איך מגיעים לסליחה ?אמא לא התכוונה?

איך מגיעים לסליחה ?אמא לא התכוונה?

שלום. לפני כחמש שנים גמלה בי החלטה להפוך פרק מחיי למחזה.פרק המתאר את המאבק שלי לאורך שנים רבות עם אמי. כל המאבק נבע מחוסר ידע, מחוסר תקשורת, מאי הבנה כיצד לנהוג במצבים השונים ובתגובות השונות של אמי. והנה במהלך שנה שלמה התלבטתי כיצד ניתן לעשות ובסופה,קישרו אותי עם תיאטרון רחובות ומכאן והלאה הדברים התגלגלו לכך שהמחזה נכתב וההצגה הועלתה. כתיבת המחזה , על ידי המחזאית מיכאלה קלי ,הבמאי אמיר לביא ואני נמשכה שנה וחצי, כשאנו נפגשים מדי שבוע למספר שעות כדי להקדיש לכתיבה, תוך שאנו חוקרים מעט מההיסטוריה הקשורה במחזה. המחזה שהפך,כאמור להצגה עוסק במערכת יחסים בעייתית בין אם מזדקנת לבתה ברגע של מפנה: האם מועברת על כורחה לבית אבות והבת מבקשת לפרוץ את דפוס היחסים ההרסני בין השתיים. על רקע זה עולים באופן פרטי מאוד גם נושאים שנויים במחלוקת כמו זיכרון השואה והאתוס הציוני. יותר מכול, זוהי הצגה המשקפת בכנות ובהומור את הדברים הקטנים שעושים את החיים שלנו – הורים וילדים, אהבה ופחד, אבדן וסליחה. הגעתי לתובנות הללו כשפניתי ללימודים במדעי ההתנהגות והשתלמתי במכון אדלר בנושא הקשור בעולמו של האדם המבוגר. כתוצאה מכך הגעתי לתוצאות כה נפלאות , לשקט ושלווה, להערכה וליכולת להסיר מלבי כל טינה וכעס כלפי אמי. כל זאת כשהבנתי כי בן אדם וכי הורה הוא גם בן אדם!...בן אדם אשר לו היסטוריה, שאיפות ורצונות. הנושא כבש ההצגה נחלה הצלחה מיידית והוזמנה להופעות בשנה הקרובה על ידי מוסדות שונים בארץ. הופעות שהתקיימו מאז חודש מרץ ועד היום התקבלו בהתלהבות מרובה; כתבה על ההצגה פורסמה במוסף 50+ של מעריב, הוקדשה לה שעה בתכנית הבוקר של דנה הררי ברשת ב', ושניים מהיוצרים התארחו בתכנית הטלוויזיה של גליה אלבין בערוץ 23. ההצגה עלתה גם במסגרת "כל הארץ במה" ב"צוותא" ,זכתה לשבחים רבים ומתוכננת להופיע בתיאטרון זה במהלך השנה . איזו פריצת דרך היתה זו בשבילי... אנו שחקנים חובבים, שהפכנו מחזה למקצועי ואנו גאים על כך מאד... בתפקיד האם: סימה רביד (אני... עוסקת בתחום מדעי ההתנהגות) בתפקיד הבת: מיכאלה קלי (עורכת דין, עורכת ספרים ומחזאית) בתפקיד בת הדודה (האחיינית) גוני בס (היום גמלאית ולשעבר מנהלת במערכת החינוך). בתפקיד חברת הילדות של האם (שעברה להתגורר באותו בית אבות) : יוספה סולמון (מורה בתיכון) בתפקיד הבן המאומץ (של האם) : שחר גולן (עובד בחברת הייטק). ההצגה מועלה פעם שניה ב"צוותא, בתל-אביב ואנו נשמח לראותכם שם ! (ביום 27/11 בשעה 2030, אולם 2 - "המגש"). סימה רביד

למעלה