אימון גופני ועבודה מוחית

seelinewoman

New member
אימון גופני ועבודה מוחית

אתמול קראתי בהארץ כתבה שאישרה מה שאני מרגישה כל החודש:
העבודה המוחית המאומצת שלי פשוט הרגה אותי פיזית.
אני לא יכולה להתחיל לרצות להתאמן אפילו וזה פוגע במוח ובביצועים שלו, וחוזר חלילה כמובן.
אני מעתיקה לכאן את הכתבה, ואשמח לשמוע מה דעתכם ועצתכם:

קשה לכם להתאמן? תאשימו את מערכת החינוך

מאת גרטשן ריינולדס, ניו יורק טיימס

פורסם ב - 14/10/2013 15:28

סטודנטים, שימו לב: מחקר חדש מצביע על הקשר בין תשישות מנטלית לביצועים פיזיים. כשהמוח עייף, נוצרת תחושה של אימון קשה יותר

התישו את ראשכם וגופכם יגיב בהתאם, כך לפי מחקר חדש וראוי לציון אודות עייפות מנטלית והשלכותיה. מאמץ שכלי אינטנסיבי עשוי להוביל לירידה בסיבולת הגופנית ולגרום לקיצור האימון, אפילו אם, במונחים פיזיולוגיים טהורים, לגוף נותרו עוד עתודות אנרגיה.

זמן רב מסוקרנים המדענים מהרעיון שמאמץ פיזי משפיע על היכולת שלנו לחשוב, כאשר מרבית המחקרים בתחום מצאו כי אימונים קצרים ומדויקים משפרים לרוב את התהליך הקוגניטיביים. אימונים ארוכים ומתישים, מנגד, עלולים להותיר את המתאמן/ת שחוק מדי כדי לחשוב בבהירות, לפחות לפרק זמן קצר.

ואולם, האפשרות ההפוכה – שחשיבת יתר מחלישה את התפקוד הגופני – זכתה לתשומת לב פחותה בהרבה. חוקרים מאוניברסיטת קנט שבאנגליה וממכון המחקר הצרפתי לבריאות ולרפואה (INSERM) חברו יחדיו כדי לבחון את הנושא. עבור המאמר שפורסם בחודש מאי האחרון בכתב העת "רפואה ומדע בספורט ובכושר גופני", בחרו החוקרים להתיש שכלית את המתנדבים עם פאזל מילולי תובעני ולראות לאחר מכן כיצד גופם יגיב לפעילות גופנית.

עייפות היא מצב מורכב ורב פנים. מדע הכושר הגופני מתמקד לרוב ברפיון פיזי, קרי ירידה ביכולת לאמץ את השרירים ולהישאר בתנועה. רוצו, דוושו, הרימו משקולות או פשוט עימדו, וקבוצת שרירים בהכרח תישחק, אנרגיה תישרף ולבסוף הגוף יותש. העייפות מופיעה הן ברמת השרירים הבודדים והן ברמת מערכת העצבים, מצב הידוע כחולשה כללית.
צילום: בלומברג

גם מוחנו מתעייף, על אף שקשה יותר לשים את האצבע על הסיבות לכך. לנוירונים עשוי להיגמר הדלק, וככל הנראה גם תהליכים נוירולוגים אחרים מעורבים. ואולם, לכולנו ידוע מניסיוננו האישי כי מאמץ שכלי, הדורש ריכוז אינטלקטואלי של מספר שעות, עשוי להותיר בסופו תחושה של קהות מנטלית.

כדי לקבוע את מידת ההשפעה של עייפות שכלית שכזו, ביקשו החוקרים מעשרה מתנדבים צעירים ובריאים לגשת למעבדת מאמץ מספר פעמים. במהלך כל ביקור, חוברו הגברים למוניטורים דרך אלקטרודות שהותקנו לרגליהם, שבחנו את פעילות השרירים – תוך כדי מתן מכות חשמל מתונות, על מנת למקסם את היכולת הפיזית למשך האימון. הציפייה היתה ששרירים עייפים יפיקו פחות אנרגיה ויגיבו באופן חלש יותר למכות החשמל, ויסייעו בכך למדענים למדוד במדויק את מידת העייפות המקומית והמערכתית של המתנדבים.

