אמנויות לחימה ופרקינסון

אמנויות לחימה ופרקינסון

שלום רב,

פנתה אלי היום אישה אשר מעונינת לשלב את בעלה באימוני אייקידו. היא ציינה בפני שהוא לוקה בפרקינסון (אינני יודע באיזו חומרה).
היא שאלה אותי האם האייקידו יעזור לו.

ברצוני לפנות אליכם/ן לעזרה בנוגע לכלל מידע ונסיון אישי בתחום.

האם לימדתם או אתם מלמדים אדם שלוקה בפרקינסון?
מהם הדברים אליהם עלי ועליו לשים לב / להיזהר / להתמקד וכו'.

אודה מקרב לב על כל רעיון ועזרה.

בברכה,

זאב.

אאני111

New member
איקידו

הי זאב
בתור פגוע ראש שלומד וין צ'ון,יעני נכה שרואים.
אני יכול לומר לך שעד שלא מנסים לא יודעים,כמו הרבה דברים בחיים.
ואני בטוח שתתחילו תדע להציב גבולות,ואם הוא לא במצב סופני גם הוא ידע.
גם לי יש רעד קל
בקיצור לך על זה האימונים לא קלים ואולי תופתע לטובה

תודה רבה לך ואני שמח לשמוע שאתה מתאמן

כל הכבוד לך וגם לקבוצה ולמורה עימם אתה לומד.
שולח איחולי בריאות והמשך הנאה מהוין צ'ון.

כל דבר יכול, בעקרון, לעזור

לאבא שלי יש פרקינסון, ובערך כל דבר תנועתי שהוא עושה, עוזר לו. עכשיו הוא בהודו בכנס יוגה לחולי פרקינסון (רק המחשבה על אוסף חולי פרקינסון מתרגלים יוגה גורמת לי לצחוק).
הסיבה היא, בגדול, שפרקינסון פוגע יותר בתנועות הלא-מודעות. מה הכוונה? נניח שאתה הולך, התנועה לא מודעת. אבל אם תבחר משבצות על הרצפה להניח עליהן את הרגל, אז זאת תהיה תנועה מכוונת. וזאת דרך התקדמות אפשרית לחולי פרקינסון. כיוון שאומנות לחימה היא משהו חדש, שצריך להתכוון אליו, אז זה יעזור.
חוץ מזה, חשוב מאד לחולי פרקינסון לאמן את שיווי המשקל שלהם (שזאת דרך להגיד שהם נוטים ליפול... משהו להזהר ממנו).

והכי חשוב לגבי המחלה, שהיא מתבטאת אחרת בכל אדם. כדאי שתלמד ממנו מה המגבלות שלו, ותנסה לעבוד משם.
זה נשמע כמו אתגר מעניין, אז בהצלחה.

עזרת לי מאוד ונתת לי כיוון ועידוד.
קיוויתי לתגובה מעין זו.
בברכה ובתודה,
זאב.

ashigara

New member
מתברר שיש מורים לאיקידו שמתמודדים עם המחלה

השאלה ששאלת נראית לי מאוד חשובה. במיוחד אם יש סיכוי להקל על מצבו של אדם חולה.
טאדה סנסאי מדבר הרבה על ההשפעה החיובית של העיסוק באיקידו על הבריאות והחוסן הנפשי של האדם.
בהקשר זה, איקוהירו קובוטה סנסאי (Ikuhiro Kubota), שקיבל השנה דאן 8 סיפר סיפור מעניין. קובוטה סנסאי הוא תלמידו של טאדה סנסאי שחלה לפני מספר שנים בסרטן בכבד.
הוא סיפר איך טאדה סנסאי עודד אותו לתרגל תרגילי נשימה (קוקיו) ואיך זה עזר לו להתמודד עם העומס הנפשי של ההתמודדות עם המחלה.

הבעיה שלגבי עיסוק באמנויות לחימה ופרקינסון לא היה לי שום דבר אינפורמטיבי להגיד ולכן כדי בכל זאת לנסות לעזור, יצאתי למסע חיפוש ברשת.
מצאתי שישנם שני מורים לאיקידו בארה"ב שלקו בפרקינסון וממשיכים להתמודד עם המחלה ואף ללמד איקידו.

הראשון הוא פול לינדן סנסאי (Paul Linden) סנסאי, דאן 6 אייקיקאי שפועל בקולומבוס אוהיו.
לפני מספר שנים הוא חלה בפרקינסון אך הוא ממשיך להתאמן וללמד. מצאתי סרטון של ראיון שנערך עימו.
הוא מספר בגילוי לב על המחלה שלו, על הסימפטומים ועל התרגילים שלימד את עצמו כדי להתמודד איתה.
משפט יפה שהוא אומר בראיון: "I'm not stopping the tremors, I'm starting the quietness". הוא לא מנסה לעצור את הרעידות אלא להגיע לרגיעה.
כמתאמן באיקידו אני מזהה את הפילוסופיה של האיקידו בדבריו. הוא לא מנסה לעצור את ההתקפה הוא זז ממנה.

הוא מספר שלא פנו אליו חולי פרקינסון, אבל הוא עונה באריכות איך לדעתו היה מטפל בהם. הוא מספר גם מנסיונו האישי מה לדעתו העיסוק באיקידו יכול לסייע לחולי פרקינסון.

מתאמן נוסף באיקידו שמתמודד עם פרקינסון הוא קן מרווין (Ken Marvin). גם הוא מלמד איקידו בוושינגטון-וויל במדינת ניו-יורק. המעניין הוא שהוא שמלבד התמודדותו האישית עם המחלה הוא מלמד גם אנשים עם מוגבלויות.

לעניינו של דבר, מעבר לקישורים שהבאתי, אני חושב ששווה לפנות את שני המורים הללו, לשאול ולהתייעץ.

פרטי התקשרות
עם פול לינדן: http://www.being-in-movement.com/center.htm
עם קן מרווין: http://www.martialartsstudioinc.com/Contact.html

ואו אתה משקיען אמיתי - תודה רבה

יש כאן חומר קריאה נהדר. בשבת בבוקר יהיה לי זמן. תודה רבה רבה.

למעלה