בהמשך לשאלה ששאלתי כבר

טל8טל8

New member
בהמשך לשאלה ששאלתי כבר

שלום חבריי המשכילים והמועילים =] שאלתי בעבר בלינק הבא: http://www.tapuz.co.il/Forums2008/ViewMsg.aspx?ForumId=1072&MessageId=138928596 את השאלה הבאה: מה אחות של סבתא שלי עבורי? קיבלתי תשובה: דודה רבה. בעקבות זאת אני תוהה: שיוך משפחתי שמוכר לי שיש בו את המילה "רבה" הוא סבתא רבה. ובכן, סבתא רבה רחוקה ממני 3 דורות: אמא שלי - דור 1, סבתא שלי - דור 2, סבתא רבה שלי - דור 3 בהמשך לכך ובאופן הגיוני על פי מיספור הדורות למעלה, אחות של סבתא שלי, מבחינה דורית, היא בדור 2 ממני. לכן, אני שואל את עצמי האם זה נכון להצמיד אליה את שיוך ה"רבה" כשכינוי זה מסמל דור 3 ולא דור 2 ??? הצעה נוספת ששמעתי היא "דודה גדולה" אך לא קיבלתי לכך הוכחה מוצקה
אנו בעיצומו של ויכוח מזה זמן רב ואשמח אם מישהו יוכל לתת את הדעת באופן הגון כפי שנוהגים לעשות ברחבי הפורום פעמים רבות. אני משתוקק לשמוע האם יש מקור שעליו אני יכול להישען במתן תשובה לשאלה המעניינת הזו. תודה רבה ושבוע טוב

trilliane

Well-known member
מנהל
רבה = גדול/ה

אחד המובנים של "רב" בעברית הוא "גדול", ובארמית (ממנה הגיעו לעברית אבא, אמא, סבא וסבתא) רבא או רבה = גדול, רבתא = גדולה (לפי אב"ש גם רבתי, אני לא חזקה בארמית). למעשה אני חושבת שזה אמור להיות סבא רבא וסבתא רבתא, בהתאמה, ולכן גם דודה רבתא. אבל בעברית "רבה" זה נקבה אז זה בסדר (בפרט, נדמה לי שדודה אינה מארמית). עכשיו, אני מעריכה (ומדובר כאן בהיגיון הפרטי שלי) שההגדלה היא ביחס לתואר המקורי ולא שומר על מספר דורות קבוע. רוצה לומר, סבתא גדולה היא דור אחד מעל הסבתא ולכן פער של 3 דורות, לעומת זאת דודה גדולה היא דור אחד מעל לדודה ולכן פער של 2 דורות בלבד.

למעלה