"בן האלמוות שלי" ו/או כל מה שלא לעשות בפאנפיק

Lipush313

New member
"בן האלמוות שלי" ו/או כל מה שלא לעשות בפאנפיק

באשכול הראשון הבהרתי כמה נקודות לגבי פאנפיקים, מהן "עשרת הדיברות" שלו. הדוגמא המוחשית הכי טובה לכך היא באמצעות "My Immortal" שיכול עדיין, למרבה הפלא, להימצא באתר Fanfiction.net

למי שלא יודע, בשנת 2006, כותבת בשם טארה גילזבי, או בכינוי שלה XXXbloodyrists666XXX העלתה לאתר סיפור בשם "My Immortal" בן האלמוות שלי, שמסופר מנקודת מבט של נערה בשם אבוני דארקנס דימנטריה, ואמור להתרחש בהגוורטס של הארי פוטר. הסיפור היה על פי רוב דעות, נוראי. לא הייתה בו כל עלילה, לא תמצאו בו כל משפט שהוא תקני, והמבנה הכללי פשוט היה מגוחך.

המשתמשת דחקה במגיבים השליליים (8,000 במספר) להפסיק להגיב לסיפור, ואלא אם היו תגובות חיוביות, היא לא הייתה ממשיכה כלל. היא הייתה דוחפת היערות שהיו גורעות מהסיפור שלה, ואחרי מספר שנים, דיונים רבים עלו, בכך שהסיפור היה פנים מערכתי, וכל כוונתו הייתה העברת ביקורת על כותבים גרועים, וכי כל עצם העובדה שהוא היה נורא, היה חלק ממתכונת מתוכננת של רצון לכותבים אחרים לתקן את הסיפורים הלא טובים שלהם. כך גם בסופו של דבר משתמש הודה כי אין מדובר בסיפור כלל, אלא בכוונת מערכת מכוונת בפאנדום של הארי פוטר, בדרך מליצית לשים מראה בפני כותבים לא טובים ולרצות לגרום להם להשתפר.

ברשת "My Immortal" הפאנפיק הלא אמיתי, אף זכה לכינוי "הפאנפיק הגרוע ביותר בעולךם" ולאחר שהבינו ששני המשתמשים העלו אותו בכוונה למשוך ביקורת הרסנית, השם שלהם הפך לסוג של אגדה פארודית בעולם הפאנפיקים. חלק מכותבי הפאנפיק היו אפילו מעבירים שיעורים לגבי "מה שעשור לעשות בפאנפיק" אם אתם לא רוצים שהוא יהיה ה"My Immortal" הבא.

אז מה בעצם יהפוך את הפאנפיק שלכם ל- פשוט נוראי? (בחיים אל תעשו את זה)

צורת הכתיבה
: אלא אם כן אתם ילדים קטנים, או שאתם עצלנים, אל תעשו את הדבר הבא. אל תכתבו בסגנון אס-אמ-אס. אתם כותבים סיפור שסביר להניח שאתם רוצים שיכבדו, נכון, אז "Ahm walking down 2 school 2 meet ma friend" זו פשוט לא דרך לכתוב משהו. ממש לא. אתם לא משתמשים במספרים לקיצורים ולא סמיילים מטופשים ואתם לא מדברים עם חבר באיימייל או וואטסאפ. כל ניסיון להיראות כאילו מאאאאגניבים כזה, פשוט ידחה את הקורא.

ספל צ'ק: כן כן, זה אחד הדברים שהכי מורידים מסיפור. גם לי אישית קשה להתגבר על זה, ואפילו אם לוקח זמן, לעשות "עריכה" אחר כך. יש הבדל בין טעויות מסוימות של כתיבה לטעויות אחרות. חלק מהטעויות נסבלות, לכתוב It's במקום Its או wiht במקום with. אבל ישנן טעויות שיכולות פשוט "להעלות את הסעיף". אני אישית לא סובלת שרושמים לי דברים כמו "your so funny". טעויות כאלה, למרות שלפעמים באות אוטומטית, במקרים מסוימים פשוט יבהירו שהכותב לא ממש מתמצא בשפה, במיוחד עם דברים כאלה חוזרים על עצמם.

היערות ביניים: אחד הדברים שהכי גורמים לי לעבור הלאה בסיפור. היערות ביניים תמיד, אבל תמיד, כותבים בסוף. אין כל סיבה שהכותב יכניס היערות אישיות שלו באמצע משפט, זה קוטע את הרצף ופשוט מעצבן.

אין לי כותרת לזה, מרוב שזה נלעג: ממש ככה. הכותב בוחר לכתוב משהו שמתויג לקהל בוגר, ואז מוצאים משהו של -"He put like, his thing in my thing and then we like.... had sex, awesome". ברצינות?? אין צורך להסביר למה לא עושים דברים כאלה.

Flaming: כן, אנשים יכולים לעשות את זה גם לסיפור שלהם. ברגע שהכותב מזלזל ביצירה שלו, באמצעות כתיבה שנראה שמתאמצת להיות בלתי מושקעת, צפופה ומקוצרת, זה נראה על ידי הקוראים שכנראה יעברו הלאה מהר מאד

ולעניין התגובות: חשוב מאד לא להתאמץ או להתחנן לתגובות תומכות, ולקבל בהבנה ביקורות שמיועדות לכך שבאמת נשתפר. אם אנשים לוקחים את הזמן שלהם כדי באמת להשקיע ולכתוב ביקורת בונה, כנראה הם לוקחים את הכותב ברצינות ורוצים לעזור לו. התחננות לביקורת תומכת לא תגרום לכם להיות בהכרח יותר טובים

למעלה