האספקטים המתמטיים של האוריגאמי - ההרצאה

yochaytzur

New member
האספקטים המתמטיים של האוריגאמי - ההרצאה

לפני חודש וחצי סיפרתי בפורום שאני מתכנן להעביר הרצאה בנושא האספקטים המתמטיים של האוריגאמי, לקהל של כ-100 איש בעלי רקע חזק במתמטיקה. ביקשתי הצעות לנושאים רלוונטיים. זו ההודעה המקורית שלי: http://www.tapuz.co.il/tapuzforum/main/Viewmsg.asp?forum=411&msgid=104825035 קיבלתי הרבה תשובות מעניינות - גם בפורום וגם בפרטי, ועל כך תודה. רציתי לספר שההרצאה המדוברת הועברה השבוע. באולם סידרתי "תערוכה" קטנה של 30 הקיפולים הטובים ביותר שלי, ולפני ההרצאה האנשים נגעו, שיחקו ו"הרגישו" את הנייר. ההרצאה עצמה ארכה שעה, והתוכן שלה הלך בערך ככה: 1. חידה ל"חימום": איך מחלקים נייר לחצי, רבע, שביעית, ואחד חלקי פאי. כל המתמטיקאים התעוררו ברגע זה. 2. ההיסטוריה של האוריגאמי בקצרה, עם דגש על ההתפתחות העצומה של 60 השנים האחרונות. 3. קצת דוגמאות לקיפולים של דגמים המבוססים על אובייקטים מתמטיים: פאונים, טסלציות, פרקטלים. כאן היו בעיקר תמונות. 4. האקסיומות של האוריגאמי מול אלו של סרגל ומחוגה. זה היה מספיק מתמטי כדי לעניין את הדוקטורים אבל לא יותר מדי כדי לא להרדים את השאר. 5. תרשימי קפלים: מה זה, למה מתמטיקאים מתענינים בזה. 6. דוגמא לנושא מחקר בנושא תרשים קפלים: קיפולים שטוחים (flat foldability). הצגתי והוכחתי את משפט Kawasaki. 7. תעלול החתך היחיד: איזה צורות אפשר לקפל ע"י קיפול שטוח וחתך אחד של הנייר. ההרצאה עברה טוב מאוד - שאלו שאלות, העירו הערות והתלהבו מהתמונות והתוצאות. ככל הנראה אני אעביר אותה מול עוד שתי קבוצות לפחות. בסוף שאלתי את הקהל כמה אנשים הלכו לתערוכה במוזיאון טיקוטין (שחודש לפני כן המלצתי עליה). מסתבר שדי הרבה הלכו לראות בעקבות ההמלצה. אלו שלא הלכו אמרו לי אחרי ההרצאה שבעקבות מה שהצגתי הם מאוד רוצים ללכת.

עדי דבש

New member
איפה אתה מרצה?

או אולי, היכן יתקיימו שתי ההרצאות הבאות שאתה מתכנן? אתה עושה לי חשק לבוא ולשמוע גם. אבל... מה זה רקע חזק במתימטיקה? אם עשיתי בגרות 5 יחידות זה מספיק? או שאני לא אבין על מה אתה מדבר?

למעלה