בקע מפשעתי

בקע מפשעתי

אני בן 54 ולאחרונה אובחן אצלי בקע במפשעה.
הבקע אובחן רק לאחר בדיקות כלליות שערכתי במקום העבודה- לא חשתי כאב או איזו מגבלה רפואית.
הרופא המטפל שלי טוען שלא חייבים לנתח ושאני יכול להמשיך לחיות ככה.
זה נשמע לי מעט הזוי...מדוע לא לתקן? זה לא עלול להסתבך עם השנים?

מה דעתך?

האם לתקן בקע מפשעתי שלא מפריע?

בוחן כליות היקר,
שאלה טובה ומספר פעמים בפורום התייחסנו אליה.
עשו באמת מחקר לפני עשור עם מעל 700 גברים שהבקע שלהם לא הפריע. תוך 3-4 שנים, 25% כבר החליטו לעבור ניתוח, קרי, 75% עדיין לא. בתום 10 שנים כבר 75% עברו ניתוח. הסיכוי לניתוח דחוף בתוך השנים האלו היה נמוך ביותר כ 0.2% לשנה.
המסקנה של החוקרים היתה שאכן ניתן לחכות אבל משך השנים יפריע הבקע אצל הרוב ויחליטו לעבור ניתוח בצורה אלקטיבית, קרי, מתוכננת. בנסיון שלי, אכן ככה. לאחר שנתיים-שלוש, חוזרים בגלל שהבקע גדל (הלא אומרים בברית: זה הקטן, גדול יהיה!!?), ומבקשים לגמור את הסיפור.
אני לא ממליץ לאנשים לחכות. אין בזה טעם. אבל אם לא מתאים להם העיתוי בשביל איזשהו סיבה, אני מסביר שהסיכוי להסתבך נמוך אבל לא אפס.

לפני שבועיים הגיע בן 52, ספורטאי במקצוע, שנפצע במהלך הפעילות שלו ואיזור המפשעה השמאלית נפגע. הלך למיון ורופא כירורג איבחן לו בקע. בהמשך הוא הופנה על ידי רופא מטפל לאולטרסונד שאיבחן "בקעים" דו צדדי כולל שומן.
בבדיקה מששתי רמזים של שומן במפשעות אבל לא כאלו בליטות שמעיים יוצאים דרכן. הנקודה פה, שהספוראי אף פעם לא התלונן על כאבים במפשעות ואף פעם לא איבחן בליטה. הסברתי לו שניתן לראות שומן במפשעות שהרופא רנטגן נותן אבחנה של בקע אבל להכירורג זה חוסר משמעות. לכזה בן אדם לא כדאי לעבור ניתוח. יש עוד נקודות בקשר לשאלה שלך אבל אין פה להאריך. אם יש לך עוד פרטים על הממצאים אצלך, תרגיש נוח לשאול.
שבת שלום וסליחה על האיחור.

למעלה