האם יש פריצה לאיפון 4 עם הקושחה החדשה ?!@#

guyiphone

New member
האם יש פריצה לאיפון 4 עם הקושחה החדשה ?!@#

נראה איטם מרעיש משהו ... אבל כל מה שרציתי הוא להעלות לדיון את הצורך בפרסום אפליקציות שלא אושרו ע"י אפל, זאת ע"י שימוש באותם גופים כגון: Cydia, installous וכו' ... האם המשתמשים פועלים נכון כשהם פורצים מכשיר ומאבדים את הביטוח עליו או משלמים מאות שקלים כדי לעשות זאת? מה התועלות היחודיות שיש לאתרי פרסום אפליקציות פירטיות? האם אנחנו המפתחים ה"כשרים" בסכנה מעובדה זו?

BravoMan

Active member
דעה:

ראשית, למען גילוי נאות אציין שאיני מפתח לאייפון, ואיני בעל אייפון, אבל אני כן מפתח לפלטפורמות embedded אחרות. ודעתי בעניין היא, שהמדיניות של Apple היא סכנה הרבה יותר גדולה למפתחים ה"כשרים" ממה ש"פירטיות" תוכנה אי פעם היית או אי פעם תהיה. פירטיות לא יכולה לחסל את שוק התוכנה משום שהיא פוגעת רק במודל עסקים אחד מיושן: מכירת עותקים. היום, יש בעולם מספר חברות ענק שחלקן אף תאגידים בין לאומיים, שמעסיקות עשרות אלפי מפתחים וגורפות רווחי ענק בתחום התוכנה למרות שמעולם לא מכרו ולו עותק אחד של תוכנה. למעשה, חלקן נותנות את התוכנות שלהן בחינם לכול דורש, וחלקן לא מפיצות תוכנות כלל. אני בטוח שאני לא צריך לתת כאן רשימה כי כל מפתח מכיר את השחקניות הבחירות בתחום. מבחינתי, זה מוכיח דבר אחד - עדין האינטרנט פשוט דורש לעבוד בצורה שונה. עבודה נכונה ולא חוקים ונעילות היא שתשמיד את תופעת הפירטיות אחת ולתמיד ותשמור על פרנסה של מפתחים. מה ש-Apple עושה לאומת זאת, ומה ש-Intel מאיימת לעשות עם שבב חדש שהיא מפתחת עבור פלטפורמת PC שיאפשר רק לתוכנות בעלות חתימה קריפטוגרפית מיוחדת לרוץ עשוי להשאיר את כולנו ברחוב רעבים ללחם. מדובר למעשה בחיסול תחרות - רק החברה שלה יש מפתחות לפלטפורמה תקבע מי יכול לפתח, מה הוא יכול לפתח, וכמה הוא יכול להרוויח מהפיתוח. יותר גרועה - Apple קובעת למפתח איך להתנהג מול משתמש ולא לטובה. הנה דוגמה: ישנו משחק מצוין בקוד פתוח שנקרא The Battle of Wesnoth. מדובר במשחק אסטרטגיה בתורות מאוד מושקע. מפתח אחד עשה לו Port ל-iPHone ו-iPad. הוא הצליח להכניס את המשחק לחנות תמורת 5$ והעביר חלק מהכסף שהרוויח למפתחי הפרויקט האחרים כדי לתמוך בפיתוח שלהם. על פניו, נשמע שכולם מרוויחים - המשתמשים יכולים לשחק במשחק האהוב עליהם על המכשיר האהוב עליהם בעוד שהמפתחים מרוויחים קצת כסף. אבל אז התגלתה בעיה: תנאי השימוש של החנות מפרים את רישיון המשחק שהוא GPL. רישיון זה אומר שכל מי שמקבל עותק