אני לא יודעת אם ההודעה מתאימה

אני לא יודעת אם ההודעה מתאימה

ואם לא, אשמח להפנייה לפורום מתאים. אז ככה: בבית אנחנו אמא שלי, אחותי (גדולה), אני ואבא שלי. כולם בבית מעל גיל 27 (יש גם אח אבל הוא לא גר בבית כבר שנים והוא גם נשוי ולא מערבים אותו בבעיות, בהוראה של אמא שלי) אני מחפשת באיזו צורה חוקית ניתן להעיף את אבא שלי מהבית. כנראה שמשהו נדפק סופית לבן אדם בראש. הוא כבר כמה וכמה שנים שאינו עובד (היה עצמאי כשהייתי קטנה, היה שכיר פה ושם אבל מפאת גילו המתקדם ומראהו החיצוני, שכבר שנים הוא נראה מבוגר לגילו הוא לא מוצא עבודה). הוא גם לא בריא גופנית כבר כמה וכמה שנים, עברו עליו אי אילו ניתוחים, יש לו בעיית איזון בגלל אוזן תיכונה. אמור לשים מכשירי שמיעה בשתי האזניים אבל מתעקש שלא ללכת איתם, מה שמקשה לתקשר אתו וכשהוא רוצה הוא פשוט מתנתק מהעולם וטוען שאינו שומע כלום. בשנה האחרונה (לפחות) אנחנו חיים בסיוט: הוא לא עובד, כל היום נמצא בבית, אין לו שום תעסוקה. יש דברים שצריכים לעשות בבית (לתחזוק) ואינו עושה אפילו אותם. דברים מינימלים כמו לתלות כביסה או לעשות כלים או לזרוק זבל - גם את זה הוא הפסיק בחודשים האחרונים. הוא טוען, מזה שנים, שדוד שלי לווה ממנו כסף לפני יותר מ-20 שנה ועד היום לא החזיר (והוא החליט שהוא גנב ממנו. אין לו מסמכים להוכיח את העניין) כל פעם שאנחנו מזכירים את שם דודתי, הוא ישר מתחיל לקלל. מאז פסח האחרון שהלכנו לסדר אצל דודה שלי המצב בלתי נסבל בבית: הוא קורא לאמא שלי בשמות נוראים ומקלל על ימין ועל שמאל (אתם לא תאמינו איזה קללות. ורק לו מותר, כי אם מישהו מחזיר לו במילה נוראית אבל לא כמו שהוא אומר, אז הוא ישר מתרגז ומתפלא מאיפה לנו החוצפה לקרוא לו בשמות כאלה וקורא לנו "פה מלוכלך"). בחודש-חודשיים האחרונים יש משהו חדש: הוא נוהם וצועק כמו בהמה. ממש ככה. כל פעם שאמא שלי עוברת לידו או שהוא נכנס הביתה, הוא ישר מתחיל לקרוא לה בשמות (היא אפילו לא מסתכלת לכיוונו ובטח ובטח לא עושה כלום חוץ מהיותה באיזור). הוא גם עושה המון רעש בלילה, כאשר כולם הולכים לישון וזה מפריע, כמובן, כי כולם עובדים חוץ ממנו והוא רק ישן ורואה טלוויזיה כל היום. הוא מעשן (הוצאה כספית), יושב כל היום במזגן (הוצאה כספית) וכשמגיע חשבון חשמל או טלפון, הוא מעז לסמן בעט אדום את הסכום הגבוה ולעשות סימני שאלה של "מאיפה הגענו למצב כזה?", יש לו "חבר" שמנצל אותו: הוא הטקסי שלו - לבן אדם אין רישיון נהיגה, יש לו ילדים שמתעלמים ממנו (כי הוא לא בן אדם טוב) והוא יכול החלט לנסוע באוטובוס - הוצאה כספית ענקית, במיוחד לאור עליית הדלק בזמן האחרון. הקש הכי גדול: הוא מוציא את הדואר כל יום וככה הוא העלים מאמא שלי בעיה כלכלית - הוא הוציא הלוואה של 40 אלף שקל מהבנק והיא לא ידעה על זה אלא ברגע האחרון (כשקראו לה לחתום. למה היא חתמה, אין לי מושג). עכשיו הם במינוס ענק, כמעט ניתקו לנו את החשמל שבוע שעבר. הוא לא מוכן להגיד בשביל מי הוא הוציא את הכסף הזה. יש עוד הרבה מה לספר מה עושים? איך מעיפים אותו מהבית? איך אמא שלי מעיפה אותו מהחשבון המשותף? איך מצליחים לחיות חיים נורמלים (משהו שאני מכירה רק מסיפורים כי אני לא מכירה את זה מהחיים האמיתיים)? איך ישנים בלילה לפני 1 בבוקר, כי רק אז הוא נרגע וקולט שאף אחד לא מגיב אליו? (והמשחק ילדים של "אם לא נגיב הוא יתייאש, לא עובד, כי הוא עושה את זה כל לילה) ההורים שלי מבוגרים מאוד ואמא שלי עדיין עובדת כי אחרת אין הכנסה לבית (אחותי ואני תורמות אבל לא הרבה כי אנחנו גם מנסות לצאת מהבית) סורי על האורך ואשמח להכוונה (בין אם תשובות ובין אם הכוונה לפורום מתאים) תודה

