אפשר לקבל

חונכות

חונכות הינו שירות הניתן במסגרת השירותים בסל שיקום כחלק מחוק שיקום נכי נפש בקהילה. חונכות הינה ליווי וקשר אישי קבוע ומתמשך, עם דגש על הפן החברתי ובילוי בשעות הפנאי ע"פ העדפות המתמודד ובהתאמה אישית. להבדיל משירותים אחרים בתחום סל שיקום, הייחודיות בשירות זה הינה בעובדה שהחונכים מגיעים אל המתמודדים, ומתאימים את עצמם אליו, בזמן, במקום ובאופי, וע"פ הצרכים האישיים של המתמודד, הן מבחינת גיל, שפה, מין ותחומים אחרים. הייתי רוצה לשאול מאיזה מקום מגיעה השאלה? האם את מעוניינת בחונך/חונכת? או מסיבה אחרת? דני

נצנצים

New member
אני מתעניינת גם

וזה מפני שבעלי נכה נפשי, הוא אדם גאון אך לעיתים הוא לא מסתדר בגלל הקולות בראש, אם היה מי שידבר או יצא איתו לעיתים החוצה (לכוס קפה, סיפריה וכו') זה יכול להיות נפלא, אשמח לפרטים על כך ועל סל שיקום בכלל.

מידע על סל שיקום ומימוש סל שיקום

יועלה בימים הקרובים למדור השאלות הנפוצות של הקהילה. האם בעלך מוכר לאחוזי נכות בביטוח הלאומי? אילו שאלות נוספות היית רוצה לשאול לגבי חונכות? האם בעלך היה מעוניין בחונך? דמח

נצנצים

New member
לבעלי 75 אחוז נכות נפשית

מביטוח לאומי (וגם 50 אחוז נכות פיזית) והוא אכן מעוניין בחונך הייתי רוצה לשאול עד כמה מותר לבעלי לבחור חונך? הרי לא כל אדם מתאים לו, יש לו צרכים מיוחדים מבחינה נפשית, תחומי עיניין וכו'... וללא קשר מאוד שמחתי למצא את הפורום הזה, מאוד מחמם את הלב לראות עד כמה אנו חשובים ולא נזנחים בין שאר הנכים והנכויות. תודה לכם!

אפשרות בחירה

לנצנצים שלום רב ותודה על השאלות, כן ירבו את מעלה נושא מהותי-אפשרות הבחירה. האפשרות שלנו לבחור היא מרכיב משמעותי ממה שעושה אותנו אנושיים. ככל שמרחב הבחירה שלנו רחב יותר כך אנו הופכים להיות מי שאנו. ומרכיב חשוב בתהליכי החלמה של אנשים הוא האפשרות לבחור. לכן ,בהחלט יש כיום מספר רב מאוד של חברות יזמות העובדות מול משרד הבריאות במתן שרותי חונכות. בכל חברה יש רכזת מקצועית שאמורה להפגש עם האדם שמחפש חונך ולבדוק איתו ועם גורמים נוספים בהתאם לצורך- משפחה, גורמים מטפלים, גורמים מפנים לועדה וכו'. אבל קודם כל עם האדם עצמו- מה הצרכים שלו, הרצונות, הקשיים שהוא מגדיר וכו' ובהתאם לכך לחשוב על חונך מתאים מתוך המאגר הקיים בחברה או לחפש באופן מיוחד אחר חונך שעונה על הדרישות. יש מקום לדרוש לראות יותר ממועמד אחד להיות חונך. יש מקום לבחון ולבדוק את הקשר והגשמת המטרות ובהתאם לכך לערוך שינויים אם יש צורך. יש מקום גם לעבור לקבל שרותים מחברת חונכות אחרת במידה ויש צורך בכך. בשאיפה תוך כדי ליווי והתייעצות עם הגורמים המעורבים. חשוב לציין שזה לא לבד. כדי לעבור תהליך סל שיקום צריך איש מקצוע שיכין את הפנייה לועדה יחד עם האדם. במקרים מסוימים ניתן לקבל בועדת סל שיקום מתאם-טיפול שתפקידו ללוות בתהליכי הבדיקה של הצרכים , התווך והליווי בקשר עם חברות החונכות. וכאמור רכז/ת החונכות גם הם בעלי ידע מקצועי, נסיון ויכולת לעשות התאמות מוצלחות. כמו כל דבר זה תהליך מורכב. לפעמים תחומי עניין משותפים בין החונך לקליינט הם חשובים מאוד ולעיתים יש נקודות אחרות משמעותיות יותר. ולכן חשוב מאוד תהליך הבחירה כדי שהקליינט יהיה מעורב ושלם עם עצמו ככל הניתן בהתחלה של קשר כזה, שכמה שמעונינים בכך זה גם משהו מאוד אישי. מקווה שזה ענה על השאלות אשמח לקבל את תגובתך תודה על הברכות ויותר מכך תודה על ההשתתפות שלך. אשמח מאוד אם אנשים ירצו להגיב בנושא החונכות- כמקבלי שרות של חונכות, כחונכים או כרכזי חונכים, או גורמים מטפלים ומלווים בתהליכים אלו. מתמר

נצנצים

New member
סליחה על כל העומס...

