היסטוריה: הממלכה המאוחדת

היסטוריה: הממלכה המאוחדת../images/Emo124.gif

הקמה: האיחוד של 1801 מטבע :לירה שטרלינג איזור זמן: UTC הימנון לאומי: אין סיומת אינטרנט :UK. קידומת טלפון: 44 (1) בפועל אנגלית. לוולשית וגאלית סקוטית יש מעמד שווה לאנגלית בווילס וסקוטלנד בהתאמה. (2) הוקמה כ"הממלכה המאחודת של בריטניה הגדולה ואירלנד", השם שונה ב1927. (3) למרות שלא מוגדר הימנון רשמי, כאשר נדרש אחד בטקסים רשמיים משמש השיר - God save the queen. הממלכה המאוחדת של בריטניה הגדולה וצפון אירלנד (מכונה גם אנגליה או בריטניה) היא ממלכה חוקתית השוכנת על אי גדול לא הרחק מחופיה המערביים של יבשת אירופה, מול צרפת. כמו בכל הממלכות האחרות באירופה בימינו, סמכותו של המלך (כיום עומדת בראש בריטניה המלכה אליזבת השניה) מצומצמת ביותר, ותפקידו בעיקרו טקסי. הממלכה המאוחדת מורכבת ממספר ממלכות ונסיכויות, שבעבר הרחוק היו נפרדות: העיקרית היא אנגליה, ונוסף לה נמצאות באיחוד נסיכות ווילס, סקוטלנד, וצפון אירלנד. עד תחילת המאה העשרים שלטה בריטניה על מושבות רבות בכל רחבי העולם. בשיאה, שלטה האימפריה הבריטית על כרבע משטח היבשה בעולם, וכונתה "האימפריה שבה השמש אינה שוקעת לעולם". לאחר מלחמת העולם השניה החלה בריטניה לאבד את מושבותיה, בעיקבות מרידות מקומיות וסכסוכים עם מדינות מקומיות, וכיום היא שולטת במספר מצומצם ביותר של מושבות, וביניהן גיברלטר, איי פולקלנד שליד אמריקה הדרומית ומספר איים (ראו שטחי חסות).

הממלכה המאוחדת/חלק ב'

