בלו כשל שוק

מצב
הנושא נעול.

MINSA

New member
../images/Emo196.gif אני לא גם אני טועה לפעמים

אה, ואל תהיה השוטר האישי שלי.
אני לא גם אני טועה לפעמים

בגלל זה אני חושש להכנס

בדקתי את החברה
עוד לפני חודש. הבעיה היעקרית היא שאין מקור הכנסות יציב (או שאין כלל). החברה עדיין בחיתוליה וההנהלה צריכה להוכיח את עצמה קודם. חצי ההון העצמי זה זול בתנאי שההנהלה תוכיח שהיא יכולה להעמיד חברה ריווחית. בינתיים כל עוד אין הכנסות יש רק הוצאות וסביר שאם המצב ימשך ההון העצמי יקטן. מה גם שעסקים בתחילת דרכים בעיקר בתחום הנדל"ן מפסידים. הצפי של השוק כנראה שקבוצת כרמל תפסיד בתחילת דרכה מה שיצמצם את הפער בין ההון העצמי לשווי שוק לפחות בתחילת הדרך, בהמשך ההנהלה היא זאת שתקבע אם היה שווה לקחת בחצי מההון העצמי או לא.
בגלל זה אני חושש להכנס
אבל תראה את אוסיף, פאנגאיה נדלן, מנופים או אפילו פרופיט ועוד חברות נדלן אחרות שעדיין לא מראות הכנסות (שלא לדבר על רווחים), הן נסחרות במכפילים של בין 2 ל-50. אני חושב שהשוק פשוט לא מודע לכך שהם הפכו להיות חברת נדלן.

biz man

New member
הבעיה שלך היא בערך הבעיה שלי

בגלל זה אני חושש להכנס
אבל תראה את אוסיף, פאנגאיה נדלן, מנופים או אפילו פרופיט ועוד חברות נדלן אחרות שעדיין לא מראות הכנסות (שלא לדבר על רווחים), הן נסחרות במכפילים של בין 2 ל-50. אני חושב שהשוק פשוט לא מודע לכך שהם הפכו להיות חברת נדלן.
עם חברות הנדל"ן. מתומחרות במחירים מאוד מוזרים לדעתי. בוא נגיד ככה.. אני לא אתפלא אם עוד 2-3 שנים נקרא לזה בדיעבד "בועת הנדל"ן". אם הייתי בטוח שזאת בועה כבר הייתי בשורט על הנדל"ן. אינני בטוח בכלום. מה שאני כן יודע זה להזהר והנדל"ן מתחיל להפחיד אותי. שים לב כמה דומה המצב היום בסקטור הנדל"ן למה שהיה פעם בסקטור הטכנולוגיה. גם אז "חברות" הונפקו בעשרות/מאות מיליונים מבלי שיהיה להן בסיס הכנסה כלשהו. כל פושטק כמעט יכל היה להנפיק חברת סטארט אף במחירים שהיום לי ולך בדיעבד נראים מגוחכים. אז כל חברה קיקיונית עלתה בצורה מטורפת, מבלי להבין יותר מדי מדוע, פשוט עלתה ועלתה. כמובן, היו גם גוגל וצ'ק פוינט אבל אלה היו המיעוט. בסופו של דבר, נראה לי ויתכן מאוד שאני טועה, שהרבה חברות נדל"ן קיקיוניות (ולא קיקיוניות) ירדו וירדו לא פחות משעלו. אולי לגדעון יהיה איזשהו הסבר מדוע סקטור הנדל"ן מתומחר בצורה שהוא מתומחר. לדעתי זה בעיקר בגלל הצפי לצמיחה בסקטור בנוסף למינוף הגבוה הקיים בשוק הנדל"ן. שני הגורמים האלה גורמים לשוק לתמחר את סקטור הנדל"ן במחירים גבוהים. מאותה סיבה אגב השוק מתמחר את סקטור הטכנולוגיה במחירים גבוהים, אבל כבר ראינו שגם לזה יש סוף.

