הכאב של הלידה

Sophalin

New member
הכאב של הלידה

טוב אז הטענות שאני מעלה עכשיו הן בגדר הערכה בלבד משיחות שהיו לי עם אנשים שמכירים קצת את הנושא אז אולי אני לא מדייק.

כאשר אנו חווים חוויה מכאיבה במיוחד וטראומטית אנחנו עשויים לפתח פוביה ואימה מהדבר שגרם לנו לכאב.
למשל אם מישו נופל מאופניים ושובר את הידיים בצורה כואבת במיוחד הוא עשוי לפתח חשש נוראי מרכיבה על אופניים.

לפי מה שהבנתי מעדויות של נשים שיולדות - כבר הלידה הוא נוראי וטראומטי באופן כזה אבל מערכות פסיכו-נירולוגיות מדכאות את הטראומה וכך האישה לא באמת חוששת להכנס להריון שוב.

רציתי לדעת אם גם לנקבות יונקים אחרים כואב ככך במהלך הלידה כמו לבני אדם.

נשים שילדו סיפרו לך

על המערכות הפסיכו-נוירולוגיות שפעלו אצלן?
אולי הן גם הסבירו לך על ריכוזי יוני הנתרן בממברנות התאים שלהן?

לפני שאתה שואל על יונקים אחרים, שווה לברר אם המערכות האלה באמת קיימות, או שמישהו החליט ש"בטח יש דבר כזה" ללא אישוש אמפירי.

Sophalin

New member
והשאלה שלי הייתה בכלל

אם יונקים אחרים גם חווים כאבים עזים שכאלה בעת הלידה.

כמובן קשה למדוד כאבים

וקשה לשאול בעל-חיים כמה כואב לו. אבל סברה מקובלת היא שאצל האדם הלידה קשה בהרבה מאשר אצל שאר היונקים, כתוצאה מהראש הגדול של התינוק (בגלל גדילת המוח) שצריך לעבור בפתח של אגן שרוחבו מוגבל מסיבות ביומכניות.

nurita10

New member
למרות שקשה מאד לדעת בוודאות לגבי בעלי חיים

רבים מהעוסקים בתחום חושבים שנקבות היונקים כן סובלות מידה כזו או אחרת של כאב בזמן ההמלטה (על פי תנועות גוף למשל). אולי פחות מנשים בגלל גודל הראש ותנוחת הלידה, ובכל זאת.
נתקלתי במאמר די מעניין שעוסק בכאב בזמן המלטה וטריפה, גם מההיבט של אדפטציה.

אני אישית בטוח שיש כאב

לפחות אצל פרות. כרפתן לשעבר נכחתי בהרבה המלטות (וסייעתי כשהיה צריך). זה בהחלט לא תהליך פשוט ורואים את הצירים.

אבל זה ללא ספק קל מאשר לידה בבני-אדם. אם שום דבר לא משתבש אז כל הסיפור יכול להסתיים תוך עשר דקות. לפעמים הפרה אפילו לא טורחת לשכב ועושה את זה בעמידה.

גם רואים שבניגוד לבני-אדם, המחסום העיקרי הוא לא הראש של הוולד. עגלים (בתנוחה הנורמלית) נולדים כאשר הראש שלהם מונח על הרגליים הקדמיות, כלומר הרוחב של הרגליים מתווסף לרוחב של הראש, ולמרות זאת זה בד"כ לא החלק שהכי קשה לו לעבור. החלק שהכי קשה לו לעבור הוא מנסיוני האגן של העגל.

הערה:

לעתים קרובות גם בבני אדם היולדת לא טורחת לשכב ועושה את זה בעמידה.
כל הרעיון של לידה בשכיבה הוא די חדש. מבחינת גוף היולדת, בלידה "טבעית" (שלפני היות האפידורל והקיסרי נקראה סתם לידה, בלי כל הקונוטציות שיש היום למילה "טבעי") קל יותר ומהיר יותר לעמוד או לכרוע. בשכיבה קשה ליולדת לדחוף - אבל לצוות הרפואי קל יותר לטפל. במבט היסטורי, ככל שלידות הפכו לאירועים רפואיים, כך גברה הנטייה להשכיב יולדות על הגב.
(ואמר מי שאמר שמבחינה אנטומית,התנוחה היחידה שפחות יעילה מליד בשכיבה היא לידה בעמידה על הראש).

מה שכן, אם אני זוכר נכון,פרות לפעמים לא רק יולדות בעמידה אלא גם נשארות אחר-כך לעמוד. אני מניח שהתכוונת לזה. נשים נוטות להישכב ולנוח אחרי הלידה. וואללה מגיע להן.

הפרה צריכה לעמוד אחרי ההמלטה

(בין אם עמדה במהלכה ובין אם לא) כי אחרת העגל לא יצליח לינוק, מה שהוא בד"כ מנסה לעשות תוך כמה דקות לאחר ההמלטה. והיא גם צריכה ללקק את העגל ולנקות אותו מנוזלי השלייה, מה שלא ניתן לעשות תוך כדי שכיבה כי הטפשון הקטן הולך קדימה עד שהראש שלו נתקל במשהו שמרגיש כמו עטין.

ממה שזכור לי מסרט תעודה כלשהו, תנוחת הלידה הזקופה בנשים היא אכן יותר כריעה מאשר עמידה...

Sophalin

New member
הבנת הנקרא

תקרא שוב את השורה הראשונה במה שרשמתי...

עמיקם10

New member
למה שלא אשאל את אשתי..מה הענין ?

איזה טראומות. תראה כמה מתאמצים רק כדי שיהיו ילדים מי שלא הולך לה. וחוץ מזה הסקס גורם. לזה באמת לא צריך מחקר.
אגב- יכול להיות שהכאבים גרמו לצעקות היולדת וזה הביא לדיבור...הראשון.

כן תראה מה העניין

שהדיבור של הצעקות היה שמתאמצים לסחוב בהריון את מה שלא הולך כשטראומות של מחקרים שסקס וילדים ואבולוציה וזה

אתה לא תגיד לי הררי

שאבולוציה זה בכלל לא ממתי שעושים יותר טוב ככה אז אם לא נתתי לו פעם וחצי זה לא אומר שאין בכלל מחקרים על זה מכשידעו עוד לנתח את ההתנהגות של הנדידה הזוויגית בשלבים הלא הכי מוקדמים שמצאנו עוד לפני זה.

בתור מי שילדה פעמיים בלי אפידורל

אני יכולה להעיד שדי שכחתי. הכאב הוא נורא ( בהשוואה לעקירת שן בינה בלי הרדמה או קריעת שריר - לצערי חוויתי את שניהם) אבל זה כאב אחר לחלוטין מכאב של פציעה. עבורי הלידה הייתה חוויה מעצימה.

למעלה