אלקליין פוספטז גבוה במשך שנה

ויקי110

New member
אלקליין פוספטז גבוה במשך שנה

שלום רב בת 39 עברתי כריתת שחלות מניעתית עקב הסטוריה משפחתית. במשך שנה רמת אלקליין פוספטז גבוהה - עלה עד ל180 ורק לאחרונה ירד ל145 אך עדיין מעל לנורמה , כאשר תפקודי כבד היו גבוהים לפני שנה ל3 חודשים ומאז בנורמה. עברתי בדיקות דם מרובות בתחום הכבד,כולל וירוסים ומחלות אוטואימוניות שונות וכולן תקינות. עברתי מיפוי עצמות -תקין יש לציין שבשל יובש בפה ובעיניים וכאבים מידי פעם בפרקי האצבעות עברתי גם בירור ראומטולוגי שבו לא נמצא דבר מלבד חשד לסיוגרן . בוצעה ביופסיה לסיוגרן ונמצאה שלילית אך למרות זאת לא שוללים קיום סיוגרן. AP fast liver% 0.6 AP BONE % 50.2 AP.intestine % לא נמצא % AP LIVER 49.2 אודה לדעתך בנושא, אלו כיוונים יכולים להיות לחריגה באלקליין פוספטז? בנוסף, איני יודעת אם קשור או לא- בשל כאבי ראש ביצעתי גם בדיקת EEG שבה נרשם "תרשים חולני לגיל עקב הכילו פעילות איריטטיבית ומוקד תטא פרונטו טמפורלי שמאלי . ביצעתי גם MRI מוח שהיה תקין. יש לציין שעברתי זעזוע מוח קשה לפני 3 שנים שבו בדיקת הסיטי היתה תקינה ונבדקתי גם ע"י נויירולוג והכל תקין. גם בדיקת לסמנים בדם ca125 ca19-9 cea תקינים בדיקת אולטרסאונד של הכבד לא מצאה דבר מלבד-"כבד מרקם מגורגר כנראה על רקע הסננה שומנית כתמית" (אני אוכלת די בסדר אבל באותו זמן גם כולסטרול היה 215 -עכשיו כשקצת יותר הקפדתי -195) ויטמין די -70.7 (אני לוקחת ליום 400 מג) סידן בדם - 9.83 (לוקחת 500 ליום) הדבר היחיד שמפריע לי כרגע היא תחושה שהעיניים נעצמות לאורך רב שעות היום וכאבי ראש משונים וקושי מחשבתי, למרות שמידי פעם יש פרצי אנרגיה ואז שוב נפילה.. אודה לדעתכם בנושא מכיוון שאני מרגישה די "נופלת בין הכיסאות" . למה הגיוני שזה שייך? מה עוד צריך לבדוק? מודה מראש לתשובה

תשובה

רממת ALP מוגברת יכולה להיות עקב בעיה הקשורה לעצם, כבד ומעי. ע"פ בדיקת איזואנזימים של ALP שביצעת מקורו מהכבד ומהעצם. יתכן שחלק מזה נובע מהיות הכבד שומני. בכל מקרה אני ממליצה על המשך בירור כולל פנייה לאנדוקרינולוג בקופ"ח לבירור נוסף - יש צורך לבצע צילום גולגולת לשלילת מחלת פאדג'ט.

למעלה