אקזוטרופיה בשתי עיניים

ronenkeinan1

New member
אקזוטרופיה בשתי עיניים

ד״ר סטולוביץ שלום,

אני פונה אליך לאחר שביקרתי עם בני אצל שני רופאים מומחים בתחום פזילת ילדים, וקיבלתי מהם שתי דעות שונות ואני קצת מבולבל. בני בן 4.10 עם אקזוטרופיה אינטרמיטנטית בשתי העיניים. העין נודדות רק בזמן הסתכלות למרחק, בעיקר בזמן עייפות, אך זהו ילד שקשר העין שלו לא אופטימלי ולכן בוהה למרחק יחסית הרבה.

כשהגענו לרופא הראשון, נשאלנו בכמה אחוזים מהיום נראית הפזילה, זרקתי את המספר 15%, אבל זה לא מבוסס על שום דבר ואין לי מושג אם זה בכלל קרוב. די מהר הרופא אמר לנו שזה יגיע לניתוח וסיכם במכתב:

״פעילות יתר של השרירים האלכסוניים התחתונים +1-2 בשתי העיניים.
ללא תיקון:
תבחין כיסוי לרחוק - במבט פרימרי ובמבט מטה - אקזוטרופיה באלטרנציה 20 פר׳
במבט מעלה - 25 פר׳, לקרוב - 14 פר׳
סיכום: אם רואים את הפזילה מעל ל-20% משעות הערנות - לשוב לביקורת לקראת ניתוח. בינתיים - לסגירה לסירוגין של עין אחת בכל יום למשך שתי שעות ערנות״

מהכרות עם הילד, ההתנגדות לרטיה למשך שעתיים ביום היתה גורמת למתח נפשי גדול מאוד ולכן החלטנו ללכת לחוות דעת שניה אצל מומחה אחר, אשר הביע פליאה על ההמלצה לנתח באזור ה-20% ואמר שלא נהוג לדבר על ניתוח לפני 70%, וכמו כן אמר שהרטיות אינן נחוצות מכיוון שבהתבוננות לקרוב אין פזילה ולכן למוח יש זמן לפרש תמונות תקינות משתי העיניים.

סיכום הרופא השני:

״ללא עדות לפזילה לקרוב, אקזוטרופיה אינטרמינטנית לרחוק בלבד, מתחלפת עם שליטה בינונית
ראית עומק: 200 שניות של הקשת
תקין: Near point of convergence
לסיכום: אקזוטרופיה אינטרמינטנית, שליטה בינונית ללא חולשת מיקוד
המלצות לטיפול: ללא צורך בטיפול, מעקב עוד חצי שנה״

מכיוון שאין אנו מעוניינים לקחת את הנושא בקלות דעת ולא רוצים לסכן את ראייתו של בננו, נשמח לדעתך:

א. האם הרטיות נחוצות כאן לדעתך?
ב. באילו אחוזים נהוג לנתח? ואיך אפשר לדעת באמת באיזה אחוז מהיום הילד הפוזל?
ג. האם העובדה שהילד לא פוזל בראיה לקרוב משפיעה על ההחלטה לגבי ניתוח?
ד. האם לדעתך עלינו לגשת לחוות דעת שלישית?

מעריכים מאוד את תשובתך,
רונן

אקזוטרופיה אינטרמיטנטית

הכל תלוי ביכולת השליטה של המוח על העינים אם רוב היום אין פזילה גם לא לרחוק אלא רק בעייפות או בערב אפשר לעקוב בלבד
אם זה קורה מספרפעמים במשך היום יש מקום לרטיות לסרוגין כל יום עין אחרת
אם המצב מחמיר ותדירות הפזילה עולה במשך היום יש לחשוב על ניתוח
מי שיכול לדעת זה ההורים בימים שנמצאים ביחד עם הילד כמו בשבתות
כמו כן בדיקה קלינית על ידי הרופא המומחה לפזילות והתרשמותו מיכולת השליטה יקבעו לגבי ההמלצה לניתוח

למעלה