גידול תוכים

dpascal2

New member
גידול תוכים

כן...אני יודע שזה פורום חיות בר... אתחיל בסיפור שקרה לי כשביקרתי בגן חיות קטנטן בקיבוץ הגושרים. קיצר...בין שפע החיות שהיה שם בלט לו עיט שישב בתוך כלוב. התקרבתי לכלוב עד כדי נגיעה. פתאום העיט מתקרב אלי תוך קפיצות דידוי מצחיקות, כאילו היה דמות מצוירת, ומסתכל אלי במבט אצילי של מנהיג מלחמה אינדיאני 20 ס"מ בתוך הלבן של העין וכאילו אומר לי "תראה לאן הגעתי...מיליוני שנים אני עומד בראש שרשרת המזון. אני מכונת תעופה מושלמת כמו שהאדם יכול לחלום לבנות. אני יצירת מופת של אסתטיקה והוד והנה אני יושב כאן כמו מקק וזוחל על הארבע מ"ר המטונפים האלה כדי שחבורת הומו ספיאנס (רובם לא יותר תבוניים מכמה מכרסמים שהייתי צד בימי המפוארים) יזרקו לי במבה..." ישבתי שם כמעט חצי שעה, בוהה בו עם תחושה של עצב מעורבת בהערצה. העניין הוא כזה: תמיד ראיתי בתוכים חיות בר. בשבילי לראות מקאו בתוך כלוב זה כמו לראות תמונה של רון ארד. משהו שצובט בלב ועושה לא טוב. תחושה של סיפור עם סוף רע. של אי צדק. אתמול ראיתי אצל חבר תוכי אפרור ג'אקו. כידוע, אחד התוכים התבוניים ביותר. הוא מקסים , חכם, יש לו מבט תבוני וחם. פשוט התאהבתי... מצד אחד, רציתי לשלוף פנקס צ'קים ולקחת אותו. מצד שני, אמרתי לעצמי : "נכון , הוא נולד בשבי, אבל האם בגדלנו חיות שהן ביסודן חיות בר, איננו יוצרים את הביקוש והדלק לסחר חיות הבר ? וגם אם לא, מה הטעם בחיים בתוך כלוב ? נושא טעון - נא לשמור על תרבות דיון.

Sweet Fantasy

New member
בגדול אני מסכימה איתך

אבל האדם הרס את הטבע, ואת החיות שהוא כבר ביית לרובן הגדול זה מצב בלתי הפיך, יש חיות "בר" שבויתו והיום בלי עזרת האדם הם לא יוכלו להמשיך לחיות. אז מי שבאמת אוהב חיות, וגם חיות אקזוטיות שנולדו בשבי, מגדל אותן בצורה הכי טובה שיכולה להיות, במידה והתוכי פראי מספקים לו כלוב תעופה גדול, ובת זוג. במידה וזה תוכי מוחתם, רוב היום הוא לא בכלוב. אני מגדלת תוכוניפ פראיים, 2 זוגות ועוד תוכי מוחתם וגם זוג חמוסים, שחיים בחדר משלהם (לא בכלוב) כל אחד מאלה, ימות בחוץ במידה וישוחרר, הם תלויים בטיפול שלי ב100% ויסתדו פחות טוב מכלב או חתול שנשחרר, אבל למראית עיין לנו הם נראים יותר "פראיים". בעבר ראיתי באיזה פורום מישהו ששאלת על ביות סוריקטות, אותי למשל, זה עיצבן, למה לקחת חית בר ולהפוך אותה לחייית בית? לא מספיק החיות שכבר בייתנו? והפכנו אותם לכ"כ תלותיים, צריך עוד? אז פה אני מסכימה איתך, הביקוש כל הזמן מתגבר כל הזמן מישהו רוצה משהו יותר מיוחד ויותר נדיר, ואם אפשר שיתאים גם לסביבה הבייתית, אז אני לא מסכימה עם ביות של חיות שעדיין קיימות בטבע, אבל חושבת שצריך לעזור לאלו שכבר כן בוייתו, ותלויים בנו. (מקווה שהייתי ברורה, קפצתי מנושא לנושא
)

dpascal2

New member
אנחנו תמימי דעים בכמה דברים

1. חיות בר שהפכו תלותיות לחלוטין - חובה עלינו לדאוג להן. 2. מי שלא יכול לגדל תוכי בתנאים סבירים שלא ישלה את עצמו. התוכי סובל ובמערכת היחסים הזאת אין הבדל בין התוכי הזה לאותו דב מרקד שאפו קשור בנזם לשרשרת שמחזיק צועני. 3. ישנן חיות נדירות שאין ספק לגבי המקור המפוקפק שלהן. מי שמחזיק אותן תורם ישירות ללכידתן ולמות עוד עשרות כמוהן שלא שרדו את הדרך מהג'ונגל , עבור דרך הסוחרים השונים , עד הגיען אליו הבייתה. מה שאני טוען בנוסף זה שאם אתה קונה מקאו ולא ראית במו עיניך שמקורו אצל מגדל שמרבה אותן אצלו בבית אתה גם תורם לאותו ציד. אגב...מה זה מוכתם ? ועוד שאלה : האם ביכולתי לגדל יאקו ושהוא לא יהיה בכלוב בכלל ? האם הוא יסתובב בבית ויאכל לי תקליטים נדירים ?

