איך לספר לילדים?

dafgol

New member
איך לספר לילדים?

ביום שישי (חמישי בלילה) נפטר שכן\חבר שלנו מסרטן. הבנים שלהם והבנים שלנו חברים , במיוחד רז (בן 5) והבן הצעיר של הנפטר. אנחנו ההורים היינו בקשר בעיקר בזכות הבנים, בתקופה האחרונה התקרבנו מאוד. ביום שישי היתה הלוויה, לא הייתי מסוגלת לספר לבנים לאן הלכתי, אתמול בערב הייתי אצל המשפחה וכשהבנים שאלו לאן אני הולכת, אמרתי שאני הולכת לבקר את המשפחה , לא הסברתי למה למרות ששאלו אותי למה.... הבנים היו מאוד קשורים לנפטר, הוא היה איש מדהים, אוהב ילדים והם מאוד נקשרו אליו. אתמול האמא ביקשה ממני אם הבנים שלי יוכלו לבוא לבקר ולשחק עם הבנים שלה בימי השיבעה, לא יכולתי לסרב...פשוט לא יכולתי... היום אני צריכה לספר להם.....אני יודעת שרז לא יבין כל כך, בר יבין בהחלט. הקושי שלי לספר להם הוא מכיוון שהם באמת היו קשורים לנפטר , אהבו והעריצו אותו (בצדק). איך מספרים דבר כזה? במיוחד כשלנו בעצמינו קשה עוד לתפוס את זה.... איך מספרים לילדים בצורה שיבינו , איך להתמודד עם מוות ואבל של איש מדהים שכזה? אנחנו הבוגרים, יודעים ומבינים ועדיין לא יודעים איך .....

עדן של 2

New member
הבוקר היינו אצלם לירון ואני

בלי יובל, אבל ביום שישי הסברתי ליובל ולמאי החברה שלה שאבא של עילאי עלה לשמים, הוא היה חולה מאוד והנשמה שלו עכשיו בשמים אבל הוא מסתכל על כולם ומשגיח על המשפחה שלו. יובל זוכרת את המשפט הזה מלפני 3 שנים כשדודה שלי ז"ל נפטרה וסיפרתי לה. האמת שזה קשה מאוד.

dafgol

New member
יש המון דברים שאני לא יכולה לכתוב כאן

לא רוצה לחשוף יותר מידי מעל גביי האינטרנט... בר מאוד אוהב והיה קשור אליו....איתו במיוחד יש לי קושי , רז לדעתי לא ממש יבין. מהלוויה ביום שישי, אני עדיין לא מצליחה לקלוט....אתמול בערב ישבנו שם בכינו, הלב נקרע..... בר יודע ומבין מה זה מוות (כמה שאפשר להבין בגילאים האלה) אבל מכיוון שהוא כל כך אוהב את האבא...משם בא לי הקושי הנוראי לספר. והיום אחה"צ הוא יעלה לשם ... שלא נדע.....

S r 35

New member
חיבוק ענקי אחותי ../images/Emo24.gif

אן ספק, סיפור קשה. למרות שלא הכרתי את המשפחה אישית, מאז השיחה שלנו בטלפון ביום שישי בערב (כשסיפרת לי את הכל), הסיפור לא יוצא לי מהראש. וקשה לספר את זה לילדים. אבל מה שאני יודעת, לצערי מניסיוני, זה להיות הכי אמיתיים והכי פשוטים איתם. לספר להם את האמת. לא לטייח אותם בסיפורים כי הם מבינים - הרבה יותר ממה שאנחנו חושבים שהם מבינים. להסביר שהאיש היה חולה מאוד וכשאנשים חולים מאוד לפעמים מתים וזה מה שקרה. אני סומכת עלייך שתספרי את זה לילדים בליווי חיבוק חם ותתני להם את ההרגשה שאתם איתם. סביר שהם יעלו שאלות (בעיקר בנושא הגיל, אני מניחה) ילדים מבינים שעניין המוות הוא כרונולוגי: זקנים מתים, צעירים חיים. סביר שיעלו חששות לגביכם ההורים. את שם להרגיע עד כמה שניתן. אני חושבת שאת צריכה לדבר גם עם האלמנה ולבדוק איתה מה סיפרו לילדים של הנפטר כדי לא ליצור פער בידע ובעובדות ובלבול מיותר. אולי יש מקום להתייעץ גם עם איש/ת מקצוע אם יש מישהו כזה שאת מכירה (כשאבא שלי נפטר, התייעצתי עם מישהי כזו בכל ההתנהלות מול הילדים). באמת שלא נדע מצרות. סיפור עצוב

dafgol

New member
סיפרתי להם עכשיו...

