גודש/חסימת צינורות בהנקה

hadas1350

New member
גודש/חסימת צינורות בהנקה

שלום יעל,
כבר התייעצתי איתך בפורום זה בעבר, ועכשיו חוזרת אליך בשאלות נוספות.
אני אמא לתאומים בני שלושה חודשים. בגלל שהם נולדו קטנים (שבוע 37+3) היה צורך לראות כמה הם אוכלים, ומצד שני רציתי מאוד להניק - וכך יצא שהם אכלו בעיקר חלב שאוב.
כלומר, עד היום הם ניזונים רק מחלב אם - בעיקר שאוב. בערך פעם ביום הם יונקים (בעיקר אחד מהם). הכול היה בסדר עד לזמן האחרון.
בשלושה שבועות האחרונים אני סובלת מגודש או חסימת צינורות (כל אחד אומר משהו אחר) בעיקר בשד אחד, אבל גם בשד השני. השד נעשה קשה עם גושים, יש בו פחות חלב, והכאבים הם עצומים. פעולת השאיבה קשה וכואבת מאוד. גם ההנקה כואבת אם כי קצת משחררת את הגודש.
ניסיתי לעשות מקלחות פושרות, קומפרסים וגם לשים כרוב. זה עזר קצת, ולאחר יומיים שלושה הוטב לי ונדמה שהגושים חלפו - אבל אז כעבור מספר ימים שוב הסיפור חזר על עצמו. הרוטינה הזאת נמשכת שלושה שבועות, וגם עכשיו אני בעיצומו של התקף כואב וקשה.
אני לא יודעת מה עוד אפשר לעשות ורוצה להפסיק להניק. לא מסוגלת להמשיך כך...
ואחרי ההקדמה הזאת, שאלותי:
1. האם ידוע לך מדוע זה קורה? אני שואבת בצורה מסודרת כל 4 שעות בערך, ויש לי משאבת מדלה לקטינה.
2. האם יש משהו נוסף שאוכל לעשות להקל על המצב או לפתור אותו כדי שזה לא יקרה שוב?
3. בהנחה שהתייאשתי... איך מפסיקים להניק??
אודה מאוד לתשובתך המהירה.
הדס

מספר עצות וכיווני חשיבה

הי הדס, אני מבינה שזה ממש כואב ולא נעים, מי שעברה את זה בעצמה יודעת איזה סבל זה!!
אני אתן לך כמה עצות אך לדעתי את חייבת להזמין אלייך אשת מקצוע - יועצת הנקה או מדריכה או לגשת לקליניקת הנקה - יש מדריכות שעובדות עם קופות החולים
והעלות לא גבוהה, יש גם מרפאות וקופות חולים - רק בבקשה תאמרי לי את אזור מגורייך ואפנה אותך לעזרה מיידית!!

בכל זאת על אף שקצת קשה לי לדעת מה קורה אצלך מרחוק אך אנסה לתת לך כמה כיוונים:

- נסי לחשוב איך נוצר המצב אם יש לך שאיבות סדירות והנקות קבועות. אחרי מה זה קרה? האם דילגת על הנקות/שאיבות?
האם שינית משהו בשגרה שלך? האם שאבת ביום מסויים יותר ואז ביום הבא שאבת והנקת פחות?
למשל אם תינוק מסויים יונק טוב והוא לא ינק בערב מסויים, החלב ניתקע וזה יכול להתגלגל למצב שאת מתארת... אולי את נחה פחות? היית בסטרס?

- צינוריות סתומות קורות כאשר אין ריקון מספק של השד. ברמה ההתחלתית החלב אולי לא יוצא בקלות כי הוא תקוע,
אך בהמשך, אם לא נעשה ריקון טוב של השד ואין פינוי של אותו חלב תקוע, כמות החלב יורדת.
-כרוב סופח נוזלים וגורם לייבוש החלב, זאת הסיבה שאולי יש לך תחושה של פחות חלב. אם את לא רוצה להפסיק לשאוב ולהניק, אל תשתמשי בכרוב כרגע, עד שתאבחן אותך אשת מקצוע.
-האם יש לך אזור אדומים או אדמומיות על העור בנקודה מסויימת?
האם יש נקודות מסויימות עם גושים?
האם יש לך חום או תחושת שפעת?
האם לא הייתה בכלל הקלה במשך כל השבועות האלה? יש לי השערה שבגלל הכאבים והסתימות, הנקת ושאבת פחות ואז המצב החמיר והחמיר.

