכך יש חוסר כנות שאלה שבאו למחאה מכאב אמיתי השקיעו
ונשארו מאחור.

Ani15

New member
כנראה שלא ניתן לשנות את דעתך

אבל שאלת "המחאה החברתית שינתה משהו? מה שינתה?" והראינו לך שהיא שינתה. למרות שטעית, את ממשיכה לטעון ש"לא השתנה במהות". אולי לא כל מה שנלחמו עליו הושג, אולי יש באגים, אבל השינוי די גדול. יש הורים שהשינויים בחינוך עשו מהפכה בחיים שלהם. יש אנשים שלא היו קונים דירה בלי מחיר למשתכן, למרות הבאגים. וזה לא היה קורה בלי המחאה. את רוצה לראות את חצי הכוס הריקה? בחירה שלך.

mykal

New member
תראי, לומר

שהיא שינתה ועשתה חיים חדשים לאנשים--זה יומרני,
למרות שבדיון מותר לנסות להביא טיעונים, ולא להוכיח אותי--אני טעיתי,
ואני לא ניתנת לשכנוע--להזכירך, לא אני הייתי הנושא--
כמה משפחות נכנסו לדירות--בדירה למשתכן? יש לך מידע--מספר?
איך כל ההזדמנויות להשתתף בפרויקט הזה--היו לו המון תנאים--
ואף דירה לא היתה באיזור שבו גרו המשפחות.(לגמרי במקרה מכירה שתי משפחות, ולגמרי במקרה שתי בנותי נפלטו מהזכאות הזו--
ואינן זקוקות לו פחות מאחרים)
אז בהחלט--משהו--קמצוץ נעשה--גם לא כתבתי שלא,
מה שכתבתי, היה ממש בהיר--ההשג לעומת ההשקעה של הזמן והכח וכמות המשתתפים--לעומת התוצאות, שהועדה בעצם הוציאה מהכח אל הפועל --תכניות
קיימות שדובר בהן קודם--זה מעט.
הנולט היחידי הוא ששנים מהפעילים הפכו לחברי כנסת--דאגו לעצמם,
ולא רואה שהם עושים יותר מאחרים לחברה.

debby12

New member
מנהל
בעיני השינוי מתחיל "ממני" גם אם הסיכוי שיצליח לשנות עובדות

בעולם החיצוני הוא אפסי או לא קיים.

כך למשל, חשוב לי מאוד למחזר ולנסות לבחור אריזות ובחירות שמפחיתות את כמות האשפה ואני מחנכת ככה בחירוף נפש את בנותי. למרות שסה"כ מה ההשפעה של משק בית אחד? אפסית... ובכל זאת - זה קרוב ללבי. זו אולי לא בדיוק מטרה "חברתית" אבל קרובה.

כשהייתי עם תינוקת בת 3 חודשים (אמצעיתי), הלכתי פעם להפגנה בעד חופש בחירה בלידה ונגד השימוש אוף לייבל בתרופה "ציטוטק" שגורמת למוות של נשים או לאובדן הרחם שלהן רק כי היא תרופה זולה יותר. בת ה-3 חודשים כמובן באה איתי כדי להשתתף... רוצה לומר: מתחילים מגיל צעיר

לצערי אני בתפקיד מאוד תובעני כרגע ופחות יוצא לי ללכת לכאלה דברים. אבל אני בהחלט רואה בהם שיעור חינוכי חשוב, שגורם *לי* להרגיש יותר טוב גם אם לא משנה את העובדות בשטח

מה שכן - באופן אישי לא הייתי מעלה כזה דבר לפייסבוק (טוב, זה לא פייר לומר, אני לא מעלה כלום לפייסבוק) - פשוט כי אני לא מרגישה צורך לשתף בזה עשרות אנשים שלא ראיתי מהיום שבו נגמר התיכון....

נחמנית

New member
התשובות מחדדות את דעתי - הבדל בין הפגנה למען והפגנה נגד

הפגנה שיש בה מטרה מוגדרת שפועלים למענה - שחרור גלעד שליט, הוזלת דיור, משהו קונקרטי, אני מבינה איך יש בה כח וגם מרגישה הזדהות איתה.

ההפגנות שמסביבי הן בעיקר הפגנות נשים או הפגנות אנטי-טראמפ. דומה לכל העיסוק האובססיבי בלצחוק על משפחת נתניהו בישראל. אני נעצבת מזה. בייחוד כשמדובר בזכויות נשים שזה נושא שמאוד חשוב לי - אני מרגישה שכלל ההפגנות עם השלטים שמתמקדים בהעברת ביקורת על טראמפ עושות יותר נזק מתועלת. אני מרגישה כאילו זה משכנע את המשוכנעים ומקומם את הצד הנגדי שמרגיש שצוחקים עליו באופן אישי.

