אשמח להתייעץ..

princhipeta

New member
אשמח להתייעץ..

אז קודם כל על עצמי: אני בת 21 וכמה חודשים, השתחררתי מהצבא לפני כ- 10 חודשים ומאז עשיתי פסיכומטרי (657) וטסתי לארה"ב, שם הייתי כמה חודשים. עכשיו אני בארץ, מחפשת כיוון ובין היתר גם כיוון ללימודים. בצבא הייתי חיילת בודדה, והפרט הזה חשוב כי יש מילגה שנקראית 'קרן הישג', מלגה שמיועדת לחיילים בודדים- עד שנתיים מרגע השיחרור. כלומר, את שנה הלימודים הזו פיספסתי- משאיר אותי עם שנה הבאה, אוקטובר 2009. והאמת, גם בא לי כבר להתחיל ללמוד, שנה הבאה מסתדר לי מצויין בתוכניות. ועכשיו השאלה הגדולה- מה לומדים? אני אציין מראש שאני אומרת את הדברים בשיא הכנות והמודעות העצמית (עד כמה שאני יכולה) בלי להשתחצן או להצטנע. אני חושבת שאני בחורה חכמה, היו לי ציונים טובים ודי בקלות בתיכון, עשיתי פסיכומטרי, אני חושבת שיש לי ראש טוב כמו שאומרים. בנוסף, (ופה אני חושבת שמתחילה ההתלבטות) אני גם טובה בעבודה עם אנשים, הדרכה, עמידה מול קהל.. ולא נעים להגיד, אבל בתור אחת שכמו שאמרתי הייתה חיילת בודדה, יש לי צורך ושאיפה לעבוד בעבודה מכניסה ואם יסתדר שאני גם אוהב אותה ואהנה- מה טוב.. (אם לא היה שיקול כלכלי, תפקיד חלומותיי היה להיות מדריכת טיולים - אבל מצד שני אני לא אוהבת היסטוריה וגאוגרפיה וזה.. אולי מדריכת טיולי אקסטרים או משהו בסיגנון..)
בזמן הצבא עשיתי קורס של מבצעים גרפיים. אהבתי ללמוד גרפיקה, אבל היום כשאני רוצה למצוא עבודה בזה, זה לא מושך אותי כ"כ.. כאילו ירדה לי המוטיבציה מזה, למרות שאהבתי את זה מאוד. גם ביני לבין עצמי אני חושבת שאני לא הכי הכי מוכשרת בזה..
בתיכון למדתי מחשבים, תחום שעיניין אותי, אבל לפי מיטב הבנתי הלימודים באוניברסיטה בכל מה שקשור למחשבים שונה מאוד מהתיכון.. כרגע אני חושבת ללמוד הנדסה, באיזה וריאציה של מחשבים (הנדסת מחשבים, מערכות מידע, אולי מדעי המחשב, הנדסת מערכות תיקשורת..) הבעיה עם זה, שאני לא יודעת אם אני אתחבר לזה, ואיך בכלל אפשר לדעת מה זה לפני שמתחילים ללמוד??

rothmi

New member
RE: אשמח להתייעץ

princhipeta שלום, את אומרת שתפקיד חלומותייך הוא להיות מדריכת טיולים-.."אבל מצד שני אני לא אוהבת היסטוריה וגאוגרפיה".. למה את כן נמשכת במקצוע הזה?אמרת שאת טובה בעבודה עם אנשים, בהדרכה, בעמידה מול קהל. האם זה מה שמושך אותך לתפקיד חלומותייך? במה את חושבת שאת כן מוכשרת? ואם אהבת מאוד גרפיקה מה גרם לך לאבד את המוטיבציה לעסוק בתחום?

איך להחליט מה ללמוד?

אחרי שתי הקפצות, באמת לא מנומס שעדיין לא קיבלת תשובה
אם אני מבינה נכון את דברייך, מה שמטריד אותך לא מייחד אותך והלבטים הללו חוזרים אצל צעירים רבים: איך להחליט מה ללמוד, ואיך אפשר להכיר את המקצוע לפני שעוסקים בו או לומדים אותו. בנוסף את חשה צורך להתכוון לתחום תעסוקתי שיספק לך ביטחון כלכלי, בגלל שמסיבות כאלה ואחרות את צריכה לכלכל את עצמך. לגבי השאלה הראשונה, כמובן שקשה לשלוף לך תשובה מהשרוול, בטח בלי שאנחנו מכירות לעומק. הייתי ממליצה לך לעבור תהליך של הכוונה מקצועית שאולי יסייע לך "לסדר את הראש". למיטב ידיעתי, בתור מי שהשתחררה לפני פחות משנה, את יכולה לפנות ליחידה לחיילים משוחררים כדי לברר איפה תוכלי לקבל ייעוץ כזה. בינתיים תוכלי להתרשם מתהליך דומה באמצעות אתר האינטרנט "המבדק", שבוחן את ההעדפות שלך ומציע לך עיסוקים המתאימים להם. לגבי השאלה השנייה – איך מכירים מקצוע לפני שעובדים בו? נו, שאלת מיליון הדולר. אני לא מכירה מקצוע שאפשר ממש להכיר לפני שמתחילים לעסוק בו. מה שכן את יכולה לעשות זה לדבר עם אנשים שכן עובדים במקצוע, לחפש קצת מידע באינטרנט, או לנסות להתקבל לעבודה כללית / אדמיניסטרטיבית במקום שבו עוסקים בתחום שמסקרן אותך (למשל לנסות להתקבל כמזכירה או עוזרת אישית במשרד פרסום, אם תחום השיווק והפרסום מעניין אותך). והערה לסיום בעניין ביטחון כלכלי בעבודה: הוא חשוב, בוודאי. קל וחומר שהוא חשוב בתקופה של אי ודאות כמו היום. אבל לא בטוח שהוא השיקול העיקרי שצריך להנחות אותך במציאת כיוון לימודי ותעסוקתי. כדי להתקדם במקצוע מסוים, לדעתי, צריך "להתחבר" אליו ולרצות להשקיע בו. בלי חיבור כזה יהיה לך קשה להתמודד עם עומס משימות ואחריות, וחוסר אכפתיות מהתחום זה בדרך כלל דבר שמעסיקים מריחים מרחוק. האם באמת את יכולה להתחיל לעבוד במקצוע מסוים בלי רצון להשקיע בו? הרי תרצי שעם הזמן המשכורת שלך תעלה כדי שתוכלי בהמשך הדרך לפרנס משפחה. ואיך תעלה המשכורת אם לא תגרמי לבוסים לחשוב שההעלאה מגיעה לך?

למעלה