היסטוריה האי הבריטי ישנם הוכחות להתישבות בני האדם באי הבריטי מראשית הקיום האנושי באירופה לפני 400,000 שנה. עד סיום תקופת הקרח האחרונה בשנת 6,500 לפני הספירה היתה בריטניה מחוברת לאירופה בחיבור יבשתי. התרבויות הקדומות לא השאירו אחריהם כל עדות כתובה אלא רק שרידי מבנים. בין המבנים המרשימים ביותר ששרדו מאותה תקופה הוא מעגל האבנים בסטונהנג' שנבנה בין השנים 3,500 ל-1,500 לפני הספירה. בשנת 800 לפני הספירה פלשו שבטים קלטים לאי והביאו את תרבותם ששרידים לה קיימים עד היום. הפלישה המשמעותית ביותר היתה הפלישה הרומית. לאחר מספר נסיונות כושלים בתקופתו של יוליוס קיסר הצליח הקיסר קלאודיוס, לכבוש את האזור של אנגליה בשנת 43 לספירה. הרומים פיתחו את האזור שבשליטתם והקימו את לונדון כמרכז שלו. לאחר נפילת האימפריה הרומית נטשו חייליה את בריטניה בשנת 410. לתוך האזורים הללו פלשו שבטים גרמנים שהידועים בהם הם השבטים האנגלים והסקסונים. התושבים הקלטים נדחקו לצפון ולווילס. החל משנת 793 החלו פלישות חוזרות ונשנות של ויקינגים לבריטניה. הם אף השתקעו באי תקופות מסויימות. גירושם החל בתקופתו של המלך הסקסוני אלפרד הגדול שלחם בהם, איחוד את אנגליה וביסס את השלטון המרכזי. בשנת 1066 פלשו שבטים נורמנדים לבריטניה והשתלטו על ממלכת אנגליה. שושלת המלוכה שיסדו שולטת, עם הפסקות קלות, עד ימנו אלה. גם השפה הנורמנדים הביאו השפיעה על השפה האנגלית של אותה תקופה והטמיעה בה מאפיינים רבים מהצרפתית והלטינית. הממלכה המאוחדת אנגליה וסקוטלנד היו קיימות כישויות עצמאיות מהמאה ה-10. ווילס אוחדה לתוך אנגליה בהסכמים שנחתמו בשנים 1284 ו-1536 לאחר תבוסות צבאיות. עקב קישרי נישואין החל משנת 1603 שלט אותו מלך גם בסקוטלנד וגם באנגליה עד שלבסוף הם אוחדו בשנת 1707 לממלכה אחת, "ממלכת בריטניה הגדולה". בשלב זה אוחד כל האי הבריטי תחת אותו שלטון. בשנים שקדמו לאיחוד עברה אנגליה מהפיכה דתית בימיו של הנרי השמיני (1491-1547). לאחר שהאפיפיור סירב לבקשתו לבטל את אחד מחתונותיו, הוא הקים את הכנסיה האנגליקנית שמיגרה את הנצרות הקתולית מבריטניה והפכה אותה לפרוטסטנטית. השילטון המלוכני היה יציב לאורך השנים מלבד תקופה אחת בה כונן באנגליה משטר לא מלוכני. התקופה החלה בשנת 1649 כשהוצא להורג המלך צ'רלס הראשון והוחלף במצביא אוליבר קומוול. רק בשנת 1660 חודשה המלוכה. הממלכות שהרכיבו את הממלכה המאוחדת: לאחר שנים של השפעה אנגלית כבדה על אירלנד היא אוחדה לתוך הממלכה המאוחדת בשנת 1801. כתוצאה מכך נקראה הממלכה: "הממלכה המאוחדת של בריטניה הגדולה ואירלנד" המאה ה-19 הביאה לשיגשוג בממלכה המאוחדת. מספר גורמים תרמו לכך: שלטון יציב בראשות המלכה ויקטוריה ששלטה בין השנים 1837 עד 1901, קידמה טכנולוגית שסייעה להציב את בריטניה בראש המהפיכה התעשייתית ושליטה צבאית שסייעה להשתלטות על קולוניות רבות ועשירות (הודו, אוסטרליה, ניו זילנד, קניה, דרום אפריקה ועוד). המאה ה-20 אופיינה באיבוד השילטון ברוב הקולוניות שהפכו למדינות עצמאיות ואפילו ברובה של אירלנד שהפכה למדינה עצמאית ב-1921. בממלכה המאוחדת נשארו רק שש מחוזות בצפון אירלנד שהיה בהם רוב פרוטסטנטי. שמה של המדינה שונה בהתאם ל"ממלכה המאוחדת של בריטניה הגדולה וצפון אירלנד". כל זאת קרה בעוד בריטניה משקיעה את מירב משאביה בשתי מלחמות העולם. בעוד שבמלחמת העולם הראשונה נלחמו הבריטים על אדמת אירופה במלחמת העולם השניה אויימה בריטניה עצמה על ידי הפצצות חיל האויר הגרמני.

