הדרך הרביעית

lonliko

New member
הדרך הרביעית

שלום לפני כמה שבועות הלכתי להרצאת מבוא של "בית הספר למודעות עצמית למען התפתחותו ההרמונית של האדם", המיוסד על התורה של גורדייף ואוספנסקי, שהבנתי שנקראת גם "הדרך הרביעית"/"אניאגרם". הדברים ששמעתי הדהדו אצלי, ורציתי להמשיך בתהליך. נציג מהקבוצה הפנה אותי לספרו של אוספנסקי, שמצאתי שהוא מדבר אליי גם כן (לפחות בחלקים שהבנתי...). אהבתי את הרוח התובענית והשכלתנית שנושבת מהספר, אהבתי את האנשים שראיתי מבית הספר, שנראים לי מקורקעים ורציניים, בקיצור - נראה היה לי שיש כאן כיוון טוב. אלא שהחשדנות והביקורתיות החזקות הטמועות אצלי, יחד עם התנסות ב"כוויות" מתורות רוחניות שנראו נכונות אך בדיעבד התברר שלא היו מתאימות לי, מובילים אותי לבדוק שוב את הדרך לפני שאני מתקדם בה. האם מישהו מכיר את התורה של "הדרך הרביעית"? מכיר תלמידים מבית הספר הנ"ל? האם מישהו מכיר אנשים שהצליחו להתקדם נפשית/רוחנית באופן משמעותי על ידי הדרך הזו? האם מישהו יודע על נזק נפשי או גופני שנגרם לאדם אשר הלך בדרך זו? אני שואל לא כדי להאכיל את הפחדים שלי (טובנו, קצת כן... אבל לא רק
), אלא (בעיקר) בשביל לאסוף מידע שיעזור לי לשקול באופן מושכל וענייני את העלות-תועלת שאפיק מהדרך הזו לפני שאני ממשיך בה. תודה רבה מראש

הדרך הרביעית של אוספנסקי היא דרך מצויינת

הנותנת כלים להבנות, תובנות והתמודדיות עם ודרך החיים. אבל כך גם הרבה שיטות אחרות נותנות כלים לאותם המטרות. אז כפי שהעדת על עצמך, זה לא "התורה" זה החשדנות שלך שמפילה אותך בכל פעם מחדש. אין תורות שאינן נכונות גם אלה שנראו לך כך, מכל אחת מהן אתה למד שיעור לחיים וכל אחת שנתקלת בה נמצאה שם על מנת שתיתקל בה. לכן לפני שאתה נכנס שוב אל תוך "מלכודת" שאתה מציב לעצמך, התחל רק בקריאת ספרים בנושא וכאלה יש רבים כאשר כולם מובילים לאותו המקום רק במילים שונות. אם תרצה תוכל להכנס לבלוג שלי ושם תוכל לפגוש את הספר "אתה - תהיה אשר תהיה" שאני כתבתי ושעוסק באדם, במה שמניע אותו ובגורמים שגורמים לו להיות כפי שהוא ומה הוא יכול לעשות על מנת לשנות, אם הוא חושב או יודע שעליו לשנות.
בוקר טוב

small2talk

New member
לא מכירה אותם ספציפית

אבל ראיתי בעבר שהם נמצאים באתר של המרכז הישראלי לנפגעי כתות, מה שמעלה חשש. לגבי כל שיטה ודרך - מהניסיון שלי צריך להפעיל היטב גם את חוש הריח וגם את השכל הישר: לבדוק אם השיטה מתיישבת עליך בנוחות ולא מרגישה כמו משהו כפוי, אם הבטן מאותתת שזה משהו אמיתי וטוב (יש הרבה דברים אמיתיים שיכולים להיות גם הרסניים, אם זה לא בזמן הנכון, במינון הנכון או מועבר על ידי האנשים הנכונים) לי חשוב להרגיש שהמרצה או המנחה הוא איש שמרגיש לי "שלם". לשים לב שהשיטה והמנחה\מרצה יותר "מקשיבים" לאדם מאשר רוצים להשמיע. והשכל הישר - לשים לב שהשיטה לא גוררת או מאלצת אותך (נפשית, לא רק באיומים או משהו כזה) לעבור גבולות עצמיים שלך בצורה קיצונית. זה נוגע לדברים כלכליים, פיזיים, רגשיים (חשיפה או תהליך). תצליח!

Lemonchela

New member
שלום!

נתקלתי בהודעה שלך במהלך חיפוש שאני עשיתי על "הדרך הרביעית", בי"ס למודעות" או האלף השלישי, האם כולן זה בעצם אותו דבר? בכל מקרה, היתי אתמול בהרצאה ויצאתי מסוקרנת אך גגם קצת חוששת.. רציתי לשאול האם הגעת לתובנות לגבי השיטה במהלך החודש האחרון. תודה לימור

lonliko

New member
תשובות

שלום לימור "הדרך הרביעית" ו"בי"ס למודעות עצמית למען התפתחותו ההרמונית של האדם" (מקווה שזה השם המדויק) - אותו דבר. "האלף השלישי" - לא יודע, לא שמעתי. אני הייתי לפני כחודש בראיון הקבלה (עושים אותו בערך אחרי 3 פגישות עם אחד מחברי הקבוצה) ועוד לא קיבלתי תשובה (אמרו לי מראש שזה יכול לקחת כמה חודשים). מאז לא התעסקתי בזה, אבל חבר שלי הפנה אותי לטקסטים אחרים של שיטת ה"אניאגרם" - שהבנתי שגם זה שם נוסף לאותו הדבר, שהם מובָנים יותר. אמרתי לעצמי שאם וכאשר אמשיך בדרך הזו, אנסה לקרוא את החומרים הללו, כי ככל שהתקדמתי בספר של אוספנסקי כך איבדתי את הקשר איתו כל טוב

למעלה