תוכנה יכול ליצור כמה עותקים שהוא רוצה ולהפיץ אותם הלא. אומנם מותר לך כמפתח לדרוש כסף תמורת עותק תוכנת GPL, אבל אסור לך למנוע ממי שרכש את העותק להפיץ אותו הלאה (אלא אם אתה בעל הזכויות המקורי ויכול לשים רישיון אחר על התוכנה). תנאי השימוש של החנות מוסיפים לכל רישיון, בלי שלמפתח תהיה שליטה על כך, סעיף הגבלה נוסף שאוסר על הפצת התוכנה. סעיף זה נוגד את רישיון ה-GPL וזה ואמר שלמעשה לא ניתן להפיץ יישומים ברישיון GPL דרך החנות של Apple. הוויכוח בין קהילת המפתחים של Wesnoth עדיין נמשך. חלקם, מאוד רוצים לראות את המשחק על ה-iPhone, אבל חלקם טרחו לכתוב את הקוד בידיעה שהוא יהיה חופשי ולא מוכנים להתפשר על העקרונות שלהם. בינתיים המשתמשים מפסידים, המפתחים מספידים ואפילו Apple מפסידה עמלה. וזה רק קצה הקרחון! מה שהפך מחשבים אישיים לייחודיים כ"כ והצמיח תעשיית תוכנה ענקית הוא העובדה שמחשב הוא מכונה כללית שיכולה לעשות כל דבר מלשחק משחק עד להטיס מטוס. עד היום לא קם גוף אחד שיחליט מה ולמי מותר לעשות עם מחשב וכך קיבלנו חידושים כמו אינטרנט, משחקי תלת ממד, מסרים מידיים, תוכנות דוא"ל, VOIP ורשתות חברתיות. זה נכון שיש המון אפליקציות ל-iPhone, אבל בוא נודה בזה - רובן משחקים פשוטים ותוכנות אינפורמטיביות שפשוט מציגות בצורה קצת יותר נוחה מידע שבמחשב רגיל היה ניתן לראות דרך דפדפן. ברגע שמישהו ניסה להכניס תוכנה קצת מעניינת כמו "מד קרינה" או ברגע ש-google רצתה לשחרר את שרותי google voice שלה, או ברגע שמפתח הציעה תוכנת teathering הם כולם קיבלו בעיטה בתחת. הפסד למפתחים, הפסד למשתמשים וסכנה לעתיד התעשייה. לדעתי, מה ש-Apple עשתה צריך להיות לא חוקי. אסור לחברה אחת להפריעה לעסקים של חברות ואנשים אחרים רק בגלל שהיא יצרנית הפלטפורמה. למעשה, כבר התחילו חקירות נגדה בעניין וזה מה שגרם לה (לפי פרשנים רבים) להתקפל בנושא כלי פיתוח אחרים כולל Flash. אגב, ממה שהבנתי מחברי שמשתמשים ב-iPhone, תוכנות לגיטימיות ונחוצות רבות כגון Waze ו-Fring התחילו את דרכן ב-Cydia ורק לאחר מאמץ רב הצליחו להיכנס לחנות הרשמית. האם לדעתך יש משהו לא "כשר" בתוכנות האלה או המפתחים שלהן? האם לדעתך יש הגיון בהערמת עליהם קשיים ולמנועה תוכנות אלה ממשתמשים? לדעתי, זה שהמחוקק האמריקאי קבע שפריצה למכשיר היא חוקית לא מספיק. צריך להיות חוק שאומר שכל אמצעי אלקטרוני או פיזי שמונע ממשתמשים שימוש חוקי במכשיר שרכשו או פוגע בתחרות הוגנת מצד חברות ומפתחים אחרים אסור בתכלית האיסור. כבר יש חוק נגד מונופולים, וכנראה צריך לעדכן אותו למאה ה-21.

