ברכות על פתיחת הפורום

ברכות על פתיחת הפורום

אני מנהלת פורום היישוב גן נר שבגלבוע. גן נר הוא יישוב קהילתי בתחום המועצה האזורית גלבוע. אני מכירה את היישובים שלכם רק בחולפי על פני השלטים בכביש 6. אז על כוכב יאיר שמענו יותר מהתקופה שאהוד ברק התגורר שם. האם זהו יישוב אחר או שני יישובים? מה ההבדל בין צור יגאל לכוכב יאיר? האם האחד בעל אופי דתי והשני חילוני? מה אופי היישוב? יישוב קהילתי? כפר? האם התושבים רק מתגוררים בו או יש גם תעסוקה באזור? מתי עלו היישובים לקרקע ? האם זה בתחום הקו הירוק? טוב מספיק שאלות להפעם.

alonaski

New member
שלום לך אירוס הגלבוע, להלן לקט פרטים:

באופן כללי: כוכב יאיר הוא ישבו שנוסד מלפני קצת יותר מ 20 שנה, כישוב למשטרי הקבע. אוכלוסיה גדולה ממנו היא דתיה או שומרת מסורת, דתיים "כיפה סרוגה". עוד קבוצת אוכלוסיה גדולה הם אנגלוסקסים בעיקר יוצאי דרום אפריקה ובעיקר דתיים. כל זה - לצד אוכלוסיה של צבא קבע. צור יגאל הוא ישוב צעיר יותר, בן קצת יותר מ 10 שנים והרבה יותר הטרוגני. מורכב מישראלים צברים, יוצאי בריה"מ, וערב-רב של אוכלוסיה. בעיקר הרבה זוגות צעירים עם ילדים. והסיכום קטן למטה לקוח מהאתר הבית שלנו: http://www.kyair.org.il/Openning.asp?Lang=1&#Top כוכב יאיר נוסד כיישוב קהילתי בשנת 1986 בשרון על גבול השומרון צפונית לקיבוץ אייל. היישוב נושא את שמו של "יאיר" – אברהם שטרן, מפקד מחתרת הלח"י – לוחמי חירות ישראל, שנלחמה בבריטים בזמן שלטון המנדט בארץ ישראל ונרצח על ידם. בספטמבר 1981 התיישבו 15 משפחות במבנים ארעיים ב"מצפה", ושנתיים לאחר מכן, בשנת 1983, החלו עבודות התשתית להקמת יישוב הקבע כוכב יאיר. בקיץ 1986 החל אכלוס היישוב על ידי תושבי שלב א', שמנה 550 משפחות. בקיץ 1989 אוכלס שלב ב' ומנה 150 משפחות. בשנת 1990 נקלטו 100 משפחות נוספות באכלוס שלב ג'. שלב ד', השלב האחרון, הסתיים בשנת 1996. כיום גרים בכוכב יאיר 1128 משפחות. צור יגאל נוסד כיישוב קהילתי בשנת 1991, דרומית לכוכב יאיר וסמוך אליו. היישוב נושא את שמו של חבר הכנסת יגאל כהן ז"ל, שפעל להרחבת ההתיישבות בארץ. היישוב צור יגאל הוקם במסגרת פרויקט יישובי שבעת הכוכבים, שמטרתם עיבוי קו התפר וביסוסו בהתיישבות יהודית. היישוב אוכלס בשנת 1994. כיום מונה היישוב כ-1400 משפחות. בשנת 1998 הוחלט על איחוד היישובים כוכב יאיר וצור יגאל, ובאוקטובר 2002 נחתמה ההחלטה בדבר איחוד היישובים על ידי שר הפנים. האיחוד נכנס לתוקף באוקטובר 2003. היישוב המאוחד מונה כיום כ-2600 משפחות ובסך הכל כ-11,000 נפש. הרכב האוכלוסייה הטרוגני, חילוניים ודתיים, עולים חדשים וישראלים, ומגוון גילאים רחב. אופיו הקהילתי של היישוב מתבטא בשיתוף התושבים בכל מערכות החיים ביישוב, פעילות בוועדות הציבוריות, בתחומי התרבות, חינוך, ספורט, ביטחון וחזות היישוב. חזות היישוב מתאפיינת בבתים צמודי קרקע, תכנון השטחים הציבוריים, בשמירה על קווי אופק וטופוגרפיה מקומית. איכות החיים הסביבתית מתבטאת בהטמנת התשתיות מתחת לפני הקרקע (בכוכב יאיר), ברחובות הולנדיים, מערכות תקשורת מתקדמות, מבני ציבור נאים, שטחי נטיעות וגינון רבים, חורש טבעי ונוף מקסים. הדרוג הסוציואקונומי של האוכלוסיה ביישוב הוא 8. אוכלוסיית הצעירים ביישוב עד גיל 18 מונה קרוב ל-4,000 ילדים וכ-1000 חיילי חובה. 1000 ילדים חברים בתנועת הצופים ביישוב המחולקת לשני שבטים, שבט צור בכוכב יאיר ושבט אפיק צור יגאל. ביישוב פועלת גם תנועת הנוער הדתית לאומית בני עקיבא בשני סניפים, כוכב יאיר וצור יגאל והיא מונה כ-250 חניכים בסך הכל. ביישוב קאנטרי קלאב גדול, ספריה ציבורית, מתנ"ס פעיל, 12 גני שעשועים לפעוטות, מרכז מסחרי ואזור תעשיה קטן ומצליח - "מצפה ספיר". המתנ"ס מעניק שרותי פנאי ונופש לתושבים. מתקיימות בו פעילויות תרבות הכוללות מופעים, הצגות ילדים, מסיבות, צעדות יישוביות, מרוצי אופניים ותחרויות ריצה ארציות. בכוכב יאיר צור יגאל מערכת חינוך מפותחת הכוללת: חטיבת ביניים, שני בתי ספר יסודיים ממלכתיים ובית ספר ממלכתי דתי, 17 גני ילדים ומעון פעוטות. בין בתי הספר קיים שיתוף פעולה רב בתחומי תרבות, חגים וארועים. תלמידי התיכון לומדים בכפר סבא וחלקם בתיכון עמיאסף בבית ברל. בכוכב יאיר צור יגאל מתוכננת לקום שכונה חדשה ובה 300 יחידות דיור נוספות המיועדות בעיקר לגימלאי היישוב. כמו כן, נבנית שכונה חדשה על רכס צור נתן הסמוך ליישוב ובה מתוכננות להיבנות כ-2,500 יחידות דיור בבנייה צמודת קרקע ובבנייה רוויה.

