אף מילה?

NoaHK

New member
לא, באמת!

שמישהו יגיד משהו. מיום שבת לא הייתי ליד המחשב וציפיתי למצוא פה דיונים סוערים. אני אנסה להתחיל. כשקראתי את המאמר הזה : http://www.nytimes.com/2010/09/21/opinion/21iht-edhavel.html?_r=1&hpw חשבתי שבפרספקטיבה היסטורית, הכוח של דברים כאלו להניע מהפכות הוא די גדול. האם זה אומר שבעשר השנים הקרובות נראה מהפכה שלטונית בסין? מצד שני, סין זאת לא אירופה. ההטרוגניות של האוכלוסייה, המבנה החברתי והפערים הכלכליים די יקשו על groupaction שנחוץ כדי שדברים כמו מהפכות פוליטיות יתרחשו. חוצמזה, האינטלקטואלים/לוחמי החירות הם חלק קטן ומשכיל יחסית לשאר האוכלוסייה. אז לי נראה שמהפכה פוליטית בסין די רחוקה. קשה לי להאמין שיש מספיק מדינות שיפעילו לחץ ציבורי ברמה מספקת כדי לגרום לשינוי מהותי. וזה בכלל בלי לגעת בשאלה למי שינוי כזה יועיל... מה שג'וליה לאבל כתבה היה קצר מדי אך מעניין

renjintso

New member
לא יודעת

באירופה האוכלוסיה יותר הומוגנית מאשר בסין? לא כל כך בטוחה בזה, והיא הייתה עוד יותר הטרוגנית בזמן שהמבנה הפוליטי של אירופה כמו שהוא מוכר לנו היום התעצב (נסיכויות קטנות שהרכיבו את גרמניה, את איטליה וכו'). מהפכה היא גם לא האפשרות היחידה, נראה לי שלא מעט סינים מאמינים שאפשר להגיע לשיטה יותר סבירה ולערוך רפורמות פוליטיות בלי מהפכה - זה בעצם הכיוון שליו שיאובו בעצמו מטיף לו. ראיון מעניין עם יורי פינס על הפרס (בסביבות דקה 22 בוידאו). אני לא מסכימה עם מה שהוא אומר וחושבת שהוא ממעיט במידת ההשפעה של ליו, אבל כמו תמיד הוא נחרץ מאד
בעיני אין בכלל ספק שהפרס נובל הזה יוצר סדק בחומה, כמה הסדק גדול, אם הוא יתרחב או ייסתם, ובעיקר מה יקרה אם וכאשר החומה תתמוטט, אלה כבר שאלות יותר מסובכות. בעשר השנים הבאות נראה לי שנראה שינויים גדולים בסין. עכשיו רק נשאר להבין מה השינויים האלה יהיו

NoaHK

New member
התכוונתי ספציפית בצ'כסולובקיה..

אבל האמת שאני לא יודעת יותר מדי על המבנה החברתי באירופה, אז או עכשיו.
העיקר שיש למה לצפות!

happydog23

New member
עוד לא קראתי את הלינקים המצורפים

(אני אקרא, מבטיח), אבל אני באמת חושב שרוב התקשורת קפצה על ההזדמנות לעשות מהומה ולהסיק מסקנות מרחיקות לכת מאירוע שלא יהיו לו השלכות מרחיקות לכת (לדעתי). באמת מגיע לו לקבל פרס נובל, והלוואי וזה ישפר במשהו את מצב זכויות האדם בסין, אבל אני לא באמת חושב שזה יעשה הבדל. התגובה של סין על הענקת הפרס היתה די צפויה ושייכת למשחקי הכבוד של הפוליטיקה הבינלאומית ולאו דווקא מעידה על לחץ שההנהגה מרגישה בעניין. דווקא ההתבטאויות של אובמה בעניין (זכויות האדם בסין בכלל, לאו דווקא פרס הנובל) הרבה יותר יעילות. לדעתי, שינוי בסין יקרה כתוצאה מפערים חברתיים, ענייני הגדרה עצמית ותיסכול משחיתות, ולא ממאסר של פעילים.

GnomeBubble

New member
אני חושב שגם אם תהיה איזושהיא מהפכה בסין

עוד 10-20 שנה, או אנחנו כבר לא נוכל לשפוט את המשמעות של פרס הנובל בנושא הזה. אפילו אם ליו שיאובו עצמו יהפוך להיות סמל ברמה שיוחנן פאולוס ה-II הפך להיות סמל בפולין או אפילו ברמה שוצלב האבל הפך להיות סמל בצ'כיה (וספק רב אם זה יקרה), אנחנו אף פעם לא נוכל לשפוט אם זה הסמל שהניע את הכל, או שדברים דומים היו קורים גם בלעדיו. זאת תמיד בעייה, כי בדרך כלל המהפכים והמהפכות הם תוצאה של מיני גורמים שמצטברים, ולך תמצא את הקש ששבר את גב הגמל. אני חושב שפרס הנובל הוא עוד משהו קטן בשרשרת הזאת. לא משהו שישנה סדרי עולם, ואפילו לא משהו שיהפוך להיות הסמל של המאבק, אם בכלל יהיה אחד כזה - אבל עוד איזו תוספת קטנה שאולי תעזור לדחוף שינויים בחשבון הסופי. בכל מקרה, הדרך עדיין נראית די ארוכה.

renjintso

New member
אל תהיה כל כך בטוח

שההנהגה לא מרגישה לחץ. לא נראה לי שמישהו (טוב חוץ מהתקשורת אולי) באמת ציפה שיום אחרי הנובל פתאום יהיה שינוי משמעותי, גם לא חודש אחרי ואולי אפילו לא שנה אחרי. כמו שבועז אמר, האפקט הוא מצטבר ושינוי יהיה תוצאה של הרבה גורמים שונים אבל יכול להיות שבעתיד הפרס הזה ייזכר כציון דרך בדרך לסין אחרת. יכול להיות גם שלא, מוקדם לדעת. אבל גם במקומות אחרים השינוי תמיד התחיל בבודדים כמו ליו שיאובו.

למעלה