בקשה רשמית לעריכת דיון ציבורי ב- תרבות השלטון

תודה רבה

לא ציפיתי לתגובה כה חיובית. אכן הופתעתי, אני רגיל בד"כ להתעלמויות מהבקשה ה"מוזרה" שלי. תודה רבה, אני כמובן אגיע, תחושה נהדרת שהשלטון לא לחלוטין מנותק מהעם. לא נותר לי הרבה מה לאמר, פשוט תודה. בברכה, אהרון.

בקשה רשמית לעריכת דיון ציבורי ב- תרבות השלטון

עבור בנימין שוורץ, חה"כ מיכאל איתן, שלום רב. אני פונה אליכם רשמית בבקשה לפעול למען עריכת דיון ציבורי (ולו אחד ויחיד) בנושא תרבות / איכות השלטון בישראל. הסיבה: דיון כזה מעולם לא היה. לאזרח אין שום דרך להעריך את המצב או לאמוד את מימדי חומרתו. האם כדור הארץ עגול? שטוח? ידוע. מהי תמונת המצב בנושא תופעת השחיתות? לא ידוע. מבחינה זו מצבנו בעצם לא הרבה יותר טוב ממצבו של גלילאו גליליי. תופעת השחיתות - מה היקף התופעה? האם 10% מהמערכת נגועה? אולי 90%? לאיש אין מושג מה מימדי התופעה? האם השחיתות עולה לנו מאה מיליון ש"ח בשנה? אולי מאה מיליארד? לאיש אין מושג אם חלילה השחיתות תפשה במערכת השלטונית כולה - איך נדע? מי לידינו יתקע שהיא עדיין לא? מהו שיעור המאמץ שהמדינה עושה כדי להלחם בשחיתות? האם היא עושה די? האם היא לא יכולה לעשות יותר? מי זו השחיתות הזו? מהי עוצמתה? איך יתכן שהיא כל הזמן מנצחת מדינה שלמה על כל כוחה האדיר ומומחיה? האם מדובר בתופעה? האם מדובר בתרבות? בנורמה? האם השחיתות היא חלק מתרבות השלטון? מהי תרבות הקפיטליזם החזירי? מה נזקה לחברה הישראלית? מניין היא הגיעה? איך נקלענו אליה? מי, מה, כמה, למה, איך? כלום. העלטה מלאה. תחום תרבות השלטון הוא בעצם חור שחור אחד ענק בחיי החברה שלנו! איש אינו מבחין בכך משום ש"החור השחור" הוא בעצם "אפור": יש סקרים, יש דעות, יש שערוריות, יש אקשן. דיבורים רבים ככל שיהיו מסביב לנקודה אינם תחליף לנקודה עצמה. מידע מוסמך, מספרים, מגמות, גרפים, תמונת מצב - איין! אפילו הערכות אינטלקטואליות אין. יתכן שהיקף הבעיה נמוך, יתכן שאדיר. יתכן שמימדי הבעיה סבירים, יתכן שעצומים. לא יודעים! תזכורת: אנחנו כבר במאה העשרים ואחת! למזלנו הרב הואיל ד"ר ירון זליכה בטובו והביע את הערכתו: כעול הביטחון! כלומר על פי ד"ר זליכה מימדי השחיתות: כ- 50,000,000,000 ש"ח בשנה! כמה ילדים רעבים היה אפשר להאכיל בסכום הזה?... זה יפה מאוד מצידו, אבל האם הוא צודק? טועה? מה חושבים מומחים אחרים?... דבר אל העצים ואל האבנים. חד משמעית אני מצביע כאן על מחדל! אף אדם מוסמך לא יכול לתת נתון מוסמך בנוגע למצב תרבות השלטון פשוט משום שאין. תחום שלם בציבוריות הישראלית מופקר לשיחות סלון ואינו מטופל במישור הציבורי בשום צורה שהיא! לא רשמית, לא אקדמית, לא תקשורתית. כלום. ועדת חקירה ממלכתית אקדמית לחקר תופעת השחיתות במדינה ומימדיה תהיה כמובן דבר מבורך וחשוב. עם זאת, מכיוון שמדובר במהלך מורכב שמחייב אישורים בקשתי צנועה הרבה יותר: אנא פעלו למען עריכת דיון ציבורי (ולו אחד ויחיד) בנושא תרבות השלטון בישראל באחד מאמצעי התקשורת בישראל. דיון אחד בתקשורת בנושא איכות השלטון בישראל. זו בקשה צנועה, סבירה, אלמנטרית, מתבקשת, קלה לביצוע, לא עולה אגורה, היתה צריכה להתבצע כבר מזמן. אינני רואה שום מקום להתנגד אליה. בברכה ובכבוד רב, אהרון שוורץ אזרח קטן ומודאג

למעלה