בצה"ל לא לוקחים סיכונים מיותרים ומתכוננים לגל השני של המגפה

סטילהוק

New member
בצה"ל לא לוקחים סיכונים מיותרים ומתכוננים לגל השני של המגפה

קצין הרפואה הראשי נערך לגל השני של הקורונה: "ההתפרצות תהיה חזקה יותר" https://news.walla.co.il/item/3353323 תת אלוף טריף בדר מגדיר את האתגר הרפואי של צה"ל בשל משבר הנגיף כ"בעיה של א-סימפטומטיים שצריך לזהות בשביל להרחיק אותם מהבריאים". על העומס בבדיקות: "אצלנו אין בעיה של בירוקרטיה, המעבדה פתוחה 24/7". על הבדיקות לפלסטינים בעזה: "זו החלטה של הדרג המדיני" לפחות לפי הנתונים, נוצר הרושם שצה"ל הצליח למנוע חדירה המונית של נגיף הקורונה לשורותיו, לעת עתה. נכון לכתיבת שורות אלה, חלו בקורונה 194 חיילים בשירות חובה, אנשי קבע או עובדי צה"ל, כולם במצב קל. 86 החלימו או השתחררו משירות צבאי, ובהתאם לכך יש כיום רק 108 חיילים חולים ו-888 חיילים בבידוד. האחריות לתרגם את הנחיות משרד הבריאות להמלצות עבור המטה הכללי, ובחלק מהמקרים גם להיות זה שיורה על החמרת המגבלות בצבא, מוטלת על כתפיו של קצין הרפואי הראשי בצה"ל - תת-אלוף והד"ר טריף בדר. בריאיון לוואלה! NEWS, הוא הסביר כי הנתונים אכן מעודדים, אך הצביע על זווית מעניינת שמאפיינת את טווח הגילאים הצעיר של החיילים בשירות הסדיר: מי שנדבקו בנגיף, אך אינם סובלים מתסמינים, ולכן לא בהכרח ידוע האם הם חלו. את האתגר הרפואי עבור הצבא הוא הגדיר כ"בעיה של הא-סימפטומטיים". לדבריו, "מילא שהוא (החייל הצעיר, א"ב) לא מרגיש שום דבר ומבחינתו הוא בריא. אבל הוא ממש לא בריא כי הווירוס קיים אצלו במערכת והוא מדביק אחרים. אני צריך לזהות את הא-סימפטומיים לא כדי לטפל בהם, ולא בשביל לתת כותרת: 'אתה חולה קורונה', אלא בשביל להרחיק אותם מהבריאים ולוודא שהם לא ידביקו אותם". "אם אני א-סימפטומטי, אני יכול להדביק את החברים שלי למחלקה או לגדוד - ולא בטוח שהם יהיו ללא תסמינים", הסביר בדר. "אני חייב לעשות את ההפרדה הזאת. ולא פחות גרוע מזה, הוא יכול להדביק גם את המבוגרים, שזו נקודת התורפה של המחלה הזו". אחת הבעיות שמאפיינות את מערכת הבריאות האזרחית היא הבירוקרטיה ועומס הבדיקות של המטופלים מרגע הפנייה למוקד ועד לקבלת התשובה. קצין הרפואה הראשי, הקרפ"ר, התייחס לכך מנקודת המבט הצבאית ואמר כי "אצלנו אין בעיה של בירוקרטיה. המעבדה פתוחה 24/7. בסופי השבוע אנחנו מורידים את המינון של המעבדה לאור הדרישות". התהליך כולו ממוחשב. "יש לנו מערכת ברקוד שבכל נקודה (מהרגע שהחייל נבדק ועד לקבלת התוצאה, א"ב) סורקת את הדגימה. ואז בחמ"ל המרכזי שלנו רואים מתי הבדיקה נדגמה, נכנסה למעבדה, יצאה מהמעבדה ונמסרה לחייל או לרופא שלו". סך הבדיקות במעבדה הצבאית נע סביב כ-300 בדיקות ביממה. לדברי תא"ל בדר, "אנחנו בתהליך שנועד להעלות את המספר, כולל רכש של ציוד חדש, שנמצא כבר ממש בשלבי מבצוע. רשימת ההמתנה לבדיקת חיילים ריקה. עוברות 24-36 שעות מהרגע שהוחלט שיש צורך בדגימה ועד הרגע שסוגרים מעגל וחוזרים אליו בתשובה. אחוז החולים בקרב החיילים נמוך יותר מאחוז החולים בכל האוכלוסייה". לדבריו, בצבא ערכו השוואה שהוצגה לפורום מטכ"ל על יחס ההכפלה של הנדבקים - בשבוע הראשון של המגיפה עמד קצב ההדבקה על פי שמונה, ואצל החיילים פי ארבע בלבד. "לשמחתי שני היחסים הללו ירדו ועדיין יחס ההכפלה הוא יותר נמוך", אמר בדר. "מאחר שאין לי פקק במעבדה, אני חושב שהנתונים שליל מהימנים יותר מבחינת כמות החיילים. לשמחתי גם אצלנו רואים ירידה במספר המקרים החיוביים וכנראה שזו הסיבה שהרשינו לעצמנו את שחרור הפקק", הוא הוסיף, כשהוא מתייחס לשחרור הלוחמים לחופשות בבתיהם. "מוקדם מדי לדעת האם עשינו את זה נכון או לא", הוא הודה. "אני מניח שרק לקראת סוף השבוע נדע מה התוצאות".

למעלה