הכחדת האדם הקדמון

Sophalin

New member
הכחדת האדם הקדמון

קראתי אתמול כתבה בידיעות על כך שיש חוקרים שסבורים שהארנבת היא זו שגרמה להכחדת האדם הקדמון משום שהייתה מהירה מאוד ולא הצליחו לצוד אותה.
והסיבה שהיו צריכים לצוד דווקא אותה זה שבזמנים קשים שבהם לא היו בעלי חיים גדולים אז הכלים של האדם הקדום לא עזרו לו.

עכשיו אני יכול להבין תאוריות לפתאים אבל זה אשכרא חוקרים אומרים את זה. מה דעתכם?

איזה אדם קדמון?

היו כמה וכמה מינים.

לי באופן אישי קשה להאמין שתופעה אקולוגית, למעט אסון בסדר גודל של טובה, הכחידה הומינינים, כמו אוסטרלופיתקוס הרקטוס או הניאדרטלי, שצלחו מאות אלפי שנים של סביבה משתנה. לעומת זאת, באופן חשוד משהו, יש קורלציה בין הופעה של מין אדם חדש (הביליס או ספייאנס מודרני) להעלמות מוחלטת של מינים אחרים כך שיתכן שמקור הסלקציה היה רצח או לחימה על משאבים משותפים.

היו הומינידים כמו פרנתרופוס בויזאי שיתכן שניכחדו לאחר שנקלעו לנישה אקולוגית בה הם היו תלויים במגוון מצומצם של מזונות.

Sophalin

New member
זו בדיוק הבדיחה במאמר

נראה שהם התייחסו לאותם מינים שהובילו להומו-ספיאנס...

אבל בכל מקרה התאוריה הזו מגוכחת.
דבר ראשון למיטב הבנתי, האדם באותה התקופה (אולי מוגבל למינים מסויימים) ידע לבנות מלכודות.
בנוסף, למה הוא היה חייב לצוד דווקא ארנבים? לא היו פסיונים, יונים או עופות אחרים? לא היו נחשים או זוחלים? היו רק ארנבים באזור?

Gidi Shemer

New member
ההסבר חצי נכון

זו אכן הארנבת, אבל לא בגלל המהירות שלה. מדובר בארנבת שונה מהארנבת שאנחנו מכירים היום וכבר לא נשארו הרבה פרטים כמוה.

עדות לפעילות הנכחידה של ארנבת דומה מתקופות מאוחרות יותר אפשר לראות בקליפ הנדיר הבא:

http://www.youtube.com/watch?v=XcxKIJTb3Hg

Sophalin

New member

חוק פו!

תודה, מעניין

המאמר מצא שבאתרים ארכאולוגיים בחצי האי האיברי היתה ירידה בגודל הגוף של חיות ציד מהתקופה הפלאוליתית העליונה, יחסית לתקופה שקדמה לה, ובמקביל עלייה בשכיחות של ארנבונים ויונקים קטנים נוספים. באותה תקופה נכחדו הניאנדרטלים מן האזור והוחלפו על ידי בני אדם מודרניים אנטומית ("קרו-מניונים"). כותבי המאמר מציעים להסביר את ההכחדה בכך שהניאנדרטלים לא הצליחו להסתגל לציד של חיות קטנות.

על פניו, גם אם מקבלים את הרעיון עדיין לא ברור בכלל שהוא ישים גם לשאר אירופה, שלא לדבר על המזרח התיכון ומרכז אסיה, שגם שמה נכחדו הניאנדרטלים.

אגב, זה מזכיר לי טענה לא מוכחת ששמה של ספרד (spain ובלטינית hispania) מקורו בשפה הפיניקית "אי שפניא", שזה בדיוק מה שאתם חושבים (פיניקית קרובה מאוד לעברית). הטענה מבוססת על הסיפור שהמלחים הפיניקים שנחתו לראשונה בחוף הספרדי ראו הרבה ארנבונים וחשבו שהם שפנים.

גידי, ניחשתי לאיזה קטע אתה מקשר עוד לפני שפתחתי את ההודעה שלך

Sophalin

New member
בנוגע לספרד

נשמע לי כמו תאוריה מוזרה. ישנה עדות כתובה לשתי ערים בשם ספרד וצרפת שאליהן היגרו יהודים באיזשהי תקופה אך לא ידעו באמת היכן הן ממוקמות ביחס לישראל. אחרי הרבה שנים החליטו לקרוא למדינות המוכרות לנו היום ספרד וצרפת על שם אותן ערים.
השמות ספרד לעומת איספניה וצרפת לעומת פראנס נשמעות קצת רחוקות בשביל להגיד שהמקור שלהן הוא הסביבה שלנו...

(אלו הן כמובן רק השערות - מעולם לא עסקתי בבלשנות נודדת).

לא התכוונתי ל"ספרד" ו"צרפת"

מקור המילים האלו זה אכן סיפור שמיוחד לשפה העברית, ואין להן כנראה קשר אמיתי לשמות הלועזיים. אני דיברתי על המקור של המילה "היספניה" שבה השתמשו בתקופת האימפריה הרומית.

כמו שכתבתי הטענה שמקורה בפיניקית לא מוכחת, אבל היא לא מופרכת מבחינה היסטורית. האנשים הראשונים עם כתב שהתיישבו בחצי האי האיברי, עוד לפני הרומים והיוונים, היו פיניקים מצור ויותר מאוחר מקרתגו (במאות השמינית עד השלישית לפנה"ס). הם ייסדו את עיר הנמל קדיס, העיר העתיקה ביותר בספרד (ובכל מערב אירופה), שבמקורה נקראה "גדיר", כנראה משורש "גדר".

Sophalin

New member
אז רגע

בעצם מה שאתה אומר זה שגם המילה "ספרד" וגם המילה "איספניה" מקורן בפיניקית?

על "ספרד" לא אמרתי דבר

המילה לא נשמעת לי פיניקית או שמית בכלל, למרות שגם אני ממש לא מתמצא בנושא.

בויקי העברית כתוב ש"ספרד" הוא השם הפרסי של העיר סרדיס באסיה הקטנה (טורקיה כיום). לא מצויין שם מקור לטענה הזו, אבל המילה אכן נשמעת לי קצת פרסית (מזכיר לי "פרדס" שגם היא מילה פרסית).

nofi1456

New member
הגעתי מהראשי

ו..תוהה אם בכלל יש דבר כזה "אדם קדמון נכחד"..איך זה יכול להיות?
כאילו..אנחנו מכירים אותו כאחד שרודף אחרי חיות עם חנית ומבעיר אש עם אבנים..
אבל בעוד 1000 שנה בני האדם שיטוסו בחלליות ובמכונות הזמן ויתקשרו בטלפתיה, יחשבו שאנחנו, בני האדם "הטיפשים" שהשתמשו בטלפונים ומכוניות, הם "האדם הקדמון"...
כלומר, תמיד יהיה אדם קדמון כלשהו...לא?

Sophalin

New member
אני מניח

שמאחר והיו מינים שונים של אדם קדמון (ונקטו כאן בחלק מהשמות שלהם) שנכחדו.

הבעיה שלי בכתבה זה שדיברו על האדם החושב הקדום - קרי ההומו ספיאנס. ולהגיד שהוא נכחד נשמע לי כמו סתירה...

Runny

New member
והתפוחים והעגבניות היו איטיים מדי בשבילו ?

למעלה