האמת שההפגנות של צדק חברתי שהביאו את הועדה ואת השינויים בדיור, גנים, חופשות, אכן משמשת דוגמא נגדית למה שאני מרגישה בנוגע להפגנות כאלה של "אנחנו כועסים".

danakama10

New member
הפגנות ה"נשים" הרי אינן הפגנות למען נשים

מדובר בהפגנות נגד טראמפ שארגנו ארגונים שונים שמומנו ע"י ג'ורג' סורוס הליברל וארגונים שתמכו בקלינטון.
ההפגנה הזו היא לא בעד נשים, היא נגד נשים שתומכות בטראמפ או שנגד הפלות. במקום להכריז על עצמם מי שהם - ארגון רדיקלי שמאלני, הם מנסים ליצור מצג שווא שמדובר בהפגנות למען נשים באשר הן נשים. המארגנים הם נגד נשים התומכות בטראמפ, נגד נשים שנגד הפלות, הם בעד הגירה חופשית ובלי מגבלות כי לטענתן הגירה זו זכות בסיסית של כל אדם, בעד סוף לאלימות (והם מפרטים שהם מתייחסים לאלימות משטרתית כלפי שחורים), אחת המארגנות היא מוסלמית קיצונית שתומכת בחוק השריעה, ועוד ועוד דברים הזויים.

אני אפילו לא אתייחס לכל האיכסה שהאחראיות עושות סביב הארגון ולריבים שלהן עם ארגונים אחרים.

אני בספק אם כל אלו שהגיעו להפגנות האלו מודעים לכל הדברים האלו. אני בטוחה שהרוב מגיעים בגלל שזה נשמע קול (באמת מה יותר קול מלשמוע את הטינופת שהיה למדונה ואשלי ג'אד להגיד).

debby12

New member
מנהל
מסכימה איתך שהפגנות עם מטרה להשיג מרגישות טוב יותר

בדוגמא שלי זו דווקא היתה מטרה "שלילית" - שיאסרו שימוש בתרופה הזו.

אבל אני חושבת שהפגנות באופן כללי זה טוב ובסדר - טוב שיש דמוקרטיה... רוב העולם לא כזה

נחמנית

New member
קשה לי לסדר את המחשבות בראש בנושא

ישראל, איראן וארה"ב מתערבבות לי ביחד. בכולן רוב האנשים שאני מכירה רוצים שינוי. יש לי המון חברים איראנים והיו לי איתם הרבה שיחות על המצב שלהם. הם מתארים תהליך זהה לישראל - האנשים הדתיים לא יכלו להיות דתיים באופן פעיל ומוחצן, הרגישו שאין מרחב ציבורי לקיום מצוות, ובסוף התארגנו למסד ולעגן את עצמם כרוב - והם אכן רוב באיזורים מאוד מסויימים. ומה קורה בישראל? בראשי פרקים, לא רחוק. האם זה יהיה סופנו? גם באמריקה, ציבור גדול הרגיש לא מיוצג על ידי ההנהגה (אובמה, הילארי וכו). ובסוף בחרו בדבר שלא היה עולה על הדעת.

אני תוהה מה יכול להביא לשינוי. הפגנות הענק שהיו באירן לפני כמה שנים היו עוצמתיות. האיראנים בגולה (שלהם) עקבו אחריהן בציפייה. ואכן, ההנהגה הנוכחית בעינהם היא שינוי משמעותי שהביא לשינוי עצום באיכות החיים שלהם לפרק זמן מסויים (כתלות גם באובמה). עכשיו ההפגנות השנתיות נגד טראמפ. בישראל הפגנות נגד השלטון זה כבר דבר בשגרה. לא זכורה לי כזו כמות הפגנות בישראל כילדה - הפגנות נגד/בעד כיבוש - כן, הפגנות לשחרור שליט - כן, הפגנות מחאה נגד הכל - לא ובטח שלא בכזו תדירות. אני רוצה לראות את ישראל צועדת לכיוון שירגיש לי שייך לעצמי, אני רוצה לראות את ארה"ב חוזרת למקום שמרגיש נכון. לא יודעת מה יביא לשם. מחכה בקוצר רוח לראות מה יקרה כאן עוד 3 שנים.

למעלה