צריך לחמם את האזור לדקות ספורות בלבד (!!) רק כדי לרכך, ואז לעשות עיסוי חזק וטוב לגוש/גושים. לשאוב או להניק תוך כדי עיסוי לכיוון הפטמה כמה שיותר.
ממש לפרק את הגושים תוך כדי הנקה / שאיבה.
תנסי להניק ולשאוב כמה שיותר תוך כדי עיסוי.
תחממי למס' דקות ואז תפסיקי, אל תחממי כל הזמן באופן רציף! לפעמים שילוב של חימום וקירור יכול לעזור ליציאה של חלב שנתקע.
העיסוי מאוד חשוב.
מנוחה ושינה מאוד חשובים!!!
***אם את רוצה להפסיק להניק - כתבי ואתן לך עצות בכיוון הזה.
מחכה לשמוע ממך.

hadas1350

New member
הבהרות ועוד שאלות

הי יעל,
תודה על התשובה המהירה.
השגרה שלי היתה מאוד ברורה: אני שואבת באופן סדיר כל 4 שעות, לפעמים בגלל אילוצים השאיבה מתעכבת לעוד רבע שעה או חצי שעה. כמו כן, בלילה לפעמים הטווח יותר גדול - אם הילדים לא מתעוררים לא מתעוררת בדיוק כל 4 שעות לשאוב. רוב הזמן אני שואבת ולא מניקה, וגם אם אני מניקה - אני שואבת לאחריה כדי לרוקן את השד.
שום דבר לא השתנה אצלי בשגרת השאיבה וההנקה בחודש האחרון. אבל כן הייתי בסטרס בתקופה האחרונה, ובטח שאני לא ישנה מספיק עם כל הכאבים האלה, שאז אני קמה כל 3 שעות כדי לשאוב ובין לבין סובלת כאבים.
דווקא בחודש הזה שאבתי בהקפדה יתרה כדי להקל על הכאבים וכדי לרוקן טוב את השד. וכן היתה גם הקלה בתקופה הזאת. היו ימים שלאחר כל העיסויים והטיפולים הגושים כמעט חלפו וגם הכאבים ולכאורה חזרתי לשגרה - אבל אז פתאום זה חזר ודרדר הכול חזרה.
אין לי אפשרות לעשות עיסוי חזק כדי לפרק את הגושים. מדובר בגושים מאוד חזקים והכאבים הם עצומים (ניסיתי אפילו עם משכך כאבים לפני). אני כן מנסה לעבוד עליהם בעיסוי וכו' לאט לאט עד שהם מתפרקים.
אין לי חום או אודם בשד - כלומר דלקת. כבר הייתי גם אצל כירורג שד. אבל כן יש לי חספוס בעור באזור של הגושים. האם זה אומר משהו?
חשבתי שאולי יש בעיה במשאבה או בסט השאיבה, כי פתאום השאיבה נעשתה יותר חלשה. כאילו הואקום פחות חזק והפטמה פחות נמשכת פנימה בזמן השאיבה. או שזה קשור לחסימה? (כאמור יש לי משאבה של מדלה לקטינה).
אני שואבת יותר זמן כל פעם בתקופה האחרונה כדי לרוקן את השד (פעם הייתי שואבת 10 דק) ומעסה אותו הרבה כדי להרגיש שהוא מתרוקן. האם נכון לעשות כך? או שזה בעצמו מגרה משהו בשד וגורם לגושים?
ועוד שאלה: האם המצב הזה יכול להיגרם בגלל תזונה מסויימת (יש לי יותר תאוות מתוקים בזמן הנקה)? חשוב לי להדגיש שלא שיניתי משהו בתזונה בזמן האחרון.
אני גרה בירושלים ואולי אשקול ללכת ליועצת הנקה טובה באזור שלי. אשמח להמלצה שלך.
בכל מקרה, בגלל המצב הקשה, אני כרגע בכיוון של הפסקת הנקה (בלב מאוד כבד), ומאוד רוצה לשמוע ממך איך עושים את זה.
שוב מודה לך על העזרה.
הדס

