בעיה של שפה...

bralon1

Member
איך תתרגמו "לא כלום" לאנגלית או לשפות אחרות?
אני חושב שכבר דיברנו על זה בגרסא כזו או אחרת.

bralon1

Member
עכשיו אני מכיר רק שתי שפות, יש שכאלה שמכירים יותר.

אני הייתי מתרגם לאנגלית "לא כלום" ל- "No nothing" או "Not Nothing" עכשיו שזה שקול באנגלית ל-"Something" שאם מתרגמים בחזרה לעברית זה יוצא "משהו".
אז כשמישהו אומר לי "אין כלום ולא יהיה כלום" אני מתרגם לשפה היחידה הנוספת שאני מכיר שזה "there was something and there will be something" שזה בחזרה לעברית יוצא "יש משהו ויהיה משהו".

חוק שימור המשהו... :-D
נ.ב
"כלום" או "ריק" לא מאפשר את הקיום, אלא העובדה שמישהו או משהו תמיד היה קיים ותמיד יהיה קיים רק בגלגולי משהוים.

סירוניטוש

Active member
עכשיו אני מכיר רק שתי שפות, יש שכאלה שמכירים יותר.

אני הייתי מתרגם לאנגלית "לא כלום" ל- "No nothing" או "Not Nothing" עכשיו שזה שקול באנגלית ל-"Something" שאם מתרגמים בחזרה לעברית זה יוצא "משהו".
אז כשמישהו אומר לי "אין כלום ולא יהיה כלום" אני מתרגם לשפה היחידה הנוספת שאני מכיר שזה "there was something and there will be something" שזה בחזרה לעברית יוצא "יש משהו ויהיה משהו".

חוק שימור המשהו... :-D
נ.ב
"כלום" או "ריק" לא מאפשר את הקיום, אלא העובדה שמישהו או משהו תמיד היה קיים ותמיד יהיה קיים רק בגלגולי משהוים.
הכול קיים באין ומתוכו מגיע הכול?

bralon1

Member
הכול קיים באין ומתוכו מגיע הכול?
יש את הסיסמא של מדענים שהאטומים מהם אנו עשויים הם 99% ריק.
זה פשוט חסר מובן, כנראה שאנחנו לא מבינים באמת את ההבדל בין "יש" ל-"אין".
בייחוד אם בשפה המדוברת יוצא ש"כלום" ו"לא כלום" מביעים את אותו הדבר.

שאלת הקיום, אני מודע לכך שאני קיים ושאני "יש" כלשהו אבל האם קיימים "ישים" נסתרים?
המדע יכול לתאר לנו רק מה שחוזר על עצמו בניסוי, אבל לוגית משלישי נמנע יש גם דברים שלא חוזרים על עצמם בניסוי, האם אנחנו צריכים להתייחס אליהם או לא? אבל אם יש גם אקראיות בקיומנו למה לפסוח עליה בשיקולינו?

סירוניטוש

Active member
יש את הסיסמא של מדענים שהאטומים מהם אנו עשויים הם 99% ריק.
זה פשוט חסר מובן, כנראה שאנחנו לא מבינים באמת את ההבדל בין "יש" ל-"אין".
בייחוד אם בשפה המדוברת יוצא ש"כלום" ו"לא כלום" מביעים את אותו הדבר.

שאלת הקיום, אני מודע לכך שאני קיים ושאני "יש" כלשהו אבל האם קיימים "ישים" נסתרים?
המדע יכול לתאר לנו רק מה שחוזר על עצמו בניסוי, אבל לוגית משלישי נמנע יש גם דברים שלא חוזרים על עצמם בניסוי, האם אנחנו צריכים להתייחס אליהם או לא? אבל אם יש גם אקראיות בקיומנו למה לפסוח עליה בשיקולינו?
כלום מוחלט הוא מצב שהמוח האנושי לא יכול לדבר עליו בלי ליפול לפרדוקסליות.

bralon1

Member
כלום מוחלט הוא מצב שהמוח האנושי לא יכול לדבר עליו בלי ליפול לפרדוקסליות.
מהחושך יכול לבוא האור?
או שהחושך והאור חד הם?
אולי ככה אפשר לכתוב תיאוריה פיזיקלית שהאור מורכב מהמרחב-זמן והמרחב-זמן מורכב מהאור.

