אשמח לעצה

22ק ו ס ם

New member
השאלה היא במה אתה בדיוק רוצה להתעמק?

באבולוציה של חיות מסוימות? מנגנונים שונים של אבולוציה כמו עיקרון ההכבדה או ברירה מינית (לכל אחד יש ספרים מצוינים)? היבטים ביולוגיים טכניים? היסטוריה או פילוסופיה של התחום? איך האבולוציה מודגמת הלכה למעשה (יש למשל את הספר מקור הפרוש שמתאר את המחקר המפורסם של הגראנטים באיי גלאפאגוס). יש מגוון אדיר של ספרים ספציפיים לכל נושא ופשוט תערוך חיפוש במאגרים שונים. אם אתה קורא אנגלית אז יהיה לך יותר מגוון. להיבטים טכניים רצוי לקרוא ספרי לימוד אבל אתה לא חייב לעשות תואר או לקחת קורס. ברוב התארים לביולוגיה תשמע מעט מאוד על אבולוציה ואם זה מה שמעניין אותך אז לא תשיג הרבה.

kaner91

New member
מנגנונים בעיקר.

מאחר והחומר מעניין אותי ומשום שאני מגיע מרקע חישובי, אני רוצה לעשות תואר שני בביו-מתמטיקה עם דגש על אבולוציה ותורת המשחקים, אבל לפני שאגיע לשם (אם אגיע) אני רוצה לשבת על החומר התיאורטי טוב טוב.

kaner91

New member

אבולוציה ותורת המשחקים

אכן תחום מרתק שמבסס את המושג המרכזי והחדש יחסית של שיווי משקל אבולוציוני. הרצאה מעולה מזווית מתמטית, שלא דורשת יותר מידי רקע בתורת המשחקים, תמצא פה (ותמשיך להרצאה 12):
https://www.youtube.com/watch?v=er9KvYn4ldk

ספרי האוניברסיטה הפתוחה.

ספרי הקורס "אבולוציה" באוניברסיטה הפתוחה מאוד מומלצים. הם מכסים היטב את החומר ולא דורשים ידע נרחב בביולוגיה בכדי להבין את העקרונות.
חוץ מזה, אם התחום שאתה מתעניין בו הוא אבולוציה ותורת המשחקים, הייתי מתחיל בספר השני של קורס "התנהגות בעלי חיים", גם כן בפתוחה.
הספר נקרא "התנהגות בעלי חיים, חטיבה שנייה: התנהגות, אבולוציה ואקולוגיה", והוא נותן מבוא סביר לתחום. לדעתי אפשר לקרוא אותו בחינם באתר של "כותר".
אם אתה רוצה להעמיק יותר בתחום, תצטרך לעבור לאנגלית, שם יש היצע הרבה יותר גדול. אתה מוזמן לשלוח לי מסר בפרטי אם תרצה הפניות לספרים באנגלית בתחום (אולי יש לי גם כמה ב-pdf שאני יכול לשלוח לך).

בהצלחה,
נציב המים

תהילה117

New member
לא מבינה את הרעיון

קראתי את מה שכתבת ולא הבנתי אתה אומר "והם אלו שפתחו לי את הצוהר להבנה" אני לא רוצה חס ושלום להוריד מכבודך אבל לא הבנתי מה הבנת שאתה בא מקוף נו באמת כל אלה שבאמת חושבים ככה זה פשוט לדעתי מופרך. "אילו הלא מאמין היה מבין במה הוא צריך להאמין בתור לא מאמין הוא היה הופך למאמין!

תקרא את זה אולי יעזור לך להבין דבר או שניים.http://www.daat.ac.il/daat/kitveyet/niv/torat-2.htm

Gidi Shemer

New member
ברוכים הבאים

נשמע שאת מתעניינת בנושא, ואפילו התחלת לקרוא. בואי הישארי עימנו וקראי על אבולוציה. מי יודע, אפילו אם תמשיכי לחשוב שזה מופרך, ייפתח לך צוהר לעולם המדע.

ואולי, מי יודע, הקריאה פה תעודד אותך לקרוא קצת יותר לעומק ותגלי שזה לא כל כך מופרך...

למעלה