הגישור פשט את הרגל...

מצב
הנושא נעול.

בת-אורן

New member
הגישור פשט את הרגל...

הגישור פשט את הרגל...
לפני מספר ימים הזדמן לי לפגוש במשרדן שתי עורכות דין העוסקות בתחום המשפחה. על הקיר הלבן שמאחורי השולחן התנוססו דיפלומות מסוגים שונים ובינהן שתי תעודות מגשר. אחת לכל עורכת דין. ציינתי בפניהן שגם אני, למרות שאיני עוסקת בתחום, מחזיקה בתעודה שכזו והתגובה שקיבלתי גרמה לצביטה בלב. "הגישור פשט את הרגל" - כך שתיהן, בפה אחד, בנחישות ובבטחון. ולא רק זאת, הן גם סיפקו הסברים להודעתן: 1. האמוציות, הכעס ותחושת הנקם של הצדדים לא מאפשרים תהליך תקין 2. בזמן שאחד מגיש עצמו כנה ונקי לשולחן הדיונים השני עסוק בהסתרת רכוש 3. ההליך ארוך ולא ברור המפגש המתואר העלה בי שאלות ואני מעלה אותן שוב כאן כפתח לדיון.... 1. הכצעקתה ? הגישור פשט את הרגל ? 2. איזה כלים יש למגשר כדי לנטרל את "השדים" כגון אמוציות הפוגעים בתהליך ? 3. השילוב עורך דין / מגשר ( שאלה עתיקת יומין) - עד כמה הוא נכון? אשמח לשמוע את דעתכם... חג שמח, בת-אורן

s i l v e r a

New member
הגישור לא פשט את הרגל.....

הגישור פשט את הרגל...
לפני מספר ימים הזדמן לי לפגוש במשרדן שתי עורכות דין העוסקות בתחום המשפחה. על הקיר הלבן שמאחורי השולחן התנוססו דיפלומות מסוגים שונים ובינהן שתי תעודות מגשר. אחת לכל עורכת דין. ציינתי בפניהן שגם אני, למרות שאיני עוסקת בתחום, מחזיקה בתעודה שכזו והתגובה שקיבלתי גרמה לצביטה בלב. "הגישור פשט את הרגל" - כך שתיהן, בפה אחד, בנחישות ובבטחון. ולא רק זאת, הן גם סיפקו הסברים להודעתן: 1. האמוציות, הכעס ותחושת הנקם של הצדדים לא מאפשרים תהליך תקין 2. בזמן שאחד מגיש עצמו כנה ונקי לשולחן הדיונים השני עסוק בהסתרת רכוש 3. ההליך ארוך ולא ברור המפגש המתואר העלה בי שאלות ואני מעלה אותן שוב כאן כפתח לדיון.... 1. הכצעקתה ? הגישור פשט את הרגל ? 2. איזה כלים יש למגשר כדי לנטרל את "השדים" כגון אמוציות הפוגעים בתהליך ? 3. השילוב עורך דין / מגשר ( שאלה עתיקת יומין) - עד כמה הוא נכון? אשמח לשמוע את דעתכם... חג שמח, בת-אורן
הגישור בהקפאה עמוקה... כל המעורבים בקידום הגישור נדהמו מכמות האנשים שהחליטו כי גישור יהיה עיסוקם...ואי אפשר היה לדעת מי מגשר מקצועי ומי אינו? גם מערכת בתי המשפט לא הייתה ערוכה לכך. יש הצעת חוק הגישור בכנסת - וכנראה, ב- 2008 יאושר בשלוש קריאות . החוק קובע מי רשאי להיות מגשר וגם -נהלים לעניין העבודה המעשית. כיו"ר עמותת מגשרי ישראל השתתפתי בדיונים שנערכו בועדת חוקה, חוק ומשפט -ואנו עוקבים אחר כל התפתחות בנושא. לא כדאי להתייאש -על אף המצב הגרוע בו ממוצב הגישור כיום. אם מגשרי ישראל יתאגדו סביב העמותה, יתמכו בפעולותיה - סיכויים גדולים כי גם מצב הגישור בישראל יעבור תפנית לעתיד טוב ובטוח יותר. חג שמח

בת-אורן

New member
יאוש? - לא בבית ספרנו...