לאחר מכן, במהלך האימון, התיישבו הנבדקים לתשעים דקות מול צג מחשב, צפו בהקרנה של אותיות בודדות, ונדרשו לספור כל אות רביעית ולהגיב לצירופים שונים על ידי לחיצה על מקשים ספציפיים. מדובר במבחן מקובל, הנחשב מהימן בגרימת עייפות שכלית. במהלך ביקור אחר במעבדה, צפו הגברים ב"כדור הארץ" - סרט תיעודי שלו ורגוע באורך שעה וחצי.

בסופן של שתי הפעילויות האינטלקטואליות הנ"ל, הפעילו המתנדבים רגל אחת במכשיר כושר ייעודי עד לאפיסת כוחות, כאשר במקביל סיפרו לחוקרים כמה מפרך היה האימון. אחר כך הם עברו אימון בעצימות מקסימלית פעם נוספת.

התברר כי מאמץ מנטלי פגע באופן משמעותי בכוח הסיבולת של הגברים. הם התעייפו ב-13% מהר יותר אחרי המבחן המילולי מאשר בתום הצפייה בסרט. לפי דיווחיהם לחוקרים, האימון הנ"ל היה מאתגר משמעותית.

מצד שני, ובאופן מסקרן, יכולת כיווץ השרירים שלהם נותרה זהה. גופם הגיב באופן דומה לפקודות מהמוח ולאלקטרודות החשמליות הן לאחר הפעילות השכלית והן לאחר מנוחה אינטלקטואלית, על אף שהמתנדבים המותשים מנטלית דיווחו על לאות פיזית רבה יותר.

"כוח ייצור האנרגיה המקסימלי של הנבדקים אינו נפגע מעייפות שכלית, אולם הסיבולת הפיסית השתנתה, באופן שהשפיע על תפישת המאמץ", גורס רומולד ליפר, פרופסור במעבדה של INSERM, שהוביל את המחקר בצוותא עם עמיתיו מקנט, סמואל מרקורה ובנג'מין פז'ו.

במלים פשוטות יותר: כאשר המוח עייף, נוצרת תחושה של אימון קשה יותר, המתבטא בסיבולת נמוכה והפסקת פעילות מוקדמת יותר, על אף שהשרירים עדיין רעננים יחסית.

למסקנות אלו יש מספר השלכות על הדרך בה אנו משלבים פעילות קוגניטיבית וזיעה. המחקר מציע, למשל, שבוקר תחרות חשובה או אימון אינטנסיבי אינו הזמן האידאלי לחישוב המסים השנתיים, מפני שחשיבת יתר עלולה לגרום לירידה בביצועים הגופניים.

באופן הפוך, התוצאות מצביעות כי "אימון השכל כדי להעלות את סף הלאות המנטלית" עשוי לאפשר ניצול של עתודות אנרגיה נוספות ולשפר את התוצרת הפיזית. לדברי פרופ' ליפר, אימון שכלי מדויק יכול להוביל לשיפור אימון הכושר, על ידי חיזוק הקשר בין המוח לשרירים.

האפשרות המסקרנת הזו טרם נבדקה. לעת עתה, המסקנה המשכנעת ביותר של המחקר, לפי פרופ' ליפר, היא ש"התחושות שלנו לא תמיד משקפות את מצבנו הפיזי", ושבמקרים רבים, הגוף האנושי חסין יותר מאשר מוחנו מפרש זאת. נקודה ששווה לחשוב עליה. אבל לא יותר מדי.

