איך עובד העניין של משפחות אומנה?

ירדןלי1

New member
כתבה מאד מרגשת, תודה

אולי אצור קשר עם "אור שלום" או דרך משרד הרווחה. אני רוצה ללמוד את הנושא לעומק ולהבין אותו טוב לפני שאני עושה צעד כזה או אחר. מאד חשוב לי לעשות את התהליך הזה נכון ויסודי, כמו שצריך
 

ירדןלי1

New member
איך עובד העניין של משפחות אומנה?

אם אני רוצה להיות משפחת אומנה ולעזור לילד במצוקה, איך אני עושה את זה? ואם אני רוצה לאמץ לאחר תקופה מסוימת?
האם יש לי זכות להחליט האם אני רוצה בן או בת, גיל כזה או אחר? אשמח לכמה שיותר מידע בנושא
 

holten

New member
כמה פרטים...

אני הייתי לפני שבוע בפגישה עם עובדת סוציאלית מטעם עמותת שחר. אני רוצה גם להיות משפחת אומנה אבל הבנתי שזה תלוי בהמון משתנים. דבר ראשון- עדיף שילד האומנה יהיה הכי רטן בבית כדי שיקבל את מירב תשומת הלב. ילד אומנה זקוק לשיקום ותמיכה נפשית הרבה יותר מילד רגיל שגדל עם תחושת ביטחון ואמון.בדרך כלל ילדים אלו חווים טראומות קשות וצריך שההורים יהיו פנויים נפשית עד כמה שניתן לתמוך בו. אני בבית עם תינוקת בת 10 חודשים וזה לא המצב האידיאלי לילד אומנה. במיוחד שאנחנו ננסה בעתיד להביא עוד ילדים.
בהחלט יש לך זכות להחליט אם את רוצה בן או בת, מה גיל הילד, ומה הצרכים שלו- כי בכל זאת את פותחת את ביתך ומשפחתך ועדיף שתהיה התאמה מירבית.
הדבר הנורא ביותר זה אומנה שלא מצליחה וההורים רוצים להחזיר את הילד. בשבילו עדיף שיעבור כמה שפחות טלטלות אז מראש מנסים להתאים כמה שיותר. לגבי עניין האיצוץ יש בעיה. ילדים שמועמדים לאומנה הם אינם "ברי אימוץ" כי יש להם הורים שפשוט לא יכולים לטפל בהם כרגע מסיבות כאלה ואחרות. יש אומנות שמראש יודעים שיהיו לטווח ארוך כי הבעיות עם ההורים לא צפויות להיפתר, או שהסיכויים לפתור אותם נמוכים. בחלק מהאומנות לילדים יש קשר עם ההורים על בסיס שבועי או אחר וההורים האומנים צריכים לגלות תמיכה וגמישות כי הקשר עם ההורים חשוב מאוד לילד ולזהות שלו. לפעמים הקשר רציף ולפעמים לו. בקיצור זה ממש לא סיפור פשוט.
ממליצה לך להיפגש עם אנשי מקצוע כי בכל מקרה התהליך של מועמדות לאומנה אורך זמן ותוך כדי מבררים עוד ועוד פרטים.
אני נכנסתי לאתר של משרד הרווחה והשארתי פרטים. אה עוד דבר חשוב- זה זה ששני בני הזוג יהיו בעניין. אצלי לצערי אני מאוד מאוד מאוד בעניין ובעלי לא כל כך. מקווה שעוד 12-15 שנים עוד נהיה ביחד ואחפור לו מספיק כדי שיבין שזה אחד הדברים הטובים שאפשר לעשות.
שיהיה בהצלחה!!!
 

ירדןלי1

New member
תודה על התגובה המפורטת!


לא ידעתי שיש דבר כזה אומנה שלא מצליחה, או הורים שרוצים להחזיר את הילד. מה עושים במצבים כאלה? האם הרווחה מתערבת? עד כמה?
העניין שילד האומנה יהיה הצעיר ביותר בבית (וכנראה האחרון, במקרה ולא מביאים לעולם ילדים ביולוגים נוספים) בהחלט ראוי למחשבה. זה נראה לי הדבר הנכון וההגיוני לעשות. אישית, לא שמעתי על עמותת שחר. כשביררתי קצת לאחרונה, המליצו לך לדבר עם אור שלום. הבנתי שהם אחראים על אומנות במרכז הארץ.