שלום לך

המצב שאת מתארת הוא קשה מאוד ואני בטוחה שהחיים בבית הם מבצע לא פשוט. אני חושבת שאין הליך כזה שאפשר "לזרוק" את האבא מהבית ,אבל, אני מציעה לך לשתף את מח' הרווחה במקום בו אתם גרים ואולי הם יכולים להציע פתרון לטיפול במשפחה. יכול להיות שאם מישהו "מוסמך" יגיע ויבדוק וידבר עם האבא , הוא יסכים לקבל טיפול או הכוונה כל שהיא . האם הביטוח הלאומי בתמונה? מה עם שיקום? כדאי לברר מה מגיע לו ואיך אפשר לעזור לו דרך הרשויות והמוסדות המתאימים. בהצלחה

תודה על התשובה אבל...

אין מצב שאמא שלי תתן למישהו מבחוץ להכנס הביתה. אין מצב שהיא או הוא יודו בעובדה שיש בעיה לפני מישהו חיצוני. אבא שלי מוכר בביטוח לאומי כנכה עם אחוזי נכות (לא יודעת בדיוק כמה) מרוב נפילות והעניין עם האזניים ומקבל איזושהי קצבה. בכל מקרה, אין סיכוי להביא אותו לטיפול כלשהו והוא הרי לא יודה לעולם שיש אתו בעיה. הוא יתרעם ויצחק כמו צבוע (הוא עושה את זה גם עכשיו כשמטיחים בפניו שהוא לא בסדר, אז הוא פשוט צוחק בפרצוף) ויצרח על כל העולם ויטען שכולם הם הבעיה והוא בסדר גמור. אמא שלי, כאמור, לא תתן לי בכלל ליצור קשר בעניין עם מישהו מהרווחה (כשברחתי מהבית בגיל 16 ואמרתי שיש לי בעיות, הם שניהם כמעט רצחו אותי אחרי שחזרתי הביתה ועד היום לא מדברים על זה). זו בושה גדולה לערב מישהו חיצוני (כמו שהסברתי בהתחלה, אמא שלי לא מוכנה אפילו לערב את אחי, מהידיעה שהיא תצטרך להודות חיצונית וסופית שיש בעיה ואחי באמת יפעל בכל צורה שימצא לנכון להעיף אותו מהבית ואז כמו שאומרים all hell will break loose). מיד אחרי שכתבתי את ההודעה אמא שלי אמרה שאני לא צריכה לפתוח את הפה ולתת לה לדבר, כדי שהוא יפחד שהיא עוד עלולה לעשות משהו, אבל בעצם לא נעשה כלום (אני לא מבינה אותה, אבל בסופו של דבר, היא סובלת סובלת אבל איכשהו גם לא מוכנה לעשות כלום). לי אישית נמאס מהמצב, אין לי אמצעים כרגע לצאת מהבית, והאמת, שגם לכשיהיו לי האמצעים, אני לא יודעת אם אני אהיה מסוגלת לעשות את זה ולהשאיר רק אותה ואת אחותי במערכה