Lagrangian

New member
לפי סדרת הרצאות שאני מקשיב לה

עכשיו, חשיבה מכלה את הגוף האתרי.. בלילה (או כשמודטים) הוא מתחדש..

יפה תודה .....

בדיוק על כך חשבתי לאחרונה ואף התחלתי לכתוב פוסט, אבל הפסקתי באמצע.
מעניין בכלל, שהרבה פעמים אנשים אחרים כותבים פוסט על דבר אני חושב לכתוב.

המורה שלי אמר לי פעם - הגוף אף פעם לא עייף, זו המחשבה שעייפה. (המיינד החושב).

לא הבנתי מה הוא אומר לי.
חשבתי שזה עוד משפט סיני חכם ודמיוני.

בפוסט שאני רציתי לכתוב רציתי להעלות את העניין, שלאחרונה אני ישן פחות, אני לא מרגיש עייף וערני יותר.
האם ניתן להסיק ששינה מעוטה טובה לעירנות ?

העניין הוא שאני גם פחות מוטרד ממחשבות.
אין לי דאגות, גם כשהם "קיימות" מבחינת המציאות.
אין לי טרדות מחשבתיים.
ציינתי בפורום לפני כמה זמן, שלאחרונה עברתי מעגל שמאני שחוויתי בו ריפוי ספונטני, מנטאלי, בעקבותיו הפסיקה לי בעייה פיזית.
יחד איתו בא גם עניין אי הטרדות המחשבתיים - זה היה הריפוי המנטאלי בעצם.
דברים שהעסיקו אותי עד לפני כמה חודשים, כבר לא מעסיקים אותי.
דברים שמעסיקים אותי, לא חודרים לנפשי, הם פשוט עוברים כשם שבאו.
יחד עם זה אני יותר מאמין בהרמוניה הטבעית, משתדל להיות בה בטבעיות ולא מתוך מחשבה, אני יותר סופג, יותר מוציא וכל זאת מבלי שאני ממש עושה משהו.

לפי משפטו של המורה שלי - אני לא מעייף את עצמי במחשבות. אני לא מעייף את המיינד שלי.
סוף סוף הבנתי אותו - עברו כ15 שנים
.

כשאני עייף, לפעמים 5 ד' מנוחה הם די-והותר, בשביל להתמלא במרץ להמשך.

כשיש משהו שמעייף אותי, אני מייד מרגיש זאת ושם אותו בצד.
אם הוא מעייף אותי יש שתי סיבות אפשריות:
1. אני לא צריך להיות בו.
2. אני לא פועל בו נכון - מתוך הרמוניה, הקשבה, יעילות.

אני נוטה לכוון יותר ל - 2. מתוך ידיעה שהיכן שאני, שם אני צריך להיות, שם אני צריך ללמוד להיות בהרמוניה והקשבה.

חבר יקר, תעשה לי טובה, תן לי תמצית של הדבר

או שפשוט רצית לאתגר אותי באיזה טקסט שאתה לומד
.

Lagrangian

New member
הנקודה הייתה

שיש מחשבות שיעייפו אותך לא משנה מה תעשה, ושיש אנשים שחושבים את המחשבות
האלה כחלק מהעיסוק שלהם (ואולי אפילו כחלק מהיעוד שלהם).

בוואדי, אבל אלו שזה העיסוק שלהם...

כדאי להם שהם ילמדו לא להתעייף מהן.
כמו שאותי לא מעייף לעסוק באומנות לחימה כמה שעות ברצף ולטפל ברצף.

התכלית של הטאי צ'י היא העשייה באי מאמץ.
היכן שיש עייפות, יש מאמץ שגוי.

הנה דוגמה מהיום -
התקנתי תוכנה חדשה לבית הספר שלי.
מאוד מורכבת אבל אמורה להיות מאוד פשוטה.
לפניה הייתה לי תוכנה ממש פשוטה.
כבר שבועיים שאני יושב עליה ולא מצליח לעבוד איתה.
התפיסה שלה שונה מהתפיסה של התוכנה הקודמת.
כל פעם, בורח לי משהו.
היום ישבתי עליה ונתקעתי 20 דקות על נקודה מסויימת. לאחר 20 דקות, בהן כבר התחיל להיות לי חם ולח
הבנתי את הנקודה.