תודה לך על התשובה המפורטת

כוכב יאיר וגן נר עלו על הקרקע באותם שנים. גם אנחנו ציינו השנה 20 שנה לעלותינו על הקרקע. אך אנחנו קטנים בהרבה מכם - אולי בגלל שאנחנו רחוקים ממרכז הארץ. אצלנו יש רק 600 משפחות. כל בתי היישוב שלנו הוא צמודי קרקע. יש בית ספר יסודי, אשכול גני ילדים גדול 2 בתי כנסת, מרפאה וכעת בונים אולם ספורט גדול. מכל מקום מדברייך הבנתי שרב התושבים הם דתיים שומרי מסורת - כיפות סרוגות. איך זה משפיע על על אורח החיים ביישוב? האם ניתן לנסוע לצאת ולהיכנס בחופשיות בשבתות וחגים? כמה בתי כנסת יש ביישוב? מה זה "רכס צור נתן"? מדוע אושרה בנייה רוויה באיזור שכל בתיו צמודי קרקע? האם יש קונסרבטוריון למוסיקה ביישוב? יש פעילות מוסיקלית ביישוב? מהם המחירים הממוצעים לבתים ביישוב? (הבית שלי לדוגמא גודלו כ-200 מ"ר מחירו נע בסביבות 220 אלף דולר).

alonaski

New member
או אה... ../images/Emo13.gif כמה שאלות, לאט לאט...

1. יש לי חברים שגרים בגן נר ואני זוכרת הייטב את תהליכי ההקמה של הישוב, כמדריכת טיולים ששנים מטיילת בשבילי הארץ וכל אביב - לוקחת קבוצות לגלבוע לראות את מרבצי האיריסים...
2. אני לא חושבת שרוב התושבים אצלנו דתיים או שומרי מסורת... ממש לא. צור יגאל היא ברובה המוחלט חילוניים ובכוכב יאיר יש אוכלוסיה לא קטנה של כיפה סרוגה... אבל הם לא הרוב לפי מיטב ידיעתי... 3. אורח החיים בישוב הוא נעים ונחמד הישוב מתנהל בצורה חילונית לגמרי תוך שמירה על ערכי הדת כמו בכל ישוב חילוני אחר שמכבד את האוכלוסיה הדתית שבו. 4. מספר בתי הכנסת לפי מיטב ידיעתי הוא: אחד בצור יגאל (חדש! או מחודש... אני סה"כ 3 שנים בישוב, תושבת חדשה יחסית
) ושניים בכוכב יאיר. 5. רכס צור נתן הוא הרכס שצמוד אלינו מצפון ועליו הישובים צור נתן וסלעית. כביש הגישה לשני הישובים האלה הוא מכביש 444 . מדוע אושרה הבניה לגובה?...
אני לא מעורה בתהליך קבלת ההחלטות והאישורים לפרוייקט, לא אוכל לענות לך על השאלה. 6. לגבי קונסרבטוריון למוזיקה? אני חושבת שיש משהו דומה. יש לנו בישוב פעילות מגוונות של מוסיקה לילדים ונוער ומקהלת מבוגרים של הישוב... 7. מחירים של בתים... שאלה לא קלה... כוכב יאיר בד"כ מחירים יקרים יותר מצור-יגאל. בית דו משפחתי כאן מוצע כרגע למכירה ב 268 א"ד שהוא 120 בנוי על שטח של 300 ומשהו מ"ר מגרש. שכנים שלנו עם וילה דו מפלסית בשטח בנוי של כ 180 ממ"ר על חצי דונם מגרש, מבקשים 380 א"ד. - מעוניינת לבוא לגור איתנו?