זה נשמע כמו new age jibberish, אבל יש שיגידו שגם בשבילם פיזיקה מודרנית נשמעת כמו סוג של ג'יבריש והיא אפילו לא חוזה מה יקרה בעתיד, רק נותנת הסתברויות.

סירוניטוש

Active member
מהחושך יכול לבוא האור?
או שהחושך והאור חד הם?
אולי ככה אפשר לכתוב תיאוריה פיזיקלית שהאור מורכב מהמרחב-זמן והמרחב-זמן מורכב מהאור.

זה נשמע כמו new age jibberish, אבל יש שיגידו שגם בשבילם פיזיקה מודרנית נשמעת כמו סוג של ג'יבריש והיא אפילו לא חוזה מה יקרה בעתיד, רק נותנת הסתברויות.
האם הנביאים התעסקו בפיסיקה? כיצד הגיעו לדרגת נבואה? האם זה קשור להבנת מורכבות האור?

סירוניטוש

Active member
איך יודעים לאיזה נביא להאמין?
רק בדיעבד יודעים מי צדק.
להזכיר לך את כל הנביאים שלא צדקו בנבואתם?
הנקודה היא שאנחנו יודעים שמשה, ירמיהו, יחזקאל וישעיהו חזו את העתיד.
האם הם למדו את חוקי הפיזיקה, אסטרולוגיה, קוסמולוגיה?

bralon1

Member
הם לא בהכרח צדקו בתחזיות שלהם.
את מכירה רק את התחזיות שאומתו בדיעבד אבל מה באשר לתחזיות שלא אומתו?
זכור לי בשיעורי ציונות שאמרו שזאב הרצל רצה שלמדינה יהיה דגל שונה ממה שיצא בסוף, האם זה אומר שהוא נביא אמת?

ובנוגע לנביאים מתקופת התנ"ך את מכירה רק מה שכתוב בספר, בהנחה שהם היו קיימים במציאות מי מבטיח שלא היו להם נבואות שלא התקיימו?

סירוניטוש

Active member
מהו האדם כיצור המסוגל להיות נביא?
הם לא בהכרח צדקו בתחזיות שלהם.
את מכירה רק את התחזיות שאומתו בדיעבד אבל מה באשר לתחזיות שלא אומתו?
זכור לי בשיעורי ציונות שאמרו שזאב הרצל רצה שלמדינה יהיה דגל שונה ממה שיצא בסוף, האם זה אומר שהוא נביא אמת?

ובנוגע לנביאים מתקופת התנ"ך את מכירה רק מה שכתוב בספר, בהנחה שהם היו קיימים במציאות מי מבטיח שלא היו להם נבואות שלא התקיימו?

למשה רבנו היו נבואות שלא התקיימו?

bralon1

Member
מהו האדם כיצור המסוגל להיות נביא?

למשה רבנו היו נבואות שלא התקיימו?
מצטער, אני לא מכיר את מושיקו מהתנ"ך פרט לסיפורים מהתנ"ך אני לא מכיר את כל מה שהוא חזה.
עכשיו נעבור להארי פוטר... למה הוא פוטר מעבודת הכישוף שלו?

האם מישהו מסוגל לחזות את העתיד ללא טעות תמיד?
פעם, זרקתי מחצי מגרש לסל בבית ספר וזה נכנס, הרומני שראה את זה אמר "זה פוקס", ומה ההבדל בין "פוקס" ל-"נס"?
:-D

קלייטון.ש

Well-known member
כלום זה משהו אבל קטן. הצירוף "לא כלום" הוא למעשה "לא משהו אפילו קטן". כלומר אין אפילו קצת.
גם באנגלית nothing זה no-thing כלומר לא-דבר. לכן אין בעיה לתרגם לא כלום ישירות ל-nothing. זה תרגום מילולי.

סירוניטוש

Active member
כלום זה משהו אבל קטן. הצירוף "לא כלום" הוא למעשה "לא משהו אפילו קטן". כלומר אין אפילו קצת.
גם באנגלית nothing זה no-thing כלומר לא-דבר. לכן אין בעיה לתרגם לא כלום ישירות ל-nothing. זה תרגום מילולי.
לא כלום - כְּלוּם, שׁוּם דָּבָר, מְאוּם

קלייטון.ש

Well-known member
לא כלום - כְּלוּם, שׁוּם דָּבָר, מְאוּם
קרא כאן:

למעלה