איסור על אכילת בשר וחלב

Osh26

New member
איסור על אכילת בשר וחלב

שלום רב ושנה טובה , תוכלו בבקשה להבהיר לי מניין נוסע האיסור לאכול בשר וחלב יחד ? מי קבע כי צריכים לחכות 6 שעות בין אכילת בשר לחלב ? מדוע אכילת שניצל - חזה עוף , וטבילתו בביצה , שונה מבישול "גדי בחלב אמו" ? אני באמת סקרן לגבי הנושא , תודה מראש ,

kobyp2

New member
אז ככה...

איסור אכילת בשר וחלב הוא לא מהתורה כלל, הוא איסור דרבנן, כלומר מהתורה שבעל פה. איסור "בישול גדי בחלב אימו" הוא איסור מוסרי שנובע מצער בעלי חיים ומעבודה זרה. הכוונה בפסוק היא לא לבשל את הגדי שעדין יונק מאימו, כלומר מיד לאחר הגיחו לעולם מפני שזוהי התעללות בבעלי חיים, שהאם תראה את בנה הטלה הצעיר נשחט לידה. ב3 מקומות בתורה מופיעים אכילת חלב ובשר (ממה שאני מכיר) : הסיפור עם אברהם : "ויקח חמאה וחלב ובן הבקר אשר עשה ויתן לפניהם והוא עמד עליהם תחת העץ ויאכלו" (בראשית יח' 8) בשירת האזינו : " "ירכבהו על במותי ארץ ויאכל תנובת שדי וינקהו דבש מסלע ושמן מחלמיש צור חמאת בקר וחלב צאן עם-חלב כרים ואילים בני-בשן ועתודים" (דברים לב' 13 -14) הסיפור עם דוד המלך ברדפו אחרי אבשלום בנו "ודבש וחמאה וצאן ושפות בקרהגישו לדוד ולעם אשר אתו לאכול כי אמרו העם רעב ועיף וצמא במדבר" (שמואל ב' יז' 29) כידוע לכולם , חמאה היא מזון שמן מרכז ובצקי המופק מחלב. מכאן , שאין טעם לא לאכול חלב ובשר, קל וחומר שלא להפריד בינהן. בברכת שבתון זכרון תרועה שמח, קובי

אלי ו.

New member
הסבר הלכתי מפורט

מצורף קישור לשיעורי וידאו של הרב ישי סמואל שמסביר את הנושא בפרוטרוט. מהם בדיוק הלכות ההרחקה בין בשר וחלב, כמה זמן יש להמתין, אילו איסורים הם מדאורייתא ואילו מדרבנן? בשיעור זה מסדר הרב את הדינים מדאויירתא, מדרבנו ומהמנהג. http://www.shoresh.org.il/spages/videolessons/main.aspx?rabbi=%D7%94%D7%A8%D7%91+%D7%99%D7%A9%D7%99+%D7%A1%D7%9E%D7%95%D7%90%D7%9C

kobyp2

New member
מעניין מאוד... !

מעניין שאף אחד לא התייחס ל3 הפסוקים שציינתי... בשר וחלב הוא איסור דרבנן , ללא שום קשר למצוות "לא תבשל גדי בחלב אמו" מהתורה!

אלי ו.

New member
יש דברים שאינם ראויים להתייחסות

לא רק שלא הבנת את הפסוקים שציטטת גם הטעית והמשכת להטעות גם לאחר שהבאתי קישור שמסביר את הנושא.

kobyp2

New member
חחחחח

זה אתה שהטעת וממשיך להטעות אחרים! אין כל קשר ולא היה מעולם בין מצוות "לא תבשל גדי בחלב אמו" ובין חלב ובשר הכל בדייה של הרבנים כמו דברים רבים שהם החטיאו וממשיכים להחטיא את עם ישראל. כמו כן , אלי היקר אם אתה טוען שלא הבנתי נכון את הפסוקים שציטטתי אז בוא והסבר לי אותם בבקשה אחד לאחד. אני מחכה כל טוב קובי

Osh26

New member
עם כל הכבוד לרב סמואל (בלינק)

הוא אינו מסביר מדוע נאסר לאכול בשר וחלב יחד ! הוא יוצא מנקודת הנחה שמשמעות הפסק "אל תבשל גדי בחלב אמו" היא לא לאכול בשר וחלב , ואז מסביר את ההלכות , המרחק בין הארחות וכו'. מישהו מוכן להסביר לי בבקשה מניין ההגיון לא לערבב בשר וחלב נובע ?

kobyp2

New member
עם כל הכבוד לרב

אבל הוא מדבר שטויות - והרבה. הוא לא מסיים משפט ולא פותח אותו באופן תקין.אי אפשר להבין בשיט מה שהוא אומר. בקיצור, "הבל הבלים אמר קהלת" אני חושב שסיכמנו שאיסור בשר וחלב הוא לא מהתורה כלל ! עד אשר מישהו יוכיח לי אחרת ולא ישלח אותי לראות סרטונים של רבנים.

Osh26

New member
צפיתי בשלושתם !

הוא מסביר את כל הלכות ההפרדה בין בשר לחלב , מציג גישת שונות לאורך הזמן שיש לחכות בין בשר לחלב , מפריד בין בשר טמא לבשר לא טמא וכו'... אבל הוא לא מסביר מדוע הפסוק "אל תבשל גדי בחלב אמו" (שמופיע ג' פעמים) אומר על אכילת בשר וחלב ! אני מחפש נימוק רציונאלי - אני לא מחפש ללכת ראש בראש עם הדת , אלא להבין את הסיבות

אלי ו.

New member
הבנתי את השאלה

התשובה היא שהפרשנות האומרת ששלושת הפסוקים מתייחסים לשלושה איסורים (בישול/אכילה/הנאה) ולכל בהמה (לא רק לגדי בחלב אמו הספציפית) מגיעה דרך המסורה שהגיעה למשה בסיני. הדיונים במשנה ובגמרא הם על משמעות האיסור שמגיע דרך המסורה ואיזה הלכות מעשיות לומדים ממנו. הפרשנים השונים מעלים תאוריות כדי להבין את טעם האיסור אבל לא מכך לומדים הלכה.

kobyp2

New member
מחלו לי

למרות שאני עדין חולק על דעתך אני יודע שכשדיברתי הגזמתי קצת, לכן אני מצטער על איך שהתבטאתי בכל הדיון הזה. זה היה קצת חסר פרופורציה ומוגזם מצידי. קבלו את סליחתי במחילה, קובי

למעלה