תודה שוב! הלוואי וכל הילדים האלה ימצאו בתים ראויים. זמניים או קבועים
 
הרווחה מעורבת

כל הזמן!
זה עובד ככה:
את המשפחה הבילוגית מלווה עו"ס מהרווחה במקום מגוריהם. ליד העוס יש פקיד/ת סעד שאמון על שלום הילד.
את משפחה האומנה מלווה עוס של העמותה (מטב/אור שלום/סאמיט/שחר). הם מחויביות לקשר רציף עם המשפחה וביקור בית לפחות פעם בחודש (נדמה לי).
עוס העמותה נמצאת בקשר רציף עם עוס הרווחה. (לרוב אין קשר ישיר בין המשפחות אלא דרך העוסים).
לעיתים, עפ"י קביעת בית המשפט נקבע לילד גם אפוטרופוס לדין, עו"ד שצריך לדאוג לילד ותפקידו לוודא כי כל עניין יטופל משפטית באופן שיהיה לטובת הילד.
האפוטרופוס שלנו מאוד מאוד מעורב ומשמעותי. מבקר אותנו, מבקר בגן, מבקר את המשפחה הבילוגית. מכירה משפחות שבכלל לא מכירות את האפוטרופוס...
 
אנחנו משפחת אומנה (זהירות, ארוך)

אנסה לענות על השאלות ולתאר את מה שאנו עברנו/עוברים:
האומנה בארץ מופרטת ומטופלת ע"י 4 עמותות - 3 עמותות לפי אזורים (מטב בצפון, אור שלום במרכז, סאמיט בירושלים ובדרום) ועמותה רביעית - שחר - לילדים עם צרכים מיוחדים.
משפחה המעוניינת לשמש כמשפחת אומנה צריכה לפנות לעמותה באזור מגוריה. משאירים פרטים באתר העמותה ובהמשך העמותה יוצרת איתכם קשר ומתחיל תהליך הכרות ומיון הכולל מספר מפגשים עם עו"ס, מילוי שאלונים שונים, מפגש של הילדים במשפחה המיועדת עם העו"ס, קורס במ"ה (הכנה לאומנה. קורס של יומיים. לנו היה עוצמתי ברמות!). במסגרת התהליך גם מבררים יחד עם העו"ס מה גיל הילד ואם עדיף ילד או ילדה וגם אם יש קשיים שאתם מעדיפים לא לפגוש (למשל אנחנו הבהרנו שנתקשה לקבל ילד שעבר התעללות מינית כי חששנו שזה ישפיע על ילדנו) ואז מקבלים אישור (או שלילה. יש משפחות שלא מתאימות) שעברתם את כל המבדקים ואושרתם ע"י המפקחת הארצית לשמש כמשפחת אומנה.
מכאן מתחילה המתנה. אורך ההמתנה משתנה ממשפחה למשפחה. אנחנו קיבלנו כמה "הצעות" אשר מסיבות שונות לא מומשו. אחרי 9 חודשי הריון
הגיע הטלפון המתאים בזמן המתאים. ילדון בן כמעט שנה עם "אופק אימוץ". ונכון שרצינו ילד בגיל הגן ונכון שממש לא חשבנו שנחזור לחיתולים ובקבוקים אבל משהו בשיחה ההיא בטלפון נגע בנו והסכמנו. קבלנו ילד מקסים!!! אשר לא הגיב כלל לסביבה. לא לקולות ולא לחיוכים. תינוק נח. נח מדי. אחרי 48 שעות בערך הוא בכה בפעם הראשונה וכולנו איתנו. מאותו רגע ידענו שנוכל להתמודד עם הכל!!! בהתחלה הוגדרנו 'משפחה חסויה' (כלומר, ההורים הבילוגים לא ידעו עלינו כלום!). הילד היה פוגש בהוריו במרכז קשר. הפרידה מאיתנו היתה לו קשה. נראה היה כי הוא חושש שלא נחזור. עברו מאז כבר כמעט 4 שנים, במהלכן (בלחץ שלנו) הוסר החסיון. היום אנחנו מכירים את משפחתו הביולוגית הגרעינית והמורחבת. הפכנו להיות חלק מהמשפחה שלהם ובמידה מסוימת הם גם חלק מהמשפחה שלנו. אימוץ ממש לא עומד על הפרק. אנחנו מאמינים כי השארת המצב הקיים הוא הטוב ביותר עבור הילד - בית אוהב ובטוח מחד וקשר והכרות עם משפחתו הבילוגית אשר אוהבת אותו אך לא יכולה לגדלו.
הילדון השלים את כל פערי הגדילה וההתפחות והוא היום ילד מ ד ה י ם !!! שמח, חכם, בעל בטחון עצמי, בוטח בסביבה, יודע ליצור קשר עם ילדים ומבוגרים, אהוב מאד על הילדים בגן ועל המבוגרים, מוכשר בתחומים רבים. ילד קסם!
ילדנו הבילוגים זכו באח לכל דבר ועניין. ואנחנו זכינו בילד. הוא ילדנו בדיוק כמו הילדים האחרים. לעיתים אני שוכחים כי לא אנחנו ילדנו אותו...
וכן, היו קשיים ועוד יהיו. הוריו הבילוגים מעוניינים לגדלו וזה מערער לנו ולו את הבטחון (הוא מרגיש!) אבל אנו עושים כל מאמץ להתנהלות רגילה כמשפחה רגילה והיחד הזה והשגרה יוצר את הבטחון שכולנו ככ זקוקים לו.