guyiphone

New member
ולדעתי

כאחד שעוסק בפיתוח ומנהל אותו על מספר פלטפורמות ובנוסף גם מפתח לאיפון ושאר יצורים, ארצה להוסיף ולהגיב ... אני חושב שנכון ומומלץ (ולא לשם הויכוח) לקיים מערך הגנתי ומשוכלל המונע את הפריצה וההפצה של תוכנות מוגנות, כמדיניות. אני לא חושב שתכניתנים יהיו רעבים לפת לחם מפני שהתחרות רק תגבר! שים לב, תהיה יותר דרישה לתוכנות זולות וב"תפירה" אישית לארגונים קטנים - מפני שאלו לא יוכלו לעמוד בהוצאות הגדולות של הרשיונות. ונחש מי ירוויח, כן כן, אתה, אני ושאר חברינו התכניתנים ונהלי הפרויקטים ... להזכירך, המונופול (התחרותי יש לציין) ששלט בשוק המחשבים האישיים עד אתמול בערך היתה חברת X, היו תביעות וניסיונות להפיל אותם (עד היום) ולא מצליחים להוריד אותם מהמדפים - מפני שיש להם מוצר עובד בשוק מזה 20 שנה בערך, לכן זה לא בכדי. אז אני לא אומר שצריך לחזור לימים שבהם לא יכלת לקנות מחשב ולהשתמש בו ללא מערכת ההפעלה היחידה, אני בטוח שאתה יודע על איזו אני מדבר (אפילו בדוס הם שלטו). אפל נותנת לך את האופציה ולא מאלצת אותך, אדרבה, אם אתה ממש לא רוצה להעיף את חלונות, אזי גם לכך יש פתרונות ואפילו יעילים (פרללס לדוגמא). אפל לא מפסידה דבר ואפילו די שומרת עצמה מהפסדי ענק (דבר שלא מנעו בשנותיה הראשונות) ואני אסביר, ברגע שאתה מאפשר פיתוח אפליקציות לכל דכפין, אזי שאתה מרגע זה חשוף לתחלואות בעייתיות , כגון: ניהול זיכרון, ניהול משאבים, בעיות חומרה, תאימות וכו'. אז נכון, תמיד נוכל לומר שהמשתמש, זה שהתקין, אחראי להתקנות של עצמו. אז זהו שלא! החברה אחראית למוצר האיכותי אותו היא מוציאה לשוק ולא רוצה לדעת/לחשוב שמסתובבים להם מכשירים בעולם שנתקעים אחרי השיחה הראשונה, לדוגמא, רק משום שהפעילו איזו אפליקציה שמנסה להקליט את השיחה ולזהות את הדוברים בה ... (רעיון טוב לא?) ההשקפה הזו, של מוצר איכותי ללא פשרות מגיעה עד לפתחם של התכניתנים ומאלצת אותם לשלם סכום, לחתום על הסכם, ולקבל מרות חוקי החברה ולבסוף להיות מוגנים בזכויות (יותר חובות יש לציין). אני מודה שעם הזמן אני רואה יותר ויותר משחקים מטופשים וחלקם אפילו לא מובנים, ויש שיגידו שיש לי חלק בעניין זה ... (אחת האפלקציות שלי מסובבת בקבוק... טיפשי אבל מוכר). בהקשר זה, אין סכנה לעתיד התעשייה, אלו אמירות של אנשים שלא מכירים את השוק (סליחה) וההתפתחויות העסקיות בו. יש צורך עז להקים מערך הגנתי חזק ובריא. כמובן, שיש גם לקחת בחשבון שאותה חומה שתיבנה, תיפול ושוב יהיה צורך לעשות חשיבה מחדש. אפל לא הפריעה/מנעה ל/מאף חברה/צרכן ואף קוראת כל הזמן למפתחים חדשים לפתח עבורה כחלק מתכנית הפיתוח המפורסמת לכל ברשת. נכון שישנן "בעיות" עם חברות מסויימות, אבל אני מאמין שהזמן יעשה את שלו. במיוחד לאור השינוי החיובי במגמות הצריכה הפרטית של האינטרנט. אותן תוכנות שהחלו דרכן בפירסום פירטי התבררו כלא "כשרות" מכיוון שהן "נגעו"/"התעסקו" בתכונות/פוקציות שלא היו אמורים לגעת ע"פ הסכם הפיתוח החתום (waze - רצתה להיות ברקע בעוד שמערכת ההפעלה "כאילו" לא תמכה בזה, כנ"ל Fring).. החוק נגד מונופול מאוד ברור ודי מעודכן למאה זו, פשוט לא ניתן לעשות הרבה עם חברה שלא מוגדרת כמונופול מראש, אלא רק לדעתם של יחידים. מצטער אם נשמעתי כמי שמסנגר על אפל בצורה זו או אחרת, אבל אני מדי יום מנהל פיתוח ומפתח בעצמי על VS המעודכן ביותר ואני עדיין רואה דברים שצריכים להשתפר ולזוז, להתקדם בקיצור. ואני אומר שלכולנו יש עוד מה ללמוד בהקשר זה ... בהצלחה ! ותודה התגובה !