אבל סוף סוף יש את מי לשאול... רציתי לדעת האים ע"מ לקבל את סל השיקום והחונכות אנו צריכים להיות בקשר עם מחלקת הרווחה בעיר? וגם האים הוועדות השונות לסל שיקום וחונכות הן נוראיות כמו הוועדות של ביטוח לאומי?, צריך לחכות שבועות וחודשים לתשובה? ההיתנהגות שם היא נורמאלית כלפי הנכים? צריך טפסים בלי סוף? אני שואלת את כל השאלות הללו ע"מ להבין האים כל התהליך בכלל כדאי, בעלי אמר לי על הוועדות של ביטוח לאומי: הם דואגים שגם אם במקרה הבן אדם היה בריא או קרוב לכך, תהליך קבלת הנכות יוודא כי לא ישאר מקום לספק... כואב לי עליו כשהוא נאלץ לעבור את כל הבירוקרטיה הנוראית הזאת, זה מכניס את שנינו ללחץ מיותר לחלוטין, אני חייבת לדעת למה אני מכניסה אותו, אני רוצה שהוא יקבל לפחות שליטה מינימאלית בחייו ולא להפך, שיערערו את ביטחונו העצמי, תודה רבה לכם.

טל קר

New member
סל השיקום שייך למשרד הבריאות

ולא לביטוח לאומי. עו"ס צריכ/ה למלא את הטפסים בשיתוף עם בעלך. עו"ס שיכול/ה להגיש ניתן למצוא: א. במסגרת אשפוזית ב. בלשכות רווחה (לא בכל לשכה מגישים לסל שיקום) ג. במרפאות מעקב (לא בכל מרפאה מגישים לסל שיקום). יש כמה וכמה טפסים למלא, וצריך אישורים מביטוח לאומי ודו"ח רפואי, אבל זה בהחלט לא משהו בלתי עביר (בפרט שזה בעיקר העבודה של העו"ס). הייתי בועדות סל שיקום ולא בועדות של ביטוח לאומי, אבל שמעתי דברים קשים על ועדות של ביטוח לאומי, ולעומת זאת בוועדות סל שיקום שהייתי זה לא היה נורא בכלל, מאוד התחשבו ברצונו של המבקש. בנוסף בועדות סל שיקום התשובה ניתנת במקום (בלי לחכות בכלל), ואז מגיע אישור בדואר.

ועדת סל שיקום

לנצנצים שלום רב אני רוצה להוסיף למידע שכבר ניתן לך. כאמור צריך גורם מפנה שימלא עם בעלך את הבקשה ויפנה לסל שיקום באזור. ועדת סל שיקום מורכבת מרכזת סל שיקום שהיא מרכזת את כל פעילות סל שיקום באזורכם ואחראית על הועדות כמו כן יש פסיכיאטר ועוד איש מקצוע לרב עו"ס, לעיתים יש עוד אנשים אבל זה ההרכב בגדול. ועדת סל שיקום בעיקרון מעונינת לתת ולא מעונינת להוכיח שלא מגיע. הועדה מבקשת הרבה חומר כי רוצים לקבל תמונה מלאה ככל הניתן על האדם ולתת את ההפניות השיקומיות המתאימות ביותר. לכן יש שיחה קצרה עם האדם בנוסף ואני יכולה לומר לך שרכזות סל שיקום קוראות את כל החומר לפני הועדה ובאות מאוד מוכנות. כך שזה הבדל מהותי וחשוב לזכור זאת למרות שלעיתים הדרך עשויה להתארך, אבל לא בהכרח. צריך חווד של עו"ס/גורם מטפל וגם סיכום פסיכיאטרי, צריך צלום של ת.ז. צריך אישור על אחוזי נכות מבטלא ואישור האם נערכה או לא פנייה לשיקום בטלא. האדם ממלא טופס הערכה תפקודית על עצמו במקביל להערכת תפקודית של המטפל והאדם הפונה צריך לנמק מה הוא מבקש ומדוע. חשוב שכל החומר יגיע במלואו לועדה כנדרש וזה מונע סחבת שחסר חומר ואז הכל חוזר לגורם המפנה. שיהיה בהצלחה נשמח לענות עוד תמר

נעמה כ

New member
חונכות

בעברי עסקתי בנושא חונכויות, כרכזת . ממליצה בחום. הסיפור שלך הזכיר לי משתקמים רבים שקיבלו את השירות. מה שאני אהבתי יותר מהכול - זהו החיבור בגובה העיניים של החונך והלקוח.החונך יכול ומצליח להגיד למשתקם דברים רבים שאף אחד אחר לא יכול להגיד.הקשר הרבה פעמים הופך להיות משמעותי וחשוב. החונך מלווה את המשתקם במטרות האישיות שלו, המשתקם הוא המרכז בקשר. החונך מקבל הדרכה, ותפקידו בקשר להציע ולאפשר את האמצעים המתאימים כדי להגיע למטרות אלו. האמצעים יכולים להיות מציאת/יצירת הגירוי המתאים, תמיכה , חיזוק, ליווי... לגבי המטרות, השמיים הם הגבול: יציאה לבילוי, מציאת תחומי עניין חדשים, עידוד עצמאות, ליווי למקום חדש אליו אני רוצה להגיע ועוד לא היה לי האומץ,משחק משותף בשח,בישול ארוחות גורמה, כתיבה ועוד.. בקיצור שווה לנסות.

למעלה