סתימות ועוד תשובות

אם תמיד דאגת לרוקן את השד , השד שלך ייצר יותר ויותר חלב, לכן חשוב שגם בימים שאחרי זה תמשיכי באותה שגרה.
אם ביום מסויים את מרוקנת מאוד את השד ואחכ את מרוקנת פחות, יוצא שיש עודפים, מה שבהחלט יכול לגרום לסתימות.

תשאבי כדי לפרק את הגושים אך על תגבירי את הייצור.
האם את מצליחה לפרק אותם איכשהו בסופו של דבר?
ואחכ הם חוזרים?

פני למקום ששמנו השכרת אותה ונסי לקבל חלופה או תיקאני בהחלט חושבת שמה שאת מתארת יכול להיות גם בעיה במשאבה לכן ון בדחיפות!!!!
מצד שני ל פעמים כהשד "מלא" אז קשה לשאוב.
סתימות חוזרות אבל באופן עקבי של כמה חודשים יכולות קשורות לצריכת שומנים מסויימים, אני לא יודעת במקרה שלך.
בבקשה כתבי לי מסר, באיזה קופת חולים את, ייתכן שאוכל להפנות אותך לקליניקת הנקה בעלות לא גבוה שיבדקו אותך שם. או שתזמיני מישהי הביתה ותעזור לך או אם פיתרון הבעיה או אם קידום הייבוש...מה שתחליטי.

לדעתי יש לך שפע חלב באופן עקרוני, וחבל להפסיק, לי נשמע כמו משבר שיעבור בטיפול נכון מקרוב, אך שוב, חשוב שתהיי שלמה עם כל החלטה!!
ייבוש חלב:
כרוב
לא לרוקן את השד בשאיבות
לא לגרות ייצור חלב
לסחוט חלב ולשאוב מעט רק כדי לצור הקלה
קומפרסים קרים,
לשאול רופא משפחה על תרופות
זה תהליך ארוך, סבלנות.

hadas1350

New member
שוב תודה על המידע והתמיכה

כתבתי לך מסר בנוגע ליועצת הנקה בירושלים.
אני לאחר שבת לא קלה, ועדיין מתלבטת לגבי הפסקת ההנקה...
מקווה שתבשיל לי החלטה נכונה וקלה במהירות.

שלחתי לך מידע

הי
מצטערת לשמוע על שבת קשה. מה בדיוק קורה עכשיו<?
העברתי לך במסר מידע לשתי אפשרויות בירושלים, אם הן לא מתאימות, אפנה אותך הלאה.
מייעצת לך שלא תתעכבי ותתיעצי באופן מיידי, גם לגבי הבשלת ההחלטה,
לפעמים שיחה טובה פנים מול פנים יכולה לעזור להבהיר את העניינים.
יש מצב שגבלל שיש לך סתימות וכאבים, אם תחליטי על הפסקה, זה דורש תהליך אטי ומחושב כדי לא לגרום להחמרה בעצם.

hadas1350

New member
הי יעל

קראתי את המסר שלך ואנסה לטפל בזה בהקדם.
כנראה שההחלטה טרם הבשילה. אחרי כל "גל" כזה אני חושבת שאולי הפעם זה יעבור ומנסה לתת צאנס נוסף.
בכל מקרה, הבוקר בעלי היה ביד שרה והחליף את המשאבה באחת אחרת - גם כן מדלה לקטינה - אז נקווה שאולי זה ישפיע לטובה.
כרגע יש לי גושים פחות כואבים, אבל מאוד מסיביים, שאני יותר מצליחה "לפרק" אותם בשאיבה או בהנקה (בהנחה שהקטנים מוכנים לשאוב. כי לפעמים החלב יוצא מאוד בקושי והחבר'ה לא מוכנים לינוק).
אבל גם לאחר הפירוק, הגושים חוזרים בדרך כלל עד השאיבה הבאה... נחכה ונראה מה יהיה.

למעלה