AYELET1

New member
בינתיים בית משפט פסק שלמרות הכל, הפריצה

לגיטימית. מקווה שבהמשך יאסר על אפל לחסום את הגישה ולנהוג פטרונות, בי , שרכשתי את המכשיר כדת וכדן, שילשלתי לכיסם לא מעט מה שקרוי בעברית של האקדמיה ללשון "ג'ובות" ואני מעוניינת להתקין משהו אחר. ישנו דבר הקשור לחוזים אחידים וקרוי "חוזה מקפח". אינני עורכת דין אך נראה לי שהחוזה של אפל עם המפתחים הוא חוזה אחיד, שיש בו יותר מטעם לפגם.

AYELET1

New member
רק שאני אבין-

מה בדיוק הקשר בין ישומים בסיידיה לישומים פירטיים?! זה שאפל -ירום-הןודה לא שמה חותמת כשרות ?... זה בערך כמו שתאמר שמה שאין עליו הכשר בד"ץ הוא גנוב או אינו ראוי למאכל אדם.

guyiphone

New member
זו אסכולה אחת מני רבות ...

ניתן לראות את אותו נושא השנוי במחלוקת מכמה זויות שונות, ושלך אחת מהן. נכון, לא כל ה"טמא" הוא גנוב, וגם לא דיברתי על סידיה ספיציפית, אלא באופן כללי (סידיה היתה רק דוגמא למוסד הפצה ללא משטר ברור, או לפחות ליברלי מדי). אבל כעיקרון, האם תסכימי איתי שברגע שאת מתקינה אפליקציות פרוצות דינן כדין גניבה ? מפני ש- JB מאפשר את זה כחלק מעניין של הפריצה. ונראה לי שבנקודה זו אסכם את הנושא, אין סיבה תכניתן ישקיע מאות שעות פיתוח ואז יבוא איזה ילד ויחליט שזה ממש מגניב לפרוץ את האפליקציה ולפרסם אותה ברשת. לא בטוח שאת מצדדת במעשים שכאלה, אני צודק? למרות שאצל רוב האנשים שאני מכיר תוכלי למצא אפליקציות פירטיות (כן, אני חוזר לביטוי הזה) אחרי שעשו JB. אני כבר עייפתי מלהגן את עולם הפיתוח, ויש שיגידו שלא הייתי צריך להיכנס לזה ... בשלב זה אני חושב שכל תכניתן צריך למצא לעצמו את ההגנה הטובה לו ולבחון את האינטרסים שלו מחדש בכל אפליקציה מפאת סיכון שזו תיפרץ מחר. *נכון, לא דיברתי על אותן אפליקציות שלא אושרו באפל, ובכ"ז רוצים להוצאה לאור. על מקרים אלה כבר דיברתי בתגובתי הקודמת.

AYELET1

New member
אתה שוב מערבב דבריםן.

