בניתי לעצמי תוכנית לשינוי

בניתי לעצמי תוכנית לשינוי

זה בעניין רגשות האשמה(מי שיקרא את התוכנית שבניתי יידע במה מדובר (-: ) אני אשמח אם תוכלו לקרוא את מה שכתבתי, ולהעיר. מאוד חשוב לי לקבל פידבקים. ראיתי בימים האחרונים עד כמה הפורום הזה תומך, ואני רוצה להתקרב אליו ואל התוכנית שלי. אתאר לכם בהודעות הבאות את השלבים שעשיתי בבניית התוכנית. אבל קודם כל חשוב לי להציג את עצמי. יש לי תחושה שאני קצת יוצא דופן בפורום הזה, משום שאני תלמיד כיתה ט'. אני מודע לזה, שאולי חלקכם עשויים לחשוב שבניית תוכנית לשינוי היא דבר גדול מדי בשביל אדם בגילי. אבל אני חושב שאני מספיק בוגר בשביל לבנות תוכנית כזו ולהתמקד בה. אז שיהיה לי בהצלחה (-: תודה רבה לכם. שלב ראשון - כתיבת המטרה א. שלושת מרכיבי המטרה: ברצוני להשיג שקט נפשי ע"י השקעת פחות אנרגיה בהתעסקות ברגשות אשמה בחיי היומיום, בשלושת החודשים הקרובים. ב. הסבר: ברצוני להשיג שקט נפשי על ידי השקעת פחות אנרגיה בהתעסקות ברגשות אשמה בחיי היומיו בשלושת החודשים הקרובים. רגשות אשמה יומיומיים הם מבחינתי תחושה שדובקת בי שהייתי לא בסדר בכך שהזקתי למישהו בעבר הרחוק, בעבר הקרוב או בהווה, גם אם אני יודע שכיום הנזק הנפשי בעבורו הוא לא גדול. בנוסף לכך אני מרגיש ברגשות אשמה ביומיום כשאני מכה את עצמי על כך שגרמתי לעצמי להראות רע בחברה בעבר הרחוק, בעבר הקרוב או בהווה. ג. תוצאות מדידה: ברצוני להשיג שקט נפשי תוך כדי השקעה של פחות אנרגיה בהתעסקות ברגשות אשמה בחיי היומיום. בשלושת החודשים הקרובים אלמד כיצד לא לבזבז יותר מרבע שעה על רגש אשמה מסוים. רגשות אשמה יומיומיים הם מבחינתי תחושה שדובקת בי שהייתי לא בסדר בכך שהזקתי למישהו בעבר הרחוק, בעבר הקרוב או בהווה, גם אם אני יודע שכיום הנזק הנפשי בעבורו הוא לא גדול. בנוסף לכך אני מרגיש ברגשות אשמה ביומיום כשאני מכה את עצמי על כך שגרמתי לעצמי להראות רע בחברה בעבר הרחוק, בעבר הקרוב או בהווה. המשך בתגובה להודעה