הבנתי מהודעתך הראשונה

שכולכם בגירים ומעל גיל 20 , אולי באמת הכי טוב לצאת מהבית ולא להיות קהל להצגות האלה. את יודעת שבלי קהל להצגה אין קיום. בנושא גורם חיצוני, המשוואה היא פשוטה, או להביא מישהו שיתן כלים לפתור את הבעיה וזה כולל גם לשתף את האח בעניין, או להמשיך לסבול.

אתם חיים במציאות קשה ../images/Emo24.gif../images/Emo201.gif

ועד עכשיו לא חידשתי לך כלום. את חייבת לקחת את אמא לשיחה יותר נכון שלושתיכן! אתן חייבות להחליט מה אתן עושות כדי שחייכן בבית יהיו נעימים קצת יותר נהוג לפנות למשטרה בשעה שיש אלימות פיזית על פי מה שכתבת יש אלימות מילולית קשה והיא לא פחות מסוכנת מאלימות פיזית (פיזית זה השלב הבא של האלימות) נסו לחשוב- מלבד המרירות העמוקה שיש לאבא לנוכח מצבו מה עוד יכל לגרום לו טיפה חמלה לקרב אותו אליכן להפכו מאויב לאוהב? האם ניסתן להתקרב אליו לפורר את הכעס ששרוי בו? לנסות להבין את תחושת הכישלון שצורבת בו? הרי אתם הכי קרובים פיזית ורק אתם היעד המתאים להוצאת כל הרפש והתיסכול יש אפשרות לעשות זאת גם בטוב אבל חייבים איש מקצוע כמו עובד סוציאלי מטעם העירייה העובדה שאתם מסתירים ולא תשתפו תגבה מחיר כבד פיזי או נפשי במוקדם או במאוחר יש לחשוב על זה. אמא צריכה להיות מודעת. מספיק לטמון ראש בצלחת סייעו לעצמכם מגיעים לכם חיים טובים יותר. שולחת לך כוחות וחיבוקים אל תתרגלי למצב!!!

אומר לך מה אני הייתי עושה לא הייתי במצבכם

אמך, לא רוצה לערב מישהו מבחוץ. טועה, אבל נניח. את ואחותך בגירות, עליכן לעזוב את הבית. אם תרצנה להיות נחמדות ואם אמכן נבונה היא תצטרף אליכן. חשבון בנק משותף? אמך תפתח חשבון רק לעצמה ולא תכניס כסף לחשבון המשותף. הוא יחיה מקצבתו וישלם חובו. טוב יותר לחיות בצמצום כלכלי לבד מאשר לחיות ב"קן קוקיה". זו דעתי וזה מה שאני הייתי עושה. זה לא מצב שאין לצאת ממנו, זה ענין של גישה לנושא, אם אמך ואתן מתעקשות להשאר בבית, ואתן רק צועקות "גוואלד" הבעיה לא תפתר. בעיות נפתרות במעשים לא בדיבורים.

../images/Emo24.gifמסכימה עם דעותיהן של כל הבנות

שתי המילים החזקות ביותר שלכן צריכות להיות הןאני יכול ואם תמשיכו לעשות מה שתמיד עשיתן תמשיכו לקבל מה שתמיד קיבלתן כי לא חשוב מה קורה לאנשים חשוב מה הם עושים בקשר לזה . שבת שלום

למעלה