איך מפתחים פחד מבני אדם?

nadav779

New member
איך מפתחים פחד מבני אדם?

היי,

בספר "היסטוריה עולמית" של ד"ר הררי, הוא מתאר את גל ההתפשטות הראשון והשני של בני האדם בעולם, ואת האסונות האקולוגיים שהתלוו אליהם. הוא כותב שם שהסיבה לכך שאינספור מינים של יונקים נכחדו בכל מקום חדש שאליו הגיעו בני אדם - יותר מאשר באסיה למשל, היא שהיונקים באסיה כבר למדו לפחד ולהתרחק מבני אדם עם השנים. לעומת זאת היונקים באמריקה לא הבינו מה נחת עליהם כשהגיע לשם האדם, ולכן נטבחו. השאלה שלי היא איך בכלל מין שלם של בעליי חיים מפתח רתיעה ממשהו? הרי אין להם דרך להעביר את המידע הזה (שבני אדם מסוכנים) לדור הבא...?

Sophalin

New member
זו בדיוק האבולוציה

יש לך נניח 1000 פרטים של בעל חיים - מי שישרוד כאשר בן האדם יגיע הם אלו שיפחדו מבן האדם ויתרחקו ממנו. אלו יהיו נניח 100 הפרטים הפחדנים ביותר.
ה100 האלו יתרבו ובדור כשיהיו נניח 300 פרטים - הפחדנים ביותר ישרדו אבל אצל אלו כבר עשוי להיות משו גנטי קטנטנן שגורם להם לפחד (אותו משו קטנטן בגנים שהפחיד את הוריהם) ולכן יותר ישרדו. לא רק 10% אלא נניח 15% שבאמת ירשו את התכונה הלא מוכרת באופן כללי מהוריהם.
וכך הלאה.

באופן כזה אם המין לא נכחד עד שהוא מצליח להתאושש מההלם הוא יכול לשרוד ולפתח את הזיהוי של האדם באופן גנטי.

זהו כמובן תיאור פשטני ביותר.

Sophalin

New member
להבנתי? איפה כתבתי

שאני יודע לקרוא מחשבות? ויותר מזה מחשבות של בעלי חיים?

אני הסברתי איך דבר כזה יכול לקרות באופן אבולציוני לא באופן נרכש.

ההסבר שלך לוקה בחסר

במקום לנסות להבין את המציאות שעומדת מאחורי עולם החי אתה מתאים אתה המציאות לתיאוריה האבולוציונית. הידעת שפטריות חסרות מוח, מעבירות מידע נרכש באופן גנטי? זה הוכח בניסוי.

וזה שאינך יודע לקראו מחשבות אינה הוכחה שלבעלי חיים אין מחשבות, יותר מזה אפשר למדוד את היכולות השכליות שלהם.

Sophalin

New member
תגובה

כתבתי במפורש בהסבר שלי שזהו הסבר פשטני ולא מדויק ולכן ברור שהוא לוקה בחסר. הוא רק מציג באופן כללי את הרעיון שמאחורי ההסבר שמאחורי התאוריה. קאפיש?

וזה שאינך יודע לקראו מחשבות אינה הוכחה שלבעלי חיים אין מחשבות, יותר מזה אפשר למדוד את היכולות השכליות שלהם.
שזה בדיוק המסר שהעברתי כשכתבתי את המשפט הזה.

דווקא לא.

יש 3 הסברים אפשריים לפיתוח פחד חריג מפני בני אדם:
1) העברת מידע נלמד. בעל חיים מודיע לבן מינו "זה ריח של בן אדם, טורף מסוכן במידה חריגה. ממנו צריך להזהר במיוחד!". הסבר זה לא מספק, מפני שהמידע פשוט לא התפשט בקצב מהיר מספיק.
2) סלקציה- בעלי חיים בעלי פוביה מריח של אדם שורדים, חסרי הפוביה נטרפים על ידי האדם.
3) למארקיזם- הטראומה של מפגש עם האדם משאירה אצל בעלי החיים השורדים "גמולות" המעבירות את הפחד גם לצאצאים. למרות שבכל דור ודר קמים ניאו למארקיסטים הלמארקיזם עדיין נשאר תכונה נרכשת ולא מורשת ולכן קשה לי להאמין בנכונותו.

gadallmighty

New member
כמו מכל דבר אחר.

"היונקים באסיה כבר למדו לפחד", "לעומת זאת היונקים באמריקה לא הבינו מה נחת עליהם"
אלו טענות בעלות משמעות רבה מבחינת אקולוגית/אנטרפולוגית,
שאלה שיש לשאול היא האם הטענות מבוססות על מידע עצמאי או שהן רק מסבירות את המצב הקיים בדיעבד.
* לא מכיר את הספר או את הכותב ולא לקחתי את הקורסים שהוא מעביר.

"איך בכלל מין שלם של בעליי חיים מפתח רתיעה ממשהו?"
א. למידה ולימוד (חפש מידע על ניסוי הכולל: קופים, סולם ובננות)
ב. נניח שבאוכלוסיה יש פרטים "פחדנים" יותר מאחרים, כאשר יגיע טורף הפחדנים יברחו וה"אמיצים" ישארו וילכדו.
כך לאורך הזמן תהיה סלקציה לטובת הנטיה לפחדנות.

"אין להם דרך להעביר את המידע הזה (שבני אדם מסוכנים) לדור הבא"
לא מדויק, יש מגוון דרכים.

יתכן גם שנוצר שיווי משקל

של טורף נטרף באפריקה. כלומר שלא במודע היתה רגולציה של גודל האוכלוסיה של הנטרפים במהלך האבולציה של מיני האדם. באמריקה ובאוסטרליה לא התפתחה רגולציה כזאת ולכן פלישה של מין חדש וקטלני גרמה להכחדה הגדולה.

למעלה