דמות מקראית שהיא כליל השלמות

ההערות האלה לא במקום

התנ"ך פתוח לכל פרשנות. זה לא אומר שהפרשנות שלך היא נכונה. כל אחד ודרך הראייה שלו.

סוריאל

New member
כשלעצמי

אני סבור ש"פרשנות" המתעקשת לראות בדוד ובשמואל איש אחד, למשל, אינה פרשנות לגיטימית אלא דרשנות מופרכת.

פלגיה

New member
פורום תנ"ך

הוא פורום לעיסוק בתנ"ך ובמה שכתוב בו. (ספר שמואל כלול בתנ"ך)

אז מאיפה המושגים האלה

חוזר בתשובה ומודע ליצריו רוצח אכזר נואף נבזי שקרן גזלן בוגד ועד כהנה וכהנה מעלות של פושע הם בשבילך קנה המידה לקבוע מהו כליל השלמות או שעיוורונך נובע מחינוכך שאינו מתיר לך להישיר מבט אל הכתוב

פלגיה

New member
או שאני

פשוט אוהבת את דמותו של דוד המלך. אתה אוהב את שאול על אף חולשותיו הבולטות בכתוב, אני אוהבת את דוד בגלל שהכתוב לא הסתיר את חולשותיו (ובגלל שכתב שירים יפים)

עוד אשליה

קרוב לודאי שדוד כמו 99.9999% מהאוכלוסיה בימיו לא ידע קרוא וכתוב תהילים הם אוסף שירים שנכתבו למלך לכבוד המלך בשום מקרה לא שירים שהוא כתב

על זה אני מסכימה ב-100%

זה כמו להאמין בכך שאת התורה כתב משה או שאת ספר מלכים כתב ירמיה.

פלגיה

New member
ואכן

את התורה כתב משה (מפי הקב"ה) ואת ספר מלכים כתב ירמיהו. את ספר שמואל (לפחות בחלקו ) כתב שמואל הנביא, ואת חלק ממזמורי תהילים - חיבר דוד המלך, ועל כן הוא זכה לכינוי "נעים זמירות ישראל" (עם ישראל לא מחלק כינויים סתם ככה)

את בטוחה במה שאת כותבת?

נשמע לי חוסר אחריות - כאילו אלו עובדות שלא ניתנות לעירעור. לא ייתכן מבחינה טכנית שאת כל חמשת חומשי תורה כתב משה, אולי אולי רק חלק מחוקי התורה, ואם ירמיה כתב את ספר מלכים, מדוע הוא לא מוזכר שם, אפילו לא פעם אחת?? גם מרים זכתה לכינוי מרים הנביאה, זה אומר שהיא באמת הייתה נביאה? אכן עם ישראל מחלק ככה חופשי כינויים.

מעניין לאן קובץ נבואותיה נעלם

אולי עלה השמיימה יחד עם הצרעת שהכה בה אלוהים (הרי אלוהים שומר את הטוב ביותר לנביאיו).

פלגיה

New member
למען האמת רוב הנבואות לא נכתבו, ולא נשמרו

מה שיש בידינו הינו קומץ קטן מכל הנבואות שהיו בתקופה שבה עוד היו נביאים. אנשים הלכו לנביא בשביל כל מיני דברים (למשל שאול הלך אל שמואל כדי שיספר לו איפה נמצאות האתונות של אביו) לא היה טעם לשמר את כולן.

פלגיה

New member
סברה פשוטה

תסתכלי בתנ"ך ותספרי כמה פעמים מוזכרים נביאים, בלי לציין מה הם אמרו (למשל אותם נביאים שפגש שאול בזמן מסע ההמלכה שלו, הנביאים שליוו את אלישע, ועוד)

יוסי ר1

Active member
מכלל הודעתך אפשר לקבל את המשפט האחרון

"אכן עם ישראל מחלק ככה חופשי כינויים" מה שפלגיה כתבה נכתב ביותר אחריות מרוב ההודעות כאן. גם אם את חולקת על דעתה.

למעלה