בגובה העיניים, הסברתי להם למה נעלמתי להם בשישי בצהריים ואתמול בערב, אמרתי שהלכתי לבקר את (השמות של האמא והבנים) הסברתי להם שהאבא היה מאוד חולה (בר ורז יודעים שהיה חולה, ראו אותו לרגע כשכבר היה קרח ומאוד רזה וחלש) והסברתי להם למה גולן לפני כמה שבועות נסע עם האמא לאיזה מקום בערב מבלי שהסברנו להם למה...(נסעו לקנות תרופות כשהאבא שוחרר הביתה לתקופה קצרה). הסברתי להם שהוא נפטר , הם כמובן שאלו שאלות, בעיקר בר, אח"כ הוא קצת בכה וחיבק אותי...ולא ניכנס להמשך....רז שאל אם הוא יכול לישון היום עם החבר שלו...הסברתי לו שאי אפשר לישון איתו עכשיו, אבל נלך לפנות ערב לבקר אותם והם יוכלו לשחק ביחד (האמא ביקשה) מבלי להרעיש ולצעוק.... עכשיו הילדים יושבים ומציירים להם ציורים. סיפור עצוב וכואב... אנחנו , הגדולים, עדיין לא קולטים, אולי הילדים קולטים יותר טוב מאיתנו.....

S r 35

New member
טוב עשית ../images/Emo24.gif

תני להם לשאול שאלות, לבכות, להתפרק, לצייר... לפרוק את מה שעל ליבם בכל צורה. הם עוד ישאלו שאלות גם בהמשך. אצלנו - גם שנה אחרי שאבא שלי נפטר, רון שאל למה הרופאים לא הצליחו לתקן את סבא. הנושאים הללו מעסיקים את המחשבות שלהם. לצערנו, זה חלק מהחיים אבל העובדה שמדובר בסיפור כל-כך טרגי ובאדם כל-כך צעיר, רק הופכת את הכל להרבה יותר קשה

dafgol

New member
לא קל...לא קל....

הסברתי לבנים, הם ציירו ציורים לבנים האבלים, חיבקו את האמא, דיברנו על זה שהאבא כבר לא כאן איתנו וכו'... מאז הם מדברים על מוות, מקודם רז שיחק עם צעצועים שלו ושמעתי אותו אומר לצעצועים שצ'יקו האבא שלהם מת.... זה בהחלט מעסיק אותם ביומיים האחרונים, אבל מצד שני אולי הם מבינים את זה יותר טוב מאיתנו.....כפשוטו...

הם ממש לא מבינים יותר טוב

ילדים שזה לא קורה להם מתקשים להבין את המשמעות של המוות גם ילדים שזה קורה להם מבינים את המשמעות רק לאורך זמן עדיף לא להגיד שאבא עלה לשמיים. צריך להגיד את האמת שאבא מת וזהו. אם אומרים הוא מסתכל עלינו מלמעלה זה נותן עוד תקווה שהוא יחזור חשוב לענות על השאלות ולא למרוח . אני לא חושבת שיכול להיות כזה פער במידע בין הילדים של הנפטר לילדים שלך . הילדים של הנפטר יכולים לספר לילדים שלך מה קרה. בטח שלא יכולת לסרב לה וטוב שלא סירבת. הילדים שלו צריכים להרגיש שהעולם ממשיך

אסתיק3

New member
איכשהו רק עכשיו אני קוראת את השירשור הזה

עצוב. אני חושבת שעשית נכון שסיפרת. הרי לא יכולת לחסוך מהם את הסיפור, והסתרה היתה מקשה יותר ויותר. אני חושבת שמותר לומר שקשה לך ושגם את לא מבינה ושזה עצוב ולא צודק. אפשר גם לומר להם שעצם זה שהם אהבו אותו ושהמשפחה של האיש אהבה אותו מראה כמה טוב הוא היה. אנילא יודעת עם את צופה בסופר נני, מצאתי לך שני פרקים שעסקו במשפחה שהתקשתה להתמודד עם מותו של בנם הבכור. אלו הפרקים על משפחת אנגל. אני חושבת שאפשר ללמוד מהם לא מעט. מאחלת למשפחה ולכם רק טוב.

dafgol

New member
../images/Emo51.gif אסתיק

לצערי מאז שכתבתי את ההודעה, איבדנו אשה קרובה ויקרה במשפחה ושוב נאלצתי לדבר ולספר , הפעם כבר ממש ממש היה לי קשה מנשוא , סיפרתי רק אתמול לבר (יומיים אחרי) החלטתי כרגע לחסוך מרז, איבדנו אשה מאוד קרובה ויקרה ולא היתה לי ברירה אלא לספר לפחות לגדול. שתביני..תוך פחות משלושה שבועות....חוויתי 3 לוויות ואזכרה, יותר מידי בשביל כל בן אדם....תקופה קשה ולא רגילה בשום צורה.... אני לא צופה בדר"כ בסופרנני..בהחלט אצפה בפרקים שקישרת לי , תודה.

אסתיק3

New member
אני ממש מצטערת לשמוע

מקווה שתזכי בהרבה טוב מעכשיו. כהורים אנחנו רוצים להגן על הילדים מכל הרעות והעוולות, אז בוודאי שקשה להסביר אותן במקרים שאנחנו בעצמנו מתקשים להבין. לגבי סופר נני., את רב תכניות הריאליטי אני ממש לא אוהבת, כאן הנושא - גידול ילדים- מאד מעניין אותי. העניין הוא גם אישי וגם מקצועי. אפשר ללמוד הרבה מהצפייה.

למעלה