תסכים איתי שברגע שקנית סכין כמו אלו המשמשות בקצביה, אתה רוצח? (כי אנשים נדקרו ונרצחו עם סכינים כאלו). לא תסכים? סתם רצית לחתוך בשר אצלך במטבח המשוכלל והמאובזר שלך? אתה צודק. אז הסיבות לביצוע JB הן רבות - שימוש בטלפון שאינו SIM FREE, התקנת תוכנות שאתה מכנה (לא ברור למה!!!) "טמאות" וכד'. יש לי מכשיר פרוץ שאין עליו שום תוכנה פירטית. לעומת זאת יש עליו את SBSettings הנהדרת מהסיידיה והוא אינו SIM FREE , לכן יש לפורצו. רק לידיעתך, JB בלבד אינו מספיק על מנת להתקין תוכנות פרוצות לאייפון. לא מתכוונת להיכנס לזה (ואינני תומכת בכך ) אבל רק שתדע... בנוגע לדבריך: "סידיה היתה רק דוגמא למוסד הפצה ללא משטר ברור, או לפחות ליברלי מדי" אמור-נא, אנו חיים לדעתך ברוסיה הסובייטית, בה היה צריך "מוסד הפצה עם משטר ברור"?

guyiphone

New member
בעיקרון אני מסכים איתך ...

סכין לא סכין, אבל המטבח אכן משוכלל :) כוונתי ל"טמא" = "לא כשר" את יחידה סגולה, מכשיר פרוץ ללא אפליקציה פרוצה אחת, כל הכבוד. ואני יודע שע"מ להתקין תוכנה פרוצה יש לבצע מספר פעולות מקדימות ... (BTDT) סובייטי/קומוניסטי באמת לא היתה הכוונה, אבל כן ליצור אחידות וסטנדרטיזציה (תקן) לכל מה שקשור בפיתוח תוכנה ... (אגב דבר שמקובל בכל העולם, אחרת לא היינו יכולים לקיים את מה שנקרה ממשק בין חומרות/תוכנות/טכנולוגיות/אנשים/ארגונים וכו') ויקי: תקן (סטנדרט בלעז) הוא מפרט או שיטה מקובלים, ואף במקרים מסוימים מחייבים, ליישום בתחום מסוים. 1. קביעת נורמת ייצור להבטחת רמת שימוש בטוחה במוצר. 2. קביעת נורמה לביצוע שיבטיח מוצר איכותי ופונקציונלי (התואם את ייעודו השימושי). 3. קביעת תצורה אחידה לנוחות המשתמשים אשר משתמשים במוצר שיוצר על ידי יצרנים שונים. 4. קביעת ממשק יעיל לצורך תאימות בין יצרנים לאחר פיתוח של טכנולוגיות חדשות. בדרך כלל נקבעים סימנים מוסכמים לתקן שהטבעתם מעידה על היותו של המוצר או השרות תואם את התקן -> הלוגו "Available on the App Store" עונה על כך. לא תסכימי איתי שצריך קו מנחה ברור ומסודר ? * דבר חשוב נוסף, אם הפורצים והמשתמשים למניהם כ"כ רוצים יכולות כאלה ואחרות (שלא הוגדרו ע"י החברה המפיצה), למה פשוט לא לקנות מכשיר אחר? עם מערכת הפעלה אחרת? למה להתעקש לקנות משהו ולשנות אותו. ישנה מדיניות של חברה (אפרופו תקן), כך היא החליטה ונתנה לך את שיקול הדעת באם לקנות את מוצריה או לאו.

BravoMan

Active member
מעניין...

