אני רוצה את סבא שלי

אורora

New member
אני רוצה את סבא שלי../images/Emo12.gif

כן כן לא טעיתי במילה, סבא ולא אבא. אחייניתי בת ה-9 סיפרה לילדונת שפעם היה להן סבא, והוא מת. ( אבי ניפטר לפני 14 שנה הרבה לפני ששתיהן היגיעו לשטח ). מאז הילדה שואלת מידי פעם על סבא ואני עונה שכן היה לה סבא וקראו לו XXX והוא כבר אינו בחיים. ופתאום מאתמול הנושא עלה "לראש החדשות" היא רוצה את סבא שלה, והיא רוצה שהוא יבוא אלינו הביתה. ולמה הוא לא בא? ולמה היא לא מכירה אותו? ועוד ועוד ועוד. אני עונה שהוא אינו בחיים או ניפטר והיא שואלת אז איפה הוא? ברור שהיא לא מבינה. והאמת שאני אל יודעת מה להגיד והיא לא עוזבת את הנושא. (עד כדי בכי) רעיונות עבורי. איך מסבירים לבת 3+ את רעיון הסבא שאינו בחיים וניפטר לפני שהיא נולדה. (ומעניין את אבא היא אינה רוצה, לדעתי כי אבא אין וזהו ואילו את סבא אמרו לה שהיה פעם אז יש תקווה).

זה מה זה @שוט.

מספרים את האמת, בדיוק כפי שקרתה בפועל, בלוויית תמונות והדגמות.

אורora

New member
את האמת? כמו שקרתה בפועל?

אני לא מבינה למה כוונתך. הילדה אל מבינה מה זה מת. מה הכוונה לספר לה את האמת בלווית תמונות והדגמות. הדגמות של מה? איך אני אמורה לגרום לה להבין שהוא לא יבוא לעולם.

כן.

את האמת, כמו שקרתה בפועל. שפעם היה לה סבא, שנפטר ואיננו עוד, כי ככה קורה לפעמים לאנשים. אפשר גם להראות תמונות שלו ולענות לשאלות שלה, אם תהיינה, לפי הבנתה. כל ילד נתקל, בשלב כזה או אחר, עם נושא המוות וזה חלק מחיינו, אני לא מרגישה שצריך להעלים אותו. אתן לא נתקלות במוות בסרטים? ב-DVD? בסיפורים? אפילו בסרטי וולט דיסני הוא קיים. הילדים מפנימים ומבינים מה שהם מבינים, הם לא חייבים להבין את זה עד הסוף.

אנה מ

New member
אולי תנסי את זה?

גם אם זה נאיבי מדי, ולא מדוייק, יתכן שזה מה שצריך כרגע: ן תוך כדי התבוננות בתמונות לומר "זה אבא של אמא. הנה פה אמא ילדה קטנה, ופה יותר גדולה. וכשאמא היה ילדה מאוד גדולה, לפני שהיא ילדה את XXX, אבא של אמא נפטר, והיום הוא בשמים, מסתכל עלינו. עלי, ועליך, ועל תינוקי, ואוהב את כולנו, ושומר עלינו מלמעלה".זה גם מסביר את האין, ולמה גם לא יבוא, אבל לא מפחיד כמו המילה "מת" שאותה הם לא יכולים להבין.

gezers

New member
מנסיוני

אסור להגיד שהם בשמיים.. הנה היום למשל יורד גשם.. הקטנים מחכים שגם הנמצאים ירדו איתו.. ויש להם עוד הברקות בעניין זה.. (מטוסים למשל - נטוס גבוה בשמיים - נפגוש אותו/ה..? וכ' וכ' כיד הדימיון הטובה.) צריך להסביר את המוות כמו שהוא: מת=לא חי, לא נושם, לא משחק, לא מרגיש וכ'.. המת נמצא אצלנו רק בזכרון ובלב.

אנה מ

New member
תשמעי זה מאוד מפחיד

כילדה שאיבדה את אביה, אני זוכרת שבמשך שנים לאחר מותו היינו, אחותי ואני, הולכות לחדר השינה של אמי, כשהיא ישנה, ובודקות, במשך שעות עם היא נושמת. לעיתים קרובות היינו מעירות אותה כדי לוודא שהיא חיה. אני חושבת שכרגע, בגיל של הבת של אורורה, לא נורא לייפות קצת את המציאות. אפשר להיות יצירתיים ולעקוף את נושא מזג האוויר, אבל בכינות, חושבת שזה מוקדם מדי להעביר את נושא המוות כפי שהוא בגיל הזה. (נ.ב. עד היום, כשאנחנו הולכים לבית הקברות, אחת הבקשות שלנו, היא "שמור על כולנו שם למעלה. אוהבים וזוכרים אותך").

דש1דש

New member
מסכימה - לא בשמיים

בעיקר אם יש מצב שהאמא טסה לחו"ל מידי פעם
גם לא נושם זה לא לענין, לעומת זאת... מת = איננו, לא איתנו, אנחנו זוכרות אותו, רואות תמונות אבל הוא לא כאן. אדבר היום עם אמא שלי ואראה אם יש לה תובנות.

gezers

New member
הנשיקה שהלכה לאיבוד.

