האם המילה 'שתימעשרית' תקנית?

שלום. בקושי מצאתי את הפורום! וגם זאת, הודות לשאלה על החרוזים בפורום ספרות ושירה, שהיה בה קישור לכאן :-):
האם תקנית המילה 'שתימעשרית', במובן של "החלק השנים-עשר, למשל: חמישה חלקי שתים עשרה = חמש שתימעשריות?
לי זה נשמע די צורם, אבל נדמה לי שכך צריך לכתוב בכיתה ה'.

SupermanZW

Well-known member
שלום. בקושי מצאתי את הפורום! וגם זאת, הודות לשאלה על החרוזים בפורום ספרות ושירה, שהיה בה קישור לכאן :-):
האם תקנית המילה 'שתימעשרית', במובן של "החלק השנים-עשר, למשל: חמישה חלקי שתים עשרה = חמש שתימעשריות?
לי זה נשמע די צורם, אבל נדמה לי שכך צריך לכתוב בכיתה ה'.
צורם אבל תקין.

trilliane

Well-known member
מנהל
היי, גם אני בקושי מצאתי את הפורום...

זאת אינה מילה רשמית, ועל כן אפשר לומר שהיא אינה "תקנית".
היא צורמת כי היא מסורבלת ונשמעת סלנגית.

למיטב ידיעתי מעשירית ואילך (למעט מאית, אלפית וכו') משתמשים ב"חלקי" (למשל חמש חלקי שתים-עשרה).

למיטב ידיעתי מעשירית ואילך (למעט מאית, אלפית וכו') משתמשים ב"חלקי" (למשל חמש חלקי שתים-עשרה).
שלום טריליאן, נחמד לראות אותך. פניתי בעניין זה לאקדמיה. להלן, ברשותך (ואני מניח שגם ברשותה של הגב' רונית גדיש) התשובה שקיבלתי.

תוכן הפנייה:
נתקלתי בדפי עבודה של נכדי, בהם יש שימוש במילה 'שתימעשרית' במובן של 'אחת חלקי שתים עשרה' 1/12.
האם זו מילה תקנית?

רונית גדיש :
שלום רב,
אינני רואה בעיה בשימוש הזה.
זו הדרך שבה נוצרו השברים שהם חלקים מעשר ומטה (עשירית כבר במקרא, שמינית ותשיעית בלשון חז"ל), ואך טבעי שייווצרו שברים כאלה במספרים מ־11 ומעלה.
בברכה,
רונית גדיש

תודה רבה!
הבעייה הסובייקטיבית שלי היא... שהשימוש הזה צורם :)
אגב, החיפוס באתר האקדמיה ללשון העברית אינו מוצא מילה כזו:
https://hebrew-academy.org.il/?s=שתימעשרית#gsc.tab=0&gsc.q=שתימעשרית&gsc.page=1
לעומת:
https://hebrew-academy.org.il/?s=עשירית#gsc.tab=0&gsc.q=עשירית&gsc.page=1
עשירית ותשיעית הן בתבנית של מספרים סודרים בלשון נקבה. אני ממש לא מומחה בלשון, אבל גם לא מבין לאיזו תבנית מקובלת אפשר לשייך את הצורה אחתעשרית, שתימעשרית, ששעשרית.
בברכה
טלמון סילבר

רונית גדיש :

שלום רב,
כמובן יש לכתוב בשתי תיבות: שתים-עשרית, אחת-עשרית וכדומה.
הצורות האלה לא נכנסו למילונים עדיין אך כאמור אין בהן פסול.
אכן הצורות עשירית ותשיעית נראות כצורות המספר הסודר בנקבה, אך יש הבדל בין הילדה העשירית ובין עשירית כחלק העשירי של משהו. לכן אפשר לומר שהסיומת הזאת משמשת לציון חלק מתוך שלם.
בברכה,

רונית גדיש

סוף ציטוט. יותר לא התווכחתי. גם לא ציינתי שאני יודע את ההבדל בין הילדה העשירית לבין עשירית ההין :)
אגב, יש במקורות גם שלישית (ההין), שישית (הסאה) וכדומה.

שלום טריליאן, ברוכה השווה. אשרינו שזכינו לחזרתך - וכי מהו הפורום בלעדייך [סוף ליקוק :D - שמח באמת].

trilliane

Well-known member
מנהל
אין חולק שהגזירה טבעית והגיונית, אבל התוצאה, כאמור, מסורבלת ויש פתרונות אחרים, ועל כן כנראה היא אינה בשימוש רשמי (לא נתקלתי בה בספרי הלימוד או במילונים). האם זו תהפוך להיות בחירה של דוברי העברית מעבר לשימוש נקודתי של מורה? ימים יגידו.

נוף-צלול

Active member
כמקרה נקודתי נדמה לי יותר אלגנטי : תריסרית, ובמלה ("תיבה" כותבת גדיש) אחת

למעלה