התקשרתי לבית התוכנה בעניין אחר וסיפרתי לו ששוב הסתבכתי עם משהו, אבל הנה הצלחתי להבין את הבעייה.
החכם מהצד השני אמר לי -
"אם אתה מתחיל להזיע, סימן שאתה עושה משהו לא טוב. התוכנה עצמה פשוטה. כמו הקונג פו בטח, אם אתה מסתבך ונלחץ בתוך עצמך, סימן שאתה עושה משהוא לא טוב."

בקיצור - אם אתה עוסק בייעוד שלך...צריך להיות לך נעים.
אם הייעוד שלך הוא לסבול....זה כבר משהו אחר.

אני מאמין שלציפור נוח לעוף וקשה לשחות ולדג קשה לעוף ונוח לשחות.

Lagrangian

New member
פשטני משהו

יצא לך להיות באקדמיה לאחרונה? זה סוג של חממה בלי ניילון ובלי השקיה :)
למרות שאולי זה לא בדיוק היעוד שלי.
מעבר לזה, אתה משווה בין שתי פעילויות שונות מאוד - פעילות פיסית מתונה וחשיבה אינטנסיבית..
גם לנו קשה לשחות, אבל הציפורים לא צריכות לחשוב יותר מדי.. גם מטפורה שאולי נמתחה יותר מדי

לא בטוח. אני מכיר אנשים שממש נהנים באקדמיה

תן להם כל הזמן מאמרים, גרנטים, פרוייקטים, משהו מיוחד לחשוב עליו, מחשב לעבוד עליו.
אם הם היו מתחלפים איתי בהדרכה, הם היו משתגעים, כועסים, נהיים חולים.

לפעמים כשתלמידים שלי מחליפים אותי, הם אומרים לי שהם לא מבינים איך אני יכול ללמד כל כך הרבה שעות ועוד קבוצות הטרוגניות רבות.
לי זה ייעוד, מאתגר משהו, אבל אני מרגיש איתו טוב.
גם בו אני מוצא לאט לאט את הנחת. עוד טיפה ועוד טיפה.
אני עדיין מוצא קשיים בללמד, אבל פעם הייתי מקבל כאב ראש מכך, היום לא.
כשעולה לי תחושה לראש, אני יודע שמשהו בתוכי לא נכון, שאני פועל באופן שגוי, ואני מייד משנה זאת. ...בתוכי.

בקיצור - לא צריך להיאבק יותר מדי. צריך למצוא את מה שנקרא בתורתנו
- בנועם. אפילו לכעוס בנועם. כלומר ללא שאריות של רגשות כעס בנפש.

אני מאוד מאמין בדרך הטאי צ'י כדרך פעולה בחיים. אם אתה מבין אותי.

אז מה מיינד

אתה מודע לזה שאין כזה דבר .
אולי כל מיני תודעות החיות וחושבות בשדה וירטואלי יש מיינד שמקורו ממוחשב ,
ואולי לקח לך 15 שנים להתחבר למיחשוב , ועזבת רשמית את החיים .

יש נותן ליעף כוח , ויש דינאמיקה של גרעין ההכרה כרסיס מהאדם הראשון שלזה קורדינאטות
מטאפיזיות ופיזיות הבאות בגידים ובדם ומרכז הכרתי בראש , ופיזור התנועה בין אם היא פיזית או שכלית
גורמת ליציאה ממרכז ההכרה ואז צריך איפוס חזרה ולכן יושנים , ואותו דבר במשוואה יותר רוחבית עם כוח וכוח מתפרץ ,
וזה נכון אם אתה בן אדם נברא של הבורא , אם עזבת אותנו לטובת חיים מלאכותיים בעלי מיינד , ותדרי מעניקים לך כוח ,
אז אתה בבעיה של חיות .
לגבי הקטע של הריפוי השאמני , מצטער להעיר לך שזה ממקור יהודי קבלי מטאפיזי , והאכילו אותך בכפית התואמת את החלום בו אתה שרוי .
דוד

דוד תודה שהערת אותי מהחלום.