שלב שני - בניית תוכנית ממוקדת

שלב שני - בניית תוכנית ממוקדת מה - ללמוד לסלוח לעצמי גם אם אני מרגיש שיש לי סיבה לחוש אשמה, ולחשוב מבחינה שכלית מדוע אני לא צריך להרגיש אשמה. כיצד - להגיד לעצמי שיש בתוכי ילד-פנימי, בעל זכות לטעות, שילמד עם הזמן כיצד לטעות פחות. כמו כן להבין, מבחינה שכלית, שאחרים לא שופטים אותי לטווח ארוך כפי שאני שופט את עצמי ושאין הם זוכרים אותי רק בתור האדם שעושה טעויות. ההתקדמות בתוכנית תיעשה, בחודשיים הראשונים, באמצעות עצירות מתוכננות במהלך היום, שבהן אתמקד בתחושות האשמה שחשתי ואנתח את הפתרון שלהן בעזרת השיטות שפורטו. מדי יום שישי אסכם את פעולותיי בשבוע האחרון. כמה - בכל יום אבחר שתי שעות במהלך היום, שבהן, במהלך רבע שעה כל פעם, אחשוב על דברים שעליהן אני מרגיש אשמה ואנטרל את התחושה הזאת. (בחודש השלישי - לא יהיה צורך לבחור שעות). היכן - בחודש הראשון אסכם במחברת התוכנית את רגשות האשמה שחשתי היום. בחודש השני אשתמש בחשיבה מוחית, מבלי לכתוב, ואתמקד ברגשות אשמה מסוימים - גם בחודש זה אעשה זאת בשעות מסוימות. בחודש השלישי אשתמש בחשיבה מוחית, מבלי לכתוב, על רגשות אשמה מסוימים, אך לא בשעות מסוימות. לא עשה זאת יותר מפעמיים ביום. שלב שלישי - צעדים מדידים כעת יש לי צעדים לימים הקרובים. עד יום שני בבוקר אני מעוניין לשכתב את התוכנית, ולהתחיל לפעול לפיה. עליי גם להחליט באילו שעות במהלך היום אני רוצה להשקיע. עד יום שישי בבוקר אני רוצה לספר לחמישה אנשים על התוכנית ולמצוא חבר שיעזור לי במנגנון הבקרה. יש צורך גם לכתוב אותו. שלב רביעי - שלבי התוכנית 28 בדצמבר עד החמישי בינואר - יומה של בניית התוכנית. ינואר - פעמיים ביום, בשעות קבועות, כתיבה במחברת במשך רבע שעה על רגשות אשמה שחשתי, ולנטרל אותן לפי השיטה שפורטה בשלב השני. בסוף החודש ארגיש שאני מסוגל לסיים עם התחושה של רגשות האשמה בזמן קצר, מבלי "לבלות" אתם כמה שעות, ימים או אפילו יותר מכך. פברואר - פעמיים ביום, בשעות קבועות, במשך רבע שעה, עליי לחשוב כשאני בפרטיות על רגשות אשמה שחשתי, ולנטרל אותן לפי השיטה שפורטה בשלב השני. בסוף החודש ארגיש שאני יודע כיצד להימנע מרגשות האשמה מבחינה מעשית. מרץ - פעמיים ביום, בשעות לא קבועות, במשך רבע שעה, עליי לחשוב במהלך המולת היום על רגשות אשמה שחשתי, ולנטרל אותן לפי השיטה שפורטה בשלב השני. בסוף החודש ארגיש שאני יכול להתמודד עם נטרול רגשות האשמה במהלך חיי היומיום העמוסים, כשנטרול של רגש אשמה ייקח בערך רבע שעה. בסוף החודש אהיה מיומן בנושא ולא אתעקב על רגשות אשמה. שלב חמישי - מנגנון הבקרה החלטתי שאפנה לחברה טובה מבית הספר. מדי יום שישי אסכם את השבוע שחלף ואתכנן את השבוע הקרוב. עוד לא החלטתי מה עליי לעשות אם לא הצלחתי, ביום מסוים, לבצע את התוכנית. גם לא החלטתי מה עליי לעשות כפרס על הצלחת התוכנית. --- זהו. זו התוכנית שבניתי. אשמח, כמו שאמרתי, לפידבקים - וכן להתחיל להשתלב בפורום. תודה רבה לכם (-:

הי איש השניצל

אני לא רוצה להעביר ביקורת על התוכנית שלך. אני יכולה לאמר לך רק את דעתי לגבי חלק ממנה. ראשית נראה לי ששלושה שחודשים זה המון זמן. לדעתי אתה צריך ללכת על יעדים קצרים יותר וקטנים יותר. תתחיל ביום, שבוע נסיון ואת המדידה תעשה לאחר שלושה חודשים. כשתתן לעצמך פידבק חיובי מדי יום כך תהיה לך יותר מוטיבציה להמשיך אם תחכה לשלושה חודשים אתה תתייאש שבת שלום

היי תמר

תודה רבה על התגובה שלך. את מתכוונת שלדעתך אני יכול לבצע את התוכנית בפחות משלושה חודשים, או שאת חושבת שתכנון לשלושה חודשים הוא קצת נחפז ומוגזם מדי? שבת שלום

אני מתכוונת

שאם תחכה שלושה חודשים כדי למדוד את ההצלחה של זה ייאש אותך מהר מאוד. אם כל יום תאמר לעצמך "כל הכבוד" על זה שהתפטרת ממחשבה שלילית או רגשות אשמה זה יעודד אותך להמשיך.

כנראה שלא הבהרתי את עצמי היטב.

אני מתכוון לסכם את המצב מדי יום שישי. אני גם מעוניין לקחת את העצה שלך בנוגע לחשיבה חיובית. היא נראית לי מאוד חכמה. הטווח של השלושה חודשים מתייחס אך ורק לסיומה של התוכנית. לאחר שלושת החודשים אני אמשיך עם הידע שאלמד, כמובן, אבל לא אמשיך עם זה בצורה מבוקרת.

למעלה