הבגיניסט תקרא...

שמאלני

New member
הבגיניסט תקרא...

אומנם כל ההשגים שכתבת בקשר לזה שביבי שיפר את המצב הכלכלי נכונים אך המחיר היה כבד ביותר. ריבית ריאלית הייתה רצחנית והאבטלה גואה. זו הייתה מדיניות אנטי חברתית והיא עלולה לגרום לפיצוץ חברתי הגרוע מהאינטיפאדה.

אתה כל כך צפוי....

יכולתי להקדים תרופה למכה כי ידעתי שאתה תעלה את הטיעון הזה. אבל העדפתי לחכות, לתת לך להתאמץ קצת. לקח לך יום בערך. רצת לאבא כדי שיציל אותך ויתן לך כמה סיסמאות נבובות? הנה התשובה: ראשית, כשחולים בסרטן נוקטים בטיפולים כימותרפיים, למרות שיש לזה תופעות לוואי חמורות. האינפלציה והגירעון הן הסרטן הכלכלי. לעמדה זו מסכימים רב הכלכלנים הבכירים בישראל (יעקב פרנקל, דוד קליין ואחרים). האבטלה, שהיא כשלעצמה דבר רע מאוד, היא תופעת הלוואי של הטיפול. בשביל לפתור את בעית האבטלה צריך השקעות במשק. כשיש גירעון ואינפלציה, אף אחד לא יתן לך הלוואות כדי להשקיע. רק ריסון תקציבי ואינפלציוני יאפשרו את צמיחת המשק בטווח הארוך. שנית, אם נתניהו היה כל כך גרוע, למה אצל אהוד ברק האבטלה החמירה? לזכותו של נתניהו יאמר שהוא לא הבטיח 300 אלף מקומות עבודה חדשים, כי ידע את האמת: הטיפול בסרטן גורם תופעות לוואי. שלישית, אם כל חסידי הריסון טועים, למה ברק מינה את דוד קליין, שהוא חסיד הגישה הזו לנגיד בנק ישראל? הרי היה יכול למנות נגיד בעל תפיסה "חברתית" שהיה מוריד את הריבית? המסקנה היא שגם הוא הבין מה שנתניהו ופרנקל הבינו. רביעית, כדי שלא תחשוב שאני משוחד, כדאי שתדע שאני לא מרוצה משר האוצר הנוכחי, כיוון שאינו ממשיך את המדיניות הזו ומעדיף מלחמות עם בנק ישראל על פני מלחמות עם שרי הממשלה הבזבזנים. למרות שהוא מהליכוד... בניגוד אליך, אני יודע גם לבקר את המפלגה שלי כשצריך.

שמאלני

New member
אני חולק עליך...

קח לדוגמא את ארה"ב. מדינה קפיטליסטית מעוז הקפיטליזם בעולם כיצד היא נלחמת במיתון אם אינך יודע אני אספר לך. נגיד הבנק המרכזי הוריד את הריבית הריאלית לאפס !!!!!!!! כדי לעורר את המשק ולהוריד את רמת האבטלה במחיר של עליה באינפלציה. זה מה שביבי היה צריך לעשות. כדאי לביבי ללמוד מהמודל האמריקאי ולא מתלמידי מילטון פרידמן כגון פרנקל קליין ושותפיהם לדעה.

חה-חה-חה

אבל מה שיעור האינפלציה בארצות הברית? שואף לאפס!!! כשביבי עלה לשלטון השיעור השנתי היה 15%!! ביבי הלך במודל האמריקאי: קודם הוא הוריד את האינפלציה, ובמקביל פרנקל הוריד את הריבית (שהגיעה לשיא נומינלי בתקופת פרס) בהדרגה. אבל אתם לא נתתם לו לגמור את העבודה והעליתם את ברק... אם היה ממשיך, היתה מגיעה גם הצמיחה. אז שבו בשקט. דרך אגב, טוב לדעת שאתה חושב שפרידמן, פרנקל, קליין (ועוד כמה שמות בIMF) טועים. אני גאה להיות שותף לדעתם של כאלה אנשים גדולים, שלעומתם אני לא יותר מחגב.

small@ani

New member
שמאלני, אני מציע שתתרכז בפוליטיקה

כלכלה הוא לא הצד החזק שלך. ותמשיך להציק להם על הכוחנות שלהם.

שמאלני

New member
תשמע אתה צודק...

אני לא כלכלן או משהו אני תלמיד תיכון ואני לא מבין בזה הרבה אבל בשביל זה יש את אבי :).

למעלה