יש משהו שאינו ממקור יהודי?
היהדות היא מקור האל אפילו.

.

אנרגיה פנימית כהילינג

לעומת מצבי צבירה חיצוניים , ובהם הפוטנציאל להתעורר מעט ולהרפא.
דוד

Lagrangian

New member
לא הבנתי

אתה מנסה לעקוף את השכל של מי שקורא כדי שתוכל לרפא אותו?

יותר כמו

להניח את היד על אמתו של האחר , ולתת לאנרגיה הפנימית לחיצונית לפתוח לישר את האנרגיה בזולת
ככה הרי עושים הילנג אנרגטי .
דוד

seelinewoman

New member
חלק מהדברים האלה קורים גם לי

אבל חלק הם פיזיים לחלוטין, כמו למשל האצבע המקלידה שלי שכואבת כבר מאתמול,
רק משום שבחודש האחרון אני מקלידה שעות על גבי שעות את הטקסטים שלי.
נכון שזאת השקעה ראשונית גדולה במיוחד, משום שאני רק מקימה את העסק שלי,
אבל יש כאן בעיה שלאתיפתר מהר מאוד: העסק שלי הוא כתיבה

עכשיו, אני מתחברת מאוד למה שאמרתם על התחדשות ומדיטציה ויש ואין ומקור וכוח וכן הלאה.
מצד שני, כל הכוח של היצירה הוא במילה, במחשבה, ושמתי לב שכבר הפסקתי לעשות מדיטציה של ריק,
כמו שאני קוראת לזה, להתרוקנות, והמדיטציה שלי כעת היא פשוט לשבת ולחשוב טקסטים, לדמיין אותי
יושבת בכיתה או מול קהל המאזינים לי בהרצאות שאני מתכננת, ואני כולי שם, גוף, נפש, מיינד.

מה מוזר?
מצד אחד, זה מתיש והגוף מפרש את זה כעבודה,ולכן אני סובלת גם בגוף כי אני מאובנת מחוסר תנועה.
מצד שני, אני עפה!!!!!!!!!!!!!
אני עפה עם המחשבות ועם ההשראה שאני מקבלת תוך כדי עבודה, שזה פשוט מדהים.
אני חושבת שלולא היה לי הסוטול הזה מהיצירתיות שלי לא הייתה לי סיבה להישאר שם.
מאז שאני זוכרת את עצמי היו לי הזיות בהקיץ, וגם על זה אפתח פוסט בקרוב.

בנגוע אליך, צחי, זה קורה גם לי שאני מתחילה לתכנן כתיבה של משהו ופתאום זה מופיע ממישהו אחר.
אנחנו חוזים את העתיד כנראה

יפה מאוד שאת מבטאת את עצמך בדרכך...

לפעמים הביטוי הפנימי מוליד סימפטומים פיזיים...כואבים - חלקם של שחרור, חלקם של גירוי יתר, חלקם של התחזקות וכו'.
אני מאחל לך הצלחה וסיפוק מההתפתחות החדשה שלך.

seelinewoman

New member
כרגע אני מזוכיסטית

שואבת סיפוק מהסבל.
הגוף שלי קיבל צורה של כיסא ישיבה.
האירוניה היא שכתוב עליו "דר גב".
תכלס, אני מרגישה כמו כביסה ששכחו אותה במכונה כמה ימים.
גם זה קרה לי החודש, אגב, כשישר מהכיסא הלכתי לישון מבלי לזכור את הכביסה במכונה.

למעלה