הגישור בהקפאה עמוקה... כל המעורבים בקידום הגישור נדהמו מכמות האנשים שהחליטו כי גישור יהיה עיסוקם...ואי אפשר היה לדעת מי מגשר מקצועי ומי אינו? גם מערכת בתי המשפט לא הייתה ערוכה לכך. יש הצעת חוק הגישור בכנסת - וכנראה, ב- 2008 יאושר בשלוש קריאות . החוק קובע מי רשאי להיות מגשר וגם -נהלים לעניין העבודה המעשית. כיו"ר עמותת מגשרי ישראל השתתפתי בדיונים שנערכו בועדת חוקה, חוק ומשפט -ואנו עוקבים אחר כל התפתחות בנושא. לא כדאי להתייאש -על אף המצב הגרוע בו ממוצב הגישור כיום. אם מגשרי ישראל יתאגדו סביב העמותה, יתמכו בפעולותיה - סיכויים גדולים כי גם מצב הגישור בישראל יעבור תפנית לעתיד טוב ובטוח יותר. חג שמח
יאוש? - לא בבית ספרנו...
אמנם כפי שכתבתי בהודעתי הראשונה הופתעתי מן האמירה אך מכאן ועד יאוש הדרך ארוכה. עם זאת, בתגובתך אתה מתייחס רק לשאלה הראשונה שהעליתי ואני הייתי שמחה לשמוע את דעתך (ודעתם של אחרים) גם לגביי שניי הנושאים האחרים שהעליתי שעוסקים פחות בסטטוס ויותר באופי הליך עצמו. חג שמח

s i l v e r a

New member
לא השבתי כי לא מצאתי לנכון להשיב תשובה שאינה

הגישור פשט את הרגל...
לא התחמקתי משתובה - ואסביר. השאלות שאת שאלת , כתוצאה מהפגישה עם שת המגשרות, מאפיין מגשרים/ות שהם, לדעתי -חסרי ניסיון בגישור ו/או לא מרצועיים מספיק כדי להתמודד עם צדדים קשים ומבוי סתום. כדי לגרום לצדדים לצעוד "מקרב - לקרבה", דרושה הבנה רבה של בני אדם (רבע פסילוגוג), הבנת הסכסוך, היכולת להבחין בין הסכסוך לבין האגו -ולדעת לטפל בכך. רק ניסיון רב בתיקים אמיתיים יוכל לגרום למגשרים/ות לדעת להתמודד עם המצביפם שתוארו על ידך. באשר לעורכי דין: יש המשתפים פעולה עם המגשרים למען לקוחותיהם, ויש שאינם -ומעדיפים הליכים משפטיים. לדעתי, מגשר מקצועי צריך לקלוט גם את עורך הדין, חשיבתו וגישתו לסכסוך - ולנסות להביאו לידי שיתוף פעולה למען יישוב סכסוך של לקוחותיו. יש עורכי דין רבים שהם מגשרים ואף כאלה, שכתוצאה מהגישור החליוט לזנוח את עריכת הדין (שם יש רק מלחמה) ולעסוק אך ורק בגישור ויישוב סכסוכים בהסכמה. אם תרצי לשאול עוד שאלות לצורכי הרחבה - אין לי כוונה להשיב מעבר למה שהשבתי בפורום. אבל, תוכלי להתקשר למשרדי -03-6497544 וארחיב -אם יש מה. תודה ומועדים לשמחה.