יש שם סיפור מצויין על החתולה מיצי שמתה, עם "הסברים" מצויינים על נושא המוות. (והמרכאות כמובן כי זה סיפור שמסביר..) ובכלל, ספר מצויין עם המון סיפורים שמסברים על הרבה מהוויות החיים, ולמרות שיש שם סיפורים שאישית אני לא מאמינה בגישה שבה בחרו כדי להעביר מסר זה או אחר ועדיף כמובן להכיר את הסיפורים לפני שמקריאים לילדודס בגלל זה, עדיין הרבה מאד תובנות בסיפורים כייפים.. שווה לרכוש.

viviane

New member
אצלנו בזמן אחרון יש עיסוק

רב במוות,ללא סיבה מיוחדת. אצלנו מוות= גן עדן (ולא שמיים) ששם הכל יפה, נחמד וכ"ד והמת שומר עלינו מלמעלה. לעומת זאת בכורתי שאלה אותי השבוע אם הן ילכו לבית יתומים אם אמות. באותו רגע הייתה לי תחושה קשה אני מודה (האם היא חשבה על כך בעבר ודאגה?) אבל כשהסברתי שהן ילכו לאחי עם 2 בנותיו הן ממש קפצו משמחה(
)!!!אבל הסברתי שאיני מתכוונת למות כל כך מהר

אילה40

New member
אצלינו

גם כבר חצי שנה יש עיסוק קבוע במוות מאז שהחתול (sorry אורora ) מת. הוא יודע שהחתול יחד עם סבא שלו בשמיים (אל תדאגי, יש שם איזור נפרד לחתולים) ושמי שבשמיים כבר לא חוזר וזה עצוב אבל הם תמיד בלב שלנו. ברור שהוא הצליח לשבור את ליבי כששאל אם גם אני אלך לשמיים ובאחד הבקרים אחרי שהודיע לי שחלם חלום טוב - שהחזירו לו את יעלי (חברתו לחיים ש"נילקחה" ממנו יום לפני כן סוף סוף בסביבות 10 בלילה) הוא אמר שהחלום הכי הכי טוב זה שאת (אני כלאמר,) לא תלכי לשמיים.... אני כילדה גדלתי עם חיות כך שהייתי חשופה למוות וידעתי מה זה מאז ומעולם והתייחסתי לזה כאל חלק מהחיים, כך שלמרות שאני בטוחה שזה מפחיד אותו, ניראה לי נכון להגיד לו פשוט שאנשים וחיות מתים.

galizoe

New member
../images/Emo45.gif גם אצלנו היתה חשיפה לנושא דרך

חיות שמתו... הילדה יודעת שמי שמת לא חוזר ושאנחנו מתגעגעים אבל ממשיכים לחיות ולשמוח בחיינו. היא גם יודעת שהיא נקראת על-שם אמי ז"ל שנפטרה כשהייתי ילדה.

ענת 5555

New member
בנושא המוות

באמת סיפורים רלוונטיים יכולים לעזור מעט להבין את מה שבאמת קשה לתפוס. אצלנו בערך בגיל של ילדתך (או קצת יותר מאוחר, לא זוכרת) עלה נושא המוות והשמיים, בקשר לסבא-רבא שלו, וזה עבד מצוין. אני כמו שאנה מ. כתבה, אני חושבת שזה בסדר להגמיש את המציאות ולהביא אותה בדרך שילדים יכולים לעכל ולהבין. זה לא יפגע ביכולתם בהמשך להבין את המציאות... אל חשש! אני גם זוכרת סיפורים מהילדות, שסבא של חברה נפטר וסיפרו לה שהוא בשמיים, ואפילו קינאתי בה, שיש מישהו שמסתכל עליה ושומר עליה מלמעלה... כשבאיזה שהוא מקום אני חושבת שהבנתי שזה לא ממש נכון, אבל אולי בכל זאת... אצלנו אגב, הוא הודיע לסבא וסבתא שלו, שהוא רוצה להכין להם צינור ארוך שיאריך להם את החיים...

גשם111

New member
אני עד היום

מאמינה שהסבתות שלי אי שם איפשהו שומרות עלי. בחדר של הבנות יש תמונות של שתיהן ואני מספרת להן עליהן ושהן שומרות עליהן. אבל לא אומרת שמיים - רק שהן במקום כשלהו שאי אפשר להגיע אליו וממנו, והן יכולות משם לראות ולהרגיש אותנו ולשלוח לנו כוח ואהבה. אבל זה כאמור בא ממקום של אמונה שלי...

דש1דש

New member
זה נשמע לי הכי טוב,

רק מה קורה כשיש התעקשות של הילד להבין איפה המקום הזה? כנראה הכל ענים של נימת הקול והעובדה שאי אפשר להסביר או להראות (מוכר ממשהו אחר?)

catנוע

New member
על פניו

נראה לי שאני מסכימה עם אלה שאמרו שצריך לספר לה את 'האמת' - וקצת לייפות את המציאות. להגיד לה שסבא שומר עליה, ושהוא אתכם בלב, משהו כזה. ולהסביר לה, אולי באמת עם תמונות, שהנה סבא ושעכשיו הוא לא כאן כי ...... אני גם חושבת שזה תלוי כמה זה קשה לך לדבר על זה ולהסביר לה. אם זה נושא שקשה לך לדבר עליו איתה, את בהחלט יכולה גם להגיד לה שלאמא נורא עצוב כי את מתגעגעת אליו, או משהו דומה. כי ממילא היא תרגיש שזה קשה לך, אז עדיף שזה יהיה גלוי ושאפשר יהיה לדבר גם על הקושי. אגב, להזכירך, הנושא לא עלה אצלה רק אתמול. היא כבר עשתה 'הסכם' עם חבצלת שהיא יכולה להשתמש בסבא של חבצלת ולקרוא לו סבא

אורora

New member
תודה על העיצות

היום המתקפה בנושא נירגעה ולכן לא היתה לי הזדמנות לישם את העיצות. שהיא תיזכר בנושא שוב יהיו לי תשובות טובות יותר.

למעלה