קרלטון

New member
שתי הערות קטנות לגבי ההשוואה להייטק

עם חברות הנדל"ן. מתומחרות במחירים מאוד מוזרים לדעתי. בוא נגיד ככה.. אני לא אתפלא אם עוד 2-3 שנים נקרא לזה בדיעבד "בועת הנדל"ן". אם הייתי בטוח שזאת בועה כבר הייתי בשורט על הנדל"ן. אינני בטוח בכלום. מה שאני כן יודע זה להזהר והנדל"ן מתחיל להפחיד אותי. שים לב כמה דומה המצב היום בסקטור הנדל"ן למה שהיה פעם בסקטור הטכנולוגיה. גם אז "חברות" הונפקו בעשרות/מאות מיליונים מבלי שיהיה להן בסיס הכנסה כלשהו. כל פושטק כמעט יכל היה להנפיק חברת סטארט אף במחירים שהיום לי ולך בדיעבד נראים מגוחכים. אז כל חברה קיקיונית עלתה בצורה מטורפת, מבלי להבין יותר מדי מדוע, פשוט עלתה ועלתה. כמובן, היו גם גוגל וצ'ק פוינט אבל אלה היו המיעוט. בסופו של דבר, נראה לי ויתכן מאוד שאני טועה, שהרבה חברות נדל"ן קיקיוניות (ולא קיקיוניות) ירדו וירדו לא פחות משעלו. אולי לגדעון יהיה איזשהו הסבר מדוע סקטור הנדל"ן מתומחר בצורה שהוא מתומחר. לדעתי זה בעיקר בגלל הצפי לצמיחה בסקטור בנוסף למינוף הגבוה הקיים בשוק הנדל"ן. שני הגורמים האלה גורמים לשוק לתמחר את סקטור הנדל"ן במחירים גבוהים. מאותה סיבה אגב השוק מתמחר את סקטור הטכנולוגיה במחירים גבוהים, אבל כבר ראינו שגם לזה יש סוף.
1. צ'ק פוינט לא היתה יוצאת דופן, גם התמחור שלה היה מנופח באותה תקופה כמו האחרות - היא ירדה בכ-90% בהתפוצצות הבועה. 2. גוגל נכנסה לתמונה בתקופה שונה לגמרי, היא הונפקה רק ב-2004, הרבה אחרי הבועה. בתקופה הזאת להנפיק חברה ללא בסיס הכנסות ברור כבר לא היה אותו סיפור כמו לפני כן.

biz man

New member
הדוגמא לא הייתה בהקשר הזה

1. צ'ק פוינט לא היתה יוצאת דופן, גם התמחור שלה היה מנופח באותה תקופה כמו האחרות - היא ירדה בכ-90% בהתפוצצות הבועה. 2. גוגל נכנסה לתמונה בתקופה שונה לגמרי, היא הונפקה רק ב-2004, הרבה אחרי הבועה. בתקופה הזאת להנפיק חברה ללא בסיס הכנסות ברור כבר לא היה אותו סיפור כמו לפני כן.
הדוגמא לא הייתה בהקשר הזה
דיברתי על חברות קיקיוניות. בנוגע לגוגל, אתה צודק.

la DVD

New member
אתה יכול להיות בטוח שנקרא לזה בועת הנדלן

אתה יכול להיות בטוח שנקרא לזה בועת הנדלן
הנדלן בדיוק כמו כל סוג אחד של שוק, עולה ויורד, יכול להיות במיתון הרבה שנים ואז פתאום להתחמם ולהביא שפיץ, עד ששוב לא מוצאים מישהו למכור לו ביותר יקר. חברות הנדלן לא הפכו לפופולריות בגלל מתח רווחים של 2% בין הלוואה בריבית לשכר הדירה. הן פופולריות כי בשוק נדלן גואה המחירים עולים כל הזמן. קניית בניין ומכירתו אחרי כך וכך חודשים כששוק הנדלן חם, דומה מאוד למסחר במניות. גם הנדלן בעולם יתקרר מתישהו לא משנה אם זה יקרה אחרי מיתון כללי או לפני אבל התקררות בטוח תבוא, זה תהליך טבעי. ואז כל העסקי נדלן הממונפים יחזרו להיות בבעיה.

la DVD

New member
עלק לא מחזיק

בלו כשל שוק
אולי בשוק נורמלי זה לא היה נחשב כשל שוק, אבל בשוק הנדלן המשגשג של היום, זה בהחלט נחשב. חברת נדלן חדשה (בלי חובות או נושים) שנסחרת בחצי מההון העצמי שלה. איך זה קרה? פשוט. סגרו עסקים ישנים ועברו להתעסק בנדלן. אז נכון שהם צריכים להוכיח את עצמם קודם, להראות רווחים או תזרים מזומנים רציני אבל עדיין מסחר לחברת נדלן חדשה בחצי מההון העצמי הוא נמוך לדעתי. החברה היא קבוצת כרמל. לפני שלושה ימים הכרתי אותה לפורום טלנירי בשער 686, מאז היא עלתה כ-20% במחזורים גדולים יחסית לעצמה. הצפי שלי הוא שתגיע למכפיל הון נורמלי של 2-2.5, כלומר למחיר מניה גבוהה פי 5 מהמחיר הנוכחי (795). יעד ראשון אני נותן לה 18. לא מחזיק אבל עוקב
עלק לא מחזיק
מחר אתה קונה בתרום

מצב
הנושא נעול.
למעלה