כן, הבנתי שמהשאלות זו מסקנה

מתקבלת על הדעת. אבל לא, בינתיים טוב לי בגן נר. אני מאד מודה לך על האינפורמציה - פשוט כמנהלת פורום (שניפתח גם לא מזמן) חשבתי שיהיה נחמד אם תהיה אינפורמציה מפורטת על היישובים. אני שמחה שהצלחתי. באמת קיבלנו מידע מפורט על היישוב. יש לכם גם יתרון גדול מאד עלינו והוא שאתם מנוהלים ע"י מועצה מקומית עצמאית - אנחנו שייכים למועצה אזורית ו"כאילו" מנוהלים ע"י ועד מקומי שאין לו הרבה סמכויות או משאבים. למרות שאנחנו משלמים ארנונה גבוהה - הטיעון הוא שארנונה לא אמורה לכסות שירותים לתושב! כי זה חוק מדינה כמו מס הכנסה. שוב אני מאחלת לכם הצלחה עם הפורום - תנסי להפיץ אותו בתיבות הדואר של התושבים - תוכלי לקבל כרטיסי ביקור לצורך כך מהנהלת הפורום.

alonaski

New member
../images/Emo45.gif מממ... תודה על הרעיון!

אני חושבת שאפרסם את דבר הפורום בעיתון הישוב שלנו שיוצא אחת לחודש. אולי אפזר כמה מודעות פה ושם בישוב על לוחות המודעות
לגבי הארנונה הגבוהה, כמה משלמת בעלת בית של 200 ממ"ר בנוי? אשמח לדעת (אם אל איכפת לך לספר כמובן) לצורך הבנת הקנה מידה שלך ל"ארנונה גבוהה"...

goki

New member
להערכתי 10%-15% דתיים בישוב

אין כל הגבלות תנועה בשבת.

ארנונה ומיסים

אצלנו התשלומים מאד מפוצלים: ארנונה אצלנו (לא כולל אגרת ביוב ומים) כ-1000 ש"ח לחודשיים. מים - התשלום חודשי - כ-170 ש"ח בקיץ. בחורף זה פחות בגלל שלא משקים את הגינה. מיסי ועד מקומי ומיסי אגודה - כ-200 ש"ח לחודש היתה לנו אגרת ביוב בארנונה אבל הפרידו אותם וכעת זה עוד כ- 500 ש"ח לשנה הייתי שמחה לשמוע כמה זה אצלכם.

alonaski

New member
הבנתי. אצלי באופן אישי ופרטי זה ככה:

ארנונה בסיסית - 1400 ש"ח (לחודשיים כמובן)
מיסי שמירה: 150 ש"ח
אגרת ביוב זה משהו קטן, אולי 50 ש"ח... מיים, להשקיית הגינה החביבה שלי יוצא לי בין 300 ל 400 ש"ח לחודשיים... (בתנאי שלא קורת לי נזילה אי-שם באחד מהצינורות בגינה שאני מגלה את זה רק בתשלום הארנונה העצום, אחת לכמה תקופות...
) סה"כ כ 2000 ש"ח לחודשיים...
(-איזו מכה, הא?!...
)

אנימו

New member
הישוב מצטיין , על פי נסיוני , ביחסים מעולים

התושבים החילוניים לדתיים. יש סובלנות וכבוד זה לזה ונראה לי שיכול לשמש דוגמא לאוירה טובה ושיתוף פעולה ורצון טוב בין כולם. הרב הוא רב של צוהר, הידועים בפתיחותם. הוא ערך את טכסי הנישואים במשפחתנו. בכל מגעיי עמו, בעתות שמחה ובעתות צער , התרשמתי מאוד מדרכו לקירוב הלבבות, מהבנתו ויחסו לזולת ומהכבוד שהוא רוכש לאדם באשר הוא אדם.

למעלה