המשך הדיון

לא התחמקתי משתובה - ואסביר. השאלות שאת שאלת , כתוצאה מהפגישה עם שת המגשרות, מאפיין מגשרים/ות שהם, לדעתי -חסרי ניסיון בגישור ו/או לא מרצועיים מספיק כדי להתמודד עם צדדים קשים ומבוי סתום. כדי לגרום לצדדים לצעוד "מקרב - לקרבה", דרושה הבנה רבה של בני אדם (רבע פסילוגוג), הבנת הסכסוך, היכולת להבחין בין הסכסוך לבין האגו -ולדעת לטפל בכך. רק ניסיון רב בתיקים אמיתיים יוכל לגרום למגשרים/ות לדעת להתמודד עם המצביפם שתוארו על ידך. באשר לעורכי דין: יש המשתפים פעולה עם המגשרים למען לקוחותיהם, ויש שאינם -ומעדיפים הליכים משפטיים. לדעתי, מגשר מקצועי צריך לקלוט גם את עורך הדין, חשיבתו וגישתו לסכסוך - ולנסות להביאו לידי שיתוף פעולה למען יישוב סכסוך של לקוחותיו. יש עורכי דין רבים שהם מגשרים ואף כאלה, שכתוצאה מהגישור החליוט לזנוח את עריכת הדין (שם יש רק מלחמה) ולעסוק אך ורק בגישור ויישוב סכסוכים בהסכמה. אם תרצי לשאול עוד שאלות לצורכי הרחבה - אין לי כוונה להשיב מעבר למה שהשבתי בפורום. אבל, תוכלי להתקשר למשרדי -03-6497544 וארחיב -אם יש מה. תודה ומועדים לשמחה.
המשך הדיון
ערב טוב. ברצוני להגיב על דבריהן של שתי המגשרות: 1. אמוציות, כעס ונקם - לעיתים אכן התחושות אלו חזקות במיוחד, במיוחד נכון הדבר כאשר מדובר בסכסוך מורכב, הפוגע במספר מעגלי החיים (למשל, סכסוך בנושא עבודה, לעומת סכסוך בנושא עבודה+משפחה. בדוגמא השניה, הסכסוך מורכב יותר ותחושות הכעס והנקם יהיו, סביר להניח קשות יותר). אולם, לא כל סכסוך הוא כזה. ישנם סכסוכים נקודתיים , ובמקרים כאלו, קיימת נכונות גדולה יותר להגיע לפתרון מצד שני הצדדים. במקרים של סכסוכים מורכבים, על המגשר לנסות ולגייס את הצדדים להליך. עליו לשכנעם, כי פתירת הסכסוך כעת עדיפה על תחושת הנקם בעתיד. נכון, כאשר תחושות כעס ונקם הן קשות , הסכוי להגיע לפתרון הוא חלש יותר. למרות זאת כדאי לנסות את ההליך. בזמן הגישור שני הצדדים עוברים תהליך. מעמדות מנוגדות - להתדברות ויצירת פתרון.ישנם מקרים שההליך מצליח גם במקרים כאלו, וישנם מקרים שלא. נכון. מיומנות המגשר עשויה בהחלט לתרום. 2. לא נכון לאמר שבכל המקרים האחד נקי כפיים והשני לא. ישנם מקרים ששני הצדדים רוצים להגיע לגישור ולפתרון. במידה וצד אחר רואה כי הצד השני אינו נקי כפיים, ושהתנהגות זו אינה משתנה תוך כדי הליך הגישור, יכול הוא להפסיק את ההליך. גם המגשר רשאי לעשות כן. 3. ההליך ארוך ואינו ברור - הליך הגישור מאוד ברור. הוא אפילו מובנה, שלב אחרי שלב ואין קיצורי דרך. לעיתים ההליך מהיר ולעיתים איטי יותר. לגבי השאלות שנשאלו: 1. לא מובן לי כיצד ניתן לאמר על הליך שנמצא רק בתחילת דרכו כי הוא כבר פשט את הרגל? הוא רק בתחילת הדרך, ויש לפעול רבות כדי להשרישו. קראתי ראיון עם השופט ברק, ושם הוא אמר, כי יש להשריש את הליך הגישור, לאו דווקא כדי להוריד מהעומס הרב שיש לבתי המשפט, אלא כדי ליצור תרבות אחרת. וזוהי הסיבה מדוע מנסים להחדיר את הגישור גם לבתי הספר ולקהילה. 2. כדי לנטרל את ה"שדים", צריך המגשר לגייס את הצדדים לגישור. עליו להציג בפניהם את האלטרניטיבות השונות הפתוחות בפניהם. המגשר מציג בפני הצדדים את האלטרנטיבות לפתרון (גישור/משפט/בוררות, למשל) וביחד מחפשים חלופות לפתרון (פתרונות לסכסוך תוך כדי הליך גישור). עליו לנסות ולגייס את הצדדים לבחור באלטרנטיבת הגישור על פני בית משפט. זה אולי נשמע קל, אך ישנם כאלו שדווקא יבחרו לצעוד עם דגל הנקמה במשך שנים רבות מאשר להגיע לפתרון כיום. 3. אני הבנתי את שאלתך אחרת - האם מגשר צריך להיות עו"ד. לפי החוק - לא. בסעיף 79 לתקנות סדרי דין אזרחי, רשום תואר אקדמאי. כדאי ללכת למגשר שמתמקצע בתחום הסכסוך. לדוגמא - תביעות בנושא בנקאות - כדאי לפנות למגשר מתחום זה. במידה והמגשר מתמקצע בתחום הסכסוך, סביר שיהיה לו קל יותר לגשר על הפערים. אולם, לפני שפונים להליך גישור, כדאי להתייעץ עם עו"ד, וזאת כדי שהוא ינסה להעריך בפנייך את הסיכויים/הסיכונים שבפניה לבית משפט. כדאי להגיע להליך, אחרי שיודעים טוב יותר מהם הנקודות החזקות והן הנקודות החלשות של המקרה.