הממלכה המאוחדת/חלק ג'

כתחליף לאימפריה הבריטית הוקם "חבר הלאומים" שמאגד את רוב המדינות שהיו שייכות בעבר לאימפריה. במקביל הצטרפה בריטניה לאיחוד האירופי אם כי היא נוקטת בגישה מעט בדלנית בהשוואה לגרמניה וצרפת. לדוגמא: בריטניה שמרה על המטבע שלה ולא הצטרפה לגוש האירו. בריטניה חברה גם בברית נאט"ו. בשנת 1999 החל הפרלמנט בתהליך שבו ניתנו סמכויות אוטונומיות לממלכות שמרכיבות את הממלכה המאוחדת. במסגרת זו כוננו מחדש הפרלמנטים של סקוטלנד, ווילס וצפון אירלנד. גם השפות של האזורים הללו הוחזרו לחיים והחלו להלמד בבתי הספר, במקביל לאנגלית. שטחי חסות כשריד לאימפריה הבריטית, נשארו שטחים רבים תחת שליטת הממלכה המאוחדת. חלקם במעמד עצמאי למחצה, חלקם מדינות חסות ולחלקם אין כל מעמד עצמאי. ברוב השטחים הללו יש אוכלוסיה מעטה (אם בכלל). האוקיינוס האטלנטי סנט הלנה - אי במרכז האוקיינוס האטלנטי אססנשן טריסטן דה קונו איי דרום ג'ורג'יה ואיי דרום סנדוויץ - איים מדרום לדרום אפריקה איי פולקלנד - איים בדרום האוקיינוס השקט מול חופי ארגנטינה הקריביים ברמודה איי הבתולה הבריטים איי טורק וקייקוס מונטסארט איי קיימן אנגווילה האוקיינוס השקט וההודי איי פיטקיירן - איים מבודדים עם 48 תושבים בדרום האוקיינוס השקט. הטריטוריות הבריטיות באוקיינוס ההודי אירופה גיברלטר - מושבה בריטית ששולטת על הכניסה לים התיכון האי מאן - אי בין בריטניה לאירלנד איי התעלה - האיים ג'רסי וגורנסי אחר הטריטוריות הבריטיות באנטרטיקה בסיסים צבאיים אוטונומים בקפריסין ובאירלנד. the end שקעתי בזה הרבה ואני מקדיש את זה למנהלת האהובה עליי בתפוז:לירון aniviel מקורות: אנציקלופדיית y-net ספריית אוניברסיטת תל-אביב בר אילן סנוניט ארכיוני איי אמ אף

edlessme

New member
בסט ביותר...

רק שלדעתי צריך אולי להיות איזושהיא אפשרות לחברים להוסיף ולשנות את התוכן...

DukiMan

New member
כל הכבוד ../images/Emo70.gif

ממצה ומרתק. התרבות הקלטית, אגב, מאוד מעניינת אותי, ואני אוסף עליה חומר כבר הרבה זמן. בינתיים - זה במגירה הוירטואלית שלי

Nimst

New member
המאמרים האלה חביבים,

אבל.. זה לא מנוגד לחוק זכויות יוצרים?

מה זאת אומרת מנוגד לחוק זכויות יוצר

יוצרים? עשיתי אותם דרך אנציקלופדיות אני סטודנט ואני לומד את זה וזה סיכומים שאני עושה הכנתי את המאמר הזה ולא גנבתי אותו חחח

Nimst

New member
השאלה היא

אם העתקת קטעים מפה ומפה ועשית קולאז', או שהניסוח שלך.

אז ככה....

וולאס וגרומיט זה מאמר שלי וגם התפרסם בעבר בעיתון של מבקרים צעירים זה מאמר שלי מלא כבתי והנוסח והכל שלי מ-א ועד-ת על אנגליה זה גם וגם גם ניסוח שלי וקצת קולא'ז אבל הארגון והכל בא ממני וגם לא מעט ניסוח

החוק אומר שאם אתה משתמש ב-3

מילים ומעלה מהניסוח המקורי זה נחשב העתקה, אז תיזהר מאד. זה שחלק מהניסוח שלך זה לא מספיק טוב לפי חוקי זכויות יוצרים.

yoo

New member
מעניין מאוד :)../images/Emo45.gif

למדתי עוד כמה דברים חדשים :) תודה!

בכיף:)

אני עובד על עוד דברים חדשים שאני מקווה שיעשירו לכם עוד ועוד את הידע פה לשרותכם:)

למעלה