Sweet Fantasy

New member
.....

רוב מגדלי התוכים קונים תוכים מוחתים ממגדלים מוכרים בתחומם ויודעים שעושים זאת מאהבה בביתם, אני מכירה מגדל ארות (מקאו) כזה, הוא משחמו ומעלה.. לעומת זאת יש סוחרים, וזה מתחלק ל2, סוחרים מפוקפקים שמוכרים וקונים כל מה שבא ליד, וזה אומר שהם יכולים גם להביא תוכים מאפריקה שלך תדע מה המקור שלהם, וסוחרים שאוהבים את התחום ופשוט בחרו להתפרנס מזה ולכן נקראים סוחרים, אנשים בתחום התוכים יודעים לחפש את האנשים הטובים (בדר'כ) לפי המלצות, לפי בדיקה של בית הגידול, רואים שהטבעות שעל הרגל הם כחול לבן ועוד.. תוכי מוחתם זה תוכי שנלקח מההורים מגיל צעיר וגודל ע"י אדם, כמו שהרבה עושים עם חיות בר בגני חיות וכו', שיגדלו להכיר +- את המגדלים, רק שבשלב מסויים עוזבים אותם לנפשם בין היתר כדי להמשיך לקיים את המין ואז ההחתמה מתקלקלת, אבל החיה לומדת לא לפחד (כמו פראי) מהאדם. אז כל תוכי שאתה רואה שרגיל לבני האדם סביר להניח שעבר תהליך החתמה. בקשר לג'אקו משוחרר, בהחלט אפשרי, אך לא מומלץ להשאירו לבד כל היום ללא השגחה, כמו שלא תשאיר ילד בן 3 לבד. יש היום כלובים ענקיים שמעניקים לתוכי כל מה שהוא צריך (למקרה שהוא צריך להיות שם לכמה שעות) שמים שם משחקים, ענף-2 לכירסום, והתוכי בסדר גמור. כשאתה בבית אין בעיה שישאר מחוץ לכלוב אבל כשאתה מחוצה לו כלל לא מומלץ, בקשר לתקליטים מוצאים להם מקום אחר לא נגיש.

Mar1Zipan

New member
ברשותך אני אקח את זה לנושא

קצת כללי יותר ואומר שאני מרגיש שזה פשע. הייתי מאוד שמח לגדל קיפוד... באמת... מאוד אוהב קיפודים. אבל זה יהיה מנקודת מבט אנוכית לחלוטין. לדעתי, ההצדקה היחידה להחזיק חיה בכלוב היא אך ורק לצרכי הגנה עליה. אין לנו שום זכות לקחת חיה ול"ביית" אותה, אם אין היא צריכה להיות מבוייתת, אם יש לה מקום לחיות בו בטבע!

dpascal2

New member
אז מה עושה לך לראות מקאו בתוך כלוב

אני אישית הייתי מעדיף להיכחד ורק שאיזה גזע של גוליברים לא יחזיקו אותי בכלוב של מטר על חצי מטר. הרי אם כל האנשים בעולם היו בו זמנית מכריזים שלא מענין אותם להחזיק תוכי בבית, באותו הרגע סחר תוכים היה מתפוגג באויר. החוקי והלא חוקי. יש כאן דיסוננס אצל חובבי החיות, שלא לאמר צביעות.

Mar1Zipan

New member
תשמע, זה טיפה קיצוני,

כי אני בטוח שאפשר לשמר בלי לכלוא בכלוב של מטר על חצי מטר (ואפילו לא 10 מטרים על 20...) אבל אני אגיד לך מה כן, אני מוכן לוותר על התענוג של לראות טיגריס (אלוהים ישמור, טיגריס בכלוב של 40 מ"ר - אתה מבין את זה???) קרוב כ"כ, ורק לראות אותו בשמורה שנותנת לו לרוץ חופשי בלי לכלוא אותו או לגרום למהות החיים שלו להצטמצם לכדי נשימה בלבד. זה ללא ספק דיסוננס, אבל אני בטוח שמי שעושה את זה לא חושב לרגע שהוא עושה את זה ממניעים אנוכיים. חסרים אנשים שמוכנים לשלם הרבה כסף בשביל להגיד "יש לי"? ולא משנה כמה תסביר, כל אחד יחשוב:"אבל זה רק אני, כמה נזק אני כבר גורם...

geostant

New member
אתה מעדיף ככה

הרוב חושב אחרת עדיף להחזיק חיות בשבי בסכנת הכחדה לצורך שימור המין ולאט לאט להרבות אותן ולהחזירן לטבע בדיוק כמו עם הנשרים בגמלא ובכרמל, שהולך בהצלחה !

למעלה