האם זה נכון

Dynamo1929

New member
האם זה נכון

שהבית ספר לא יכול להכריח את ההורים לשלם עבור כל הפעילויות של הבית ספר (סל תרבות, טיולים וכו') ואסור לו לנקוט בסנקציות כלפי התלמיד, כגון , לאסור עליו לצאת לטיולים, הצגות וכו'?

זהבה נ

New member
Dynamo1929 ברוך הבא

לא מדויק, נושא תשלומי הורים נדון בכל שנה מחדש בוועדת החינוך בכנסת בשיתוף עם ארגון הורים ארצי והעומדים בראשו ובכל שנה נקבע מה התקרה של תשלומי החובה המוטלים על ההורים. יש תשלומי רשות טתשלומי חובה וכל הורה שידו אינה משגת לשלם אותם אמור לשתף את הנהלת בית הספר ובדרך כלל הם באים לקראת משפחות במצוקה. בנוגע לסנקציות היה על כך פעם הרבה דיונים ועד כמה שאני יודעת אסור לא לשתף בפעילות בית ספרית תלמיד שהוריו לא שילמו על הפעילות.

חגית35

New member
זה מעוגן בחוזרי מנכ"ל של משרד החנוך

שאסור למנוע מהילד השתתפות בפעילויות אלא אם לא שולם עבורו הביטוח הבסיסי שלמיטב ידיעתי זה הדבר היחידי שאנו חייבים לשלם כל השאר ממש לא.

meivari

New member
מי כן ישלם עבור ילדך? אני?

אני מקבלת את העובדה כי יש הורים שאינם יכולים לשלם תשלומי הורים בשל בעיות כלכליות. להורים אלו יש לעזור ולהתחשב (תשלום מופחת או כלל לא על פי שיקול בית ספר/אגך חינוך). אבל נמאס לי לשלם עבור כל אותם ילדים שההורים שלהם באופן עקרוני לא משלמים תשלומי חובה כי אי אפשר לחייב אותם! תשלומי חובה כוללים סל תרבות-חשוב מאד שילדים כבר מגיל צעיר יחשפו לתאטרון, קונצרטים וכו. טיולים הם מרכיב חשוב וכו.... ניתן לדון במסגרת בית ספרית על מרכיבי הפעילות אבל לא לשלם בלי סיבה מספקת (בעיה כלכלית) זוהי חוצפה ושערוריה. מה אתה מעביר לילד שלך כי אפשר להיות טפיל על החברה או מי שצועק חזק מקבל את שלו , שיש זכויות בלי חובות? ב-6 שנים שאני קשורה שבמערכת החינוך אני מניחה כי שלמתי כפול כסף על פעילות בגלל הורים שיש להם אבל באופן עקרוני לא משלמים. נראה לי שהגיע הזמן לא לאפשר לילדים להשתתף בפעילות כאשר ההורים לא משלמים על רקע אידיאולוגי( גם כן אידיאולוגיה), בלי לפגוע במשפחות שבאמת לא יכולות לשלם תשלומי חובה. סליחה על הטון, אבל הנושא באמת מרגיז אותי. meivari

חגית35

New member
הבהרה

בגלל שכל השנים שילמתי כמו ילדה טובה וגיליתי שמסביבי המון לא משלמים ולא כי הם טפילים אלא כי הם פתחו עיניים ומה גילו? שההנהלה העצמאית של בית הספר משתמשת בכספרים לעוד מטרות ומעלה מחיר הגביה כמובן בשל הלא משלמים מעצבן אותי שאני מממנת שיפוצים ומכשירים קבועים כמו מזגנים ועוד עלויות שלא שואלים לדעתי כמו הפקת עיתון או מסיבות בעלויות שיוצאות מהכסך הזה ולא שואלים כיצד לבזבזו. אני זמנית ולא קבועה בביה"ס ולכן למה שיממנו מכספי דברים קבועים ולא שירותים שאני (קרי-ילדיי- צורכת?

meivari

New member
תשלומי רשות

מה שיש תחת הכותרת תשלומי רשות נקבע ע"י ההנהלות בשיתוף ועדי ההורים והרבה פעמים זהו מקור לסכסוכים. הבעיה היא מעבר למה יש (שזוהי בעיה בפני עצמה) אלא שגם כאשר יש תשלום מינימלי הרבה הורים בוחרים לא לשלם אותו. בבית הספר בו לומדים ילדי בעקבות שורה של סכסוכים הלכו על תשלום מינימלי: סל תרבות+ביטוחים. דובר על סכום של כ-100 ש"ח בלבד. עדין למרות ש100% מהילדים נהנו מסל התרבות רק 50% שלמו!!! גם עם יש עוד 10-20% משפחות שלא שלמו מסיבות כלכליות, הרי מדובר על כך שרבע מההורים לא שילמו, כלומר כ-200 ילדים השתתפו בפעילות שההורים שלהם העדיפו שמשהו אחר יממן אותה. ולצערי המשהו הזה הוא אני. לדעתי זוהי טפילות לשמה והעובדה כי מאפשרים לילדים להשתתף בפעילות רק מעודדת אותה. לדעתי ילד שהוריו לא הסדירו תשלום או פנו לבית הספר בבקשת עזרה, צריך להשאר בכיתה בזמן פעילות עם מורה וללמוד. meivari

חגית35

New member
לא אם המורה משתתף בפעילות

או אז עליו להיות עם הילד ואסור להשאירו לבד ולא לומד. אחרת ביה,X מסתבך עם משרד החינוך. זו הבעיה כשחינוך חובה הוא כבר מזמן לא כך ואנו מממנים פעילויות אז למה שאנו לא נחליט גם??? אבל לא- לקחת כספנו כן אבל להחליט לא.

meivari

New member
אז הפיתרון ביטול סל תרבות?

אולי באמת הפיתרון לבטל לחלוטין תשלומי רשות ושכל הורה ידאג לילדיו? לנו באופן אישי יש מינוי עם הילדים לקונצרטים והולכים להצגות, אז ביטול סל תרבות לא ממש משנה לי. אבל יש לי תחושה שיש הרבה מאד ילדים שסל תרבות הוא החשיפה היחידה שלהם לתרבות ואומנות (ולא לטלויזיה). לדעתי ביטול כללי הוא לזרוק את התינוק עם המים אך לצערי כנראה זה הכיון שמערכת החינוך דוחפת אליו. נ.ב. ילדים יכולים להשאר עם מורה מחליף או מורה מקצועי בזמן ששאר הכיתה יוצאת עם המחנכת לפעילות רשות. meivari

חגית35

New member
שמשה"ח יממן מה שהוא חובה

שיגדירו עדיפויות ואם תרבות זו עדיפות כפי שאת אומרת שיש ילדים שלא ייחשפו גם לזה- אז שישולם מתקציב משה"ח מה שרשות לא יכול לחייב בכל מקרה לעולם את כל האוכלוסיה בכל מקרה לא בבי"ס ציבורי

JERBI

New member
מה שמרגיז זה ההגדרה

חינוך חינם..וזה כבר מזמן לא כך..אני זוכרת שהיינו מקבלים את הספרים מביה"ס ומחברות היו רק סוג אחד אפורות הבדלי המעמדות לא ניכרו. לדעתי יש לחזור לכך כולל הגבלה מה מותר להביא לארוחת 10. כדי שמי שגם כך אין לו לא ירגיש יותר רע.. שמעתי למשל מהאחינית שלי שאצלם בשנה שעברה היה נהוג להביא ארוחה כפולה לתת למי שאין לו

למעלה