האם קרינת הרקע הקוסמית תואמת למבנה היקום הנצפה ?

האם קרינת הרקע הקוסמית תואמת למבנה היקום הנצפה ?

שלום,

כולכם בוודאי מכירים את התמונה המפורסמת של קרינה הרקע הקוסמית, בתמונה רואים אי-אחידות כלומר איזורים יותר צפופים ואיזורים פחות צפופים (או פחות חמים). מה שמעניין אותי זה האם קיימת התאמה בין המפה הזו של קרינת הרקע הקוסמית ובין מבנה היקום הנצפה? האם באיזורים שבהם הקרינה יותר צפופה קיימות גלקסיות, ובאיזורים הפחות צפופים ישנו חלל ריק?

ושאלה נוספת - מדוע המפה של קרינת הרקע הקוסמית נראית תמיד כמו ביצה פחוסה או צורת אליפסה? מדוע היא אינה עיגול סימטרי?

תודה מראש.

guprnds

Active member
לעניות דעתי התאמה מלאה

בכל הפרמטרים הנבדקים.

זה מוזר, כי אני לא מוצא לכך אזכור בשום מקום

אם ישנה התאמה בין מפת הקרינה הקוסמית ובין מפת היקום הנצפה (צבירי גלקסיות וכדומה) הייתי מצפה שהדבר יוזכר לפחות במשפט אחד שמדבר על קרינת הרקע הקוסמית בויקיפדיה, אך למרבה הפלא אין לכך שום אזכור.

זה מה שמוזר לי.

הקישור בהודעה לא עובד כמו שצריך, הנה הוא שוב:

https://he.wikipedia.org/wiki/קרינת_הרקע_הקוסמית

almogi

New member
נכון להיום יש התאמה מלאה

בלא מעט תצפיות התברר שהקרינה הקוסמית מתנהגת בדיוק כפי שמצופה ממבנה היקום.
&nbsp
עם כל הכבוד לויקיפדיה - היא לא ממש המקור המוסמך. אנא מאמר שלם בנושא זה:
&nbsp
https://www.hindawi.com/journals/aa/2015/135025/
&nbsp

איך המאמר קשור למה ששאלתי?

שאלתי שאלה מאוד ברורה ואתה שולח אותי למאמר שכלל לא קשור לנושא!

שאלתי אם נמצאה התאמה בין המפה של קרינת הרקע הקוסמית ובין מבנה היקום הנצפה (כלומר האיזורים שבהם נמצאים צבירי גלקסיות) איך בדיוק המאמר שקישרת אליו עונה על השאלה שלי?

קיבלתי תשובה ברורה? אמרת שלעניות דעתך יש התאמה מלאה

אך לא סיפקת לכך שום אסמכתות.

עכשיו שלחת אותי לקרוא מאמר לא כל כך קצר, האם בדקת קודם שיש שם תשובה על מה ששאלתי? אם כן, תוכל להפנות אותי לסעיף הספציפי שמדבר על כך במקום שאצטרך לקרוא את כל המגילה הזו?

almogi

New member
אוקיי - אתה מתכוון לקרינת הרקע הקוסמית (CBM)

חשבתי שאתה מתייחס לקרינה הקוסמית שבאה מגופים שמיימיים (גלקסיות, קואזרים וכ').
&nbsp
המפה של קרינת הרקע הקוסמית מודדת קרינה בטמפרטורה של בערך 2.7 מעלות קלווין ומתעלמת מכל קרינה אחרת. מאחר שאין אף גלקסיה או גוף שמיימי אחר שקורן בטמפרטורה הזאת - הם לא ישפיעו על המדידה.
&nbsp
עם זאת האזורים השונים במפה כן מעידים על מיקומם של גופים שמימיים. אי האחידות במפה נובע מהבדלי טמפרטורה זעירים עקב תנודות קוונטיות (Quantum Fluctuations) ביקום הקדום (שניות אחרי המפץ הגדול). התנודות הקוונטיות האלה מתבטאות בצפיפות גדולה יותר של חומר ביקום הצעיר והן שהביאו להיווצרות החומר וממנו היווצרותם של ענני הגז הענקיים שמהם נוצרו הגלקסיות.
&nbsp
התוצאות האלה, אגב, אוששו על ידי הלווין Planck ב 2010.

אתה ממשיך להתעלם ממה שאני שואל

קרא שוב את השאלה שלי - שאלתי האם נמצאה התאמה בין המפה של קרינת הרקע הקוסמית ובין מבנה היקום הנצפה. הלווין Planck אישש את המפה הקודמת של קרינת הרקע הקוסמית, הוא לא אישש שהמפה מתאימה למבנה החומר ביקום - ועל זה בדיוק אני שואל.

למעלה