יש טעם רב בשאלתך, לדעתי

הגישור פשט את הרגל...
יש טעם רב בשאלתך, לדעתי
יש הבדל מהותי במפה הפסיכולוגית של מגשר, מול עורך דין. עורך דין, בנוי על "משחק אפס", קרי, מה שצד אחד מרוויח בא על חשבון הצד השני. אצל המגשר, לעומת זאת, מדובר על WIN-WIN, קרי, הגדלת העוגה. מסיבה זו, בין היתר, יש בעיה עם עו"ד שהם מגשרים. הסיבה שיש הרבה עורכי דין העוסקים בכך, מחולקת לשני רכיבים עיקריים: 1. מסורתית, לשכת עורכי הדין התנגדה נואשות להליך, מתוך חשש לפגיעה באינטרסים, ומשהבינה שהסיכוי לנצח קלוש, הצטרפה, בבחינת "אם אתה לא יכול לו- הצטרף איליו". 2. רבים מעורכי הדין, מאוכזבים מהמאבקים הרבים הכרוכים בעבודתם, ומשלים עצמם כי מלאכת הגישור, תהיה רווחית ונעימה. העובדות בשטח הן, כי כיום יש מעל 10,000 מגשרים -רק 200 מהם בערך, חברים בעמותת המגשרים", שמר סילורה הנ"ל (מגשר בעצמו ומנהל אתר "סולחה") היה היו"ר שלה. רובם המכריע של המגשרים, אינו עוסק בגישור. יש מכוני גישור רבים, אשר מרבית פרנסתם היא מ...קורסים למגשרים.... בחירת מכון גישור מקצועי, אמין וטוב, היא מלאכה קשה, והתהליך כולו, העובר בארץ, כולל גישור חובה (שכבר נחקק), פוגעים בפילוסופיית החיים של הגישור ובמוסד הגישור.,אני מציעה לך, לבחור מגשר שאינו עוסק בעריכת דין, במכון ידוע ומוכר, ולהזהר מאד מאותם בעלי אתרים שאין מאחורי האתר -ממש. גישור מקצועי, הוא הליך מעולה. מעולה לכל תחומי החיים. טועה מי שאומר כי אינו מתאים להליך פלילי, והיו דברים מעולם. המדינה היא צד בהליך הפלילי, והיא בהחלט יכולה ומסכימה לגישורים. גישור הוא הליך מובנה, בו נקבעת מראש מסגרת התקציב ומספר הפגישות המשוער. זה אינו טיפול פסיכולוגי, ואין מה להפסיד למי שמתנסה בו. גם אני אשמח לעמוד לרשותך, בשאלות נוספות כמו מר סילורה, אלא שאיני באה לפרסם כאן את המכון שלי, אלא רק להביע דיעה. בכל מקרה, בהצלחה.

מצב
הנושא נעול.
למעלה