לסיום חשוב לי לכתוב:
התחושה של לאהוב ילד שלא אתה ילדת כאילו זורם בו דם מדמך, הידיעה שבזכותך הוא יגדל מאושר, ההרגשה ששינית במשהו את גורלו...האהבה, החיוכים, החיבוקים, הבכי, האושר והכאב - כל אלו עוצמתיים ומעשירים ואני ממליצה מאד!
ודבר אחרון ממש - כל ילד וכל משפחה הם שונים. וכאן יש ילד ושתי משפחות (בילוגית ואומנה). ולכן, מה שקורה במשפחות אחרות לא בהכרח יקרה אצלכם. בכוחנו לשנות את המסלול ולקחתו לכיוון המתאים לנו. אנחנו עשינו ועושים זאת וכך בכוונתנו להמשיך.

אשמח לענות לשאלות נוספות.
 

ירדןלי1

New member
ריגשת אותי כל כך!!


קראתי כל מילה בשקיקה. מעכלת עכשיו.
נתת לי המון מידע חשוב ולא חסכת בהיבטים הרגשיים וזה מצויין. פשוט ריגשת אותי.
אני קוראת שוב ומעכלת, שוקלת כל צעד בזהירות, איך ממשיכים הלאה. תודה תודה תודה!
 
את מוזמנת להמשיך ולשאול/להתלבט

כאן או בפרטי.
אשמח לענות ולהתייחס ככל שאוכל.
בהצלחה בכל החלטה שתקבלו.
 
קשר עם משפחות אומנה �� מתעניינים | מתלבטים | שואלים

כאן מדברים על אומנה �� קבוצה שהוקמה מתוך הרצון של מתעניינים להיות בקשר ישיר עם הורים שעושים את ההתנדבות הזו בחיים האמיתיים. זה המקום להתלבט יחד, להיחשף למורכבות ולדברים המקסימים שצומחים בתהליך. כאן אפשר לשאול את שעל לבכם ולקבל את התשובה בגובה העיניים. מהמחשבה הראשונה, מהרגע בו צץ הרצון ועד להשלמת התהליך.
הקבוצה היא קבוצה סגורה, והדיונים בה אינם מיועדים ליציאה מחוץ לקבוצה, במטרה לאפשר לאלו המתלבטים מרחב פתוח ומוגן למחשבה.
&nbsp
חשוב לשים לב - הקבוצה זו מנוהלת ע"י הורי אומנה ואין לה קשר לארגונים או לשרותי הרווחה.
&nbsp
https://www.facebook.com/groups/FosterFamilyISRAEL/
 
קשר עם משפחות אומנה �� מתעניינים | מתלבטים | שואלים

אן מדברים על אומנה �� קבוצה שהוקמה מתוך הרצון של מתעניינים להיות בקשר ישיר עם הורים שעושים את ההתנדבות הזו בחיים האמיתיים. זה המקום להתלבט יחד, להיחשף למורכבות ולדברים המקסימים שצומחים בתהליך. כאן אפשר לשאול את שעל לבכם ולקבל את התשובה בגובה העיניים. מהמחשבה הראשונה, מהרגע בו צץ הרצון ועד להשלמת התהליך.
הקבוצה היא קבוצה סגורה, והדיונים בה אינם מיועדים ליציאה מחוץ לקבוצה, במטרה לאפשר לאלו המתלבטים מרחב פתוח ומוגן למחשבה.
חשוב לשים לב - הקבוצה זו מנוהלת ע"י הורי אומנה ואין לה קשר לארגונים או לשרותי הרווחה.
https://www.facebook.com/groups/FosterFamilyISRAEL/
 
למעלה