עמדתי לכתוב תגובה מפורטת לתגובה שלך, אבל אז ראיתי את הדיון שניהלת עם איילת והבנתי - כל הטיעון שלך מבוסס למעשה על תעמולת השיווק של Apple שגורסת כי כל הנעילות וההגבלות נועדו בעצם להגן על הלקוחות והמפתחים. אני מתקשה שלא לרדת לשפת רחוב כדי לתאר טענה כזו, והמילים הכי "נחמדות" שעולות לי הן: קשקוש בלבוש! למגבלות חוזיות וטכנולוגיות ש-Apple הציבה במכשירי iOS שלה אין דבר וחצי דבר עם שמירה על איכות או הגנה על זכויות יוצרים של מפתחים. הנה מספר נקודות שמוכיחות זאת: גם Google מספקת מנגנון הגנה לתכנות בתשלום בחנות היישומים שלה (Android Market) ואף הוציאה לא מזמן שיטה משופרת להגנה על תוכנה מפני העתקה. אבל, היא כלל לא מכריחה אף אחד להתקין תכנות דרך אותה חנות. במכשירים מבוססי Android ניתן להתקין תוכנה על מכשיר ממקור חיצוני בלי צורך בפריצה או ידע טכני נרחב. עד היום, הפתיחות היחסית הזו והצורך להגן על תכנות לא התנגשו כלל. אם המטרה של Apple היא לסנן תכנות שלא נכתבו כראוי כדי למנועה פגיעה בתפקוד המכשיר מודעה היא מפרסמת איסורים גורפים על סוגי תכנות וכלי פיתוח מותרים לשימוש? הרי כל תוכנה ממאלה חייבת לעבור בדיקות ואישור, אז מדוע לדוגמה, אפליקציה שמציגה דפי Web לא דרך Webkit המובנה לא יכולה להתקבל לחנות אם היא עובדת תקין לחלוטין? מדוע לפסול אפליקציות מראש? וכיצד הכלל "אם כבר יש מספר יישומי כמו שלך לא תתקבל לחנות" מעודד תחרות? ההוכחה הטובה ביותר לכך ש-Apple עושה משהו פסול היא העובדה שרשויות הגבלים עסקיים משתי יבשות פתחו בחקירות נגדה, ולמחרת יצא סטיב ג'בס בהכרזה שהוא מבטל חלק מהמגבלות על הפיתוח. סימן שיש יותר מ"אנשים בודדים" שמחשבים את Apple למונופול. התירוץ המוכר של "לא מתאים לכם, תקנו מכשיר אחר" תקף רק כל עוד יש בשוק חברות שמכבדות את הזכויות של המפתחים והלקוחות שלהן. אם כל היצרניות ינהגו כמו Apple משום שהיא לא נענשה על מעשיה לא תהיה לצרכן שום ברירה. MS לדוגמה, מעתיקה את שיטת "גן סגור" של Apple במערכת Windows Phone 7 החדשה שלה. אם אתה מרוצה מלפתח אפליקציות שמסובבות בקבוק ורואה את עתיד התעשייה בתכנות בגרוש שלא באמת עשות שום דבר מועיל או חדשני זכותך לדעתך. מבחינתי זה סיוט, ואם הוא יתממש כנראה שאאלץ להחליף מקצוע. דעתי היא שאם רוב המפתחים היו חושבים כמוך, ונמנעים ממימושים מורכבים או חדשניים מחשש שמשהו לא יעבוד או לא יעבוד חלק היינו עד היום משתמשים ב-DOS על המחשב האישי כי אף אחד לא היה נוגע בניהול תהליכים, זיכרון ווירטואלי וכו'. ובאשר לתקן: שום תקן לא אמור להגביל את היכולת של המפתח ליצור תכנות שעושות משהו חדש ושונה. תקן, נחוץ רק כאשר יש מספר תכנות שאמורות להיתממשק בניהן או להוות תחליף אחת לשנייה. כמו כן, תקנים חדשים נוצרים כל הזמן עקב התפתחות הטכנולוגיה. הגבלות של Apple על יצירתיות של מפתחים אינן תקן. ואסיים אם נושא מעט שונה: בתגובתך המקורית הזכרת תכנות זולות מותאמות אישית לארגונים. מהיכרות שלי עם ענף התוכנה, הדרך היחידה לשלב בין התאמה אישית למחיר זול היא לעבוד עם קוד פתוח. תכנות מדף הן זולות, משום שהשקעת הפיתוח שלהן היא חד פעמית בעוד שניתן למכור כמות רישיונות גדולה. התאמה אישית פרושה שעות פיתוח יקרות עבור לקוח בודד (גם אם אותו לקוח הוא למעשה ארגון). כמובן, שניתן לצמצם דרסטית את כמות שעות הפיתוח הנחוצות ובכך את המחיר אם לא מתעקשים להמציא מחדש את הגלגל בכל פעם ומשתמשים בקוד מוכן